Kekik Suyu Neye İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kekik Suyu Neye İyi Gelir?

Kekik suyu neye iyi gelir, kekik lezzeti ve hoş kokusuyla yemeklerin, salataların sevilen bir baharatı olduğu kadar, sağlık içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Pek çok hastalığın tedavi sürecinde kullanılan doğal bir yardımcıdır. İçeriğindeki besin lifi, demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller, K vitamini ile vücudun destekleyicisi konumundadır. Kekik taze olarak kullanıldığı gibi, kurutulmuş olarak, kekik yağı şeklinde ve kekik suyu şeklinde de kullanılır. Kekik suyu haricen kullanıldığında antiseptik etki göstererek cilt yaralarının temizliğinde, ağız hijyeninin sağlanması açısından gargara şeklinde kullanılabilir. Öksürüğün tedavi edilmesinde de kekik suyu oldukça yararlıdır.


Kekik suyu neye iyi gelir?


Kekik suyu kekik kullanılan her türlü sorun ve rahatsızlık için kullanılabilir. Ancak öncelikle bunların başka hastalıkların belirtisi olma olasılığına karşın, mutlaka doktor muayenesine gidilmesi gerekir.

Öksürük tedavisinde: Akut bronşit ve öksürük tedavisinde kekik suyu kullanılabilir. Kekik suyu sabahları suyun içine karıştırılarak içilirse, nefes açıcı özelliğe sahiptir. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı kekik suyu ilave edilerek bu etkiden faydalanabilirsiniz. Bu aynı zamanda kuru öksürük içinde faydalı olur. Kekik suyunu suyla inceltmeden içmemelisiniz.

Mikropları temizlemede: Cildinizdeki mantar gibi hastalıklarda kekik suyunu harici olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ağızdaki bakterilerden kurtulmak içinde kekik suyunu suyla incelterek gargara gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede diş ve diş eti hastalıklarından korunmuş olursunuz.

Antioksidan etki: Kekik suyu sahip olduğu antioksidan etkili vitaminlerle, vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bu etkisiyle hastalıklardan korunmanızı sağlar. Kekik suyundaki Timol denilen içerikte anti aging etkisi gösterir. Bu etkiyle hücre yenilemesi gerçekleşeceğinden, vücuttaki organların fonksiyonları düzene girer.

Sindirimin düzenlenmesinde: Kekik suyu sindirimin düzenlenmesinde de faydalı etkilere sahiptir. Basur sorunu olanların yakınmalarını arttıran kabızlığa kekik suyu iyi gelir. İçeriğindeki yüksek besin lifi sayesinde mide şişkinliği ve gaz sorunlarını giderir.

Saç bakımında: Kekik suyu saç köklerinin güçlenmesinde, saç tellerinin canlılık kazanmasında kullanılır. Bunun için saç diplerine kekik suyuyla masaj yapabilirsiniz. Kekik suyuna zeytinyağı, badem yağı, jojoba yağı gibi yağlar karıştırarak da masaj yapabilirsiniz. Bunu saçlarınızda 10-15 dakika bekleterek, şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Adet sancılarının giderilmesinde: Adet döneminde oluşan krampların giderilmesinde, kasılmaların azaltılmasında kekik suyu kullanılabilir. Bu adet dönemi ağrılarının azaltılması için faydalı olur.

Romatizmal ağrıların giderilmesinde: Romatizmadan kaynaklanan ağrılarda haricen kekik suyu kullanılabilir. Masajla sürülecek kekik suyu ağrılara iyi gelir. Bu kekik yağı kullanılarak da yapılabilir.

Kaşıntılar için: Ciltte egzama, böcek ısırığı gibi nedenlerle oluşan kaşıntıların giderilmesi için kekik suyu kullanılabilir. Cilde kekik suyunu pamukla sürerek kurumasını bekleyin. Kaşıntı kısa sürede geçecektir. Kekik suyu aynı zamanda sivilce ve akneler içinde çok faydalıdır.

Kekik Suyu Neye İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kekik Üretimi Safhaları

Kekik Üretimi Safhaları

Kekik Ekimi Nasıl Yapılır?

Kekik Ekimi Nasıl Yapılır?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Dağ Kekiği Faydaları Nelerdir?

Dağ Kekiği Faydaları Nelerdir?

Kekik Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Kekik Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Bilye Kekik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bilye Kekik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Çeşitleri Nelerdir?

Kekik Çeşitleri Nelerdir?

Kekik Çeşitleri, Kekik çimenlik, çayırlarda ve kırsal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Güneşi ve ısıyı çok sever bunun için toprağın sıcaklığının fazl[...]

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik Yağı Nasıl Yapılır, Kekik yağı yapılan araştırmalar neticesinde sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir. Kişilerde görülen ciddi rahatsızlıklardan [...]

Kekik Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kekik Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kekik Bitkisi, Ülkemizde Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde oldukça fazla üretilen bu bitki sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle yemeklere lezz[...]

Adet İçin Kekik Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adet İçin Kekik Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adet için kekik suyu, Kekik baharatgillerden bir bitki olup hem yemeklerimizi de hem de çayını içebileceğimiz bitkidir. Adet dönemlerinde sıkıntılar yaşayan bayanların [...]

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayının Faydaları, Kekik uzun yıllardan beri hem sağlık hem de kokusu için kullanılan bir bitkidir. Kaynaklara göre ilk olarak güzel kokusu için Antik Yunan da ku[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6