Hamilelikte Kekik Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Kekik Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kekik Çayı, İki canlı olan annenin yaşamının en hassas dönemi yapılan araştırmalar ile hamilelik dönemi olduğu ortaya çıkmıştır. Anne iki canlı olmakla birlikte bu dönemde yiyecek ve içecek ihtiyacını yerine getirmeye oldukça dikkat etmelidir. Çünkü bu dönemde anne kendiyle birlikte göbek bağı aracılığıyla bebeğin besinin birlikte vermektedir. Anne bu dönemde bol bol vitamin içerici meyveler tüketmek zorundadır. Bu dönemde yiyeceklerin yanında ara ara kekik tüketimi sağlık açısından önem arz etmektedir. Anne hamilelik döneminde sağlık açısında sıkıntılı günler yaşar ve bağışıklık sistemi zayıf düşer. Böylesi durumlarda Uzman hekimler kesinlikle bebeğin sağlığını düşünmesinden dolayı anneye ağrı kesici dahi kullandırmaz. Ancak anne beklenmeyen bir grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkla karşılanması halinde kekik çayı gibi bitkisel ürünleri tüketerek bebeğin sağlığına zarar vermeden sağlıklı olarak tedavi edilmiş olunur.

Hamilelikte Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik yapı itibariyle sağlık açısından birçok faydalı besinleri bulundurmaktadır. Kekiğin yapısında bulunan birçok bileşen kişinin sağlık açısından korunmasını sağlamaktadır. Kekiğin içerisinde bulunan yararlı besinler insan sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Kekik yapı itibariyle sindirim sistemini güçlendirir, mide bulantısı ve baş ağrısını giderir, grip ve soğuk algınlığına karşı panzehir niteliğindedir. Bu nedenle oldukça faydalı olan bu besin hamile hanımların düzenli olarak tüketilmesini Uzman hekimler sıklıkla dile getirmektedir. Şayet bir anne hamilelik döneminde soğuk algınlığı veya unutkanlık gibi rahatsızlıklar yaşaması halinde bir demlik içerisine iki kaşık doğranmış kekik atılarak üzerine iki su bardağı su eklenerek kaynatılması halinde bardağa doldurularak tüketilmelidir. Böylelikle annenin kekik çayı sayesinde gerek kendi sağlığını gerekse bebeğin sağlığını korumaktadır. Bu nedenlerle hamilelikte kekik çayı oldukça önemlidir. Ancak belirli ölçüde ve uzmanların önereceği doğrultuda kullanılması halinde faydalıdır. Şayet bir anne bilinçsiz olarak fazla kekik çayı tüketmesi bir kısım rahatsızlıklar oluşturarak kan değerlerinin olumsuz olarak etkileyebilir. Bu nedenlerden dolayı kişi Uzman hekimin bildirdiği doz ve ölçülerde kekik çayı tüketilmesi hamile anneler açısından faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özge

07 Mayıs 2024 Salı

Son 1 aydır kekik çayı günde 2 fincan içiyordum. Hamile olduğumu öğrenince bırakmama rağmen düşüğe sebeb oldu. Yalnış bilgi okumasınlar hamileler lütfen

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Özge hanım, öncelikle yaşadığınız durum için çok üzgünüm. Bu tür durumlarda mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir. Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkürler.

soru

Dilesem

21 Nisan 2024 Pazar

Hamileyken düzenli kekik içilmesi bir süre sonra düşük yapmanıza neden olur. Hiç bir doktor hamileyken bitki çayı önermez. Lütfen yanlış bilgi vermeyin.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Dilesem, hamilelikte bitki çayları konusundaki endişelerini anlıyorum. Herkesin vücudu farklı tepkiler verebilir, bu nedenle hamilelik süresince herhangi bir bitki çayı veya bitkisel ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Teşekkürler.

soru

Samire

13 Nisan 2024 Cumartesi

Daha 4 hafatalik hamileyim.kekik cayi icsem duwuk yaparmiyim ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Samire, hamilelik döneminde bazı bitki çaylarının tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Kekik çayı, düşük riskini artırabileceği için özellikle erken dönem hamilelikte tavsiye edilmez. En iyisi doktorunuza danışarak güvenli bitki çayları hakkında bilgi almanızdır. Sağlıklı bir hamilelik dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kekik Suyu Zayıflatır mı?

Kekik Suyu Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kekik Ekimi Nasıl Yapılır?

Kekik Ekimi Nasıl Yapılır?

Kekik Türleri ve Özellikleri

Kekik Türleri ve Özellikleri

Kekik Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Kekiği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Kekiği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Suyu Neye İyi Gelir?

Kekik Suyu Neye İyi Gelir?

Güncel

Kekik Balı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Balı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kekik Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kekik Sabunu Faydaları Nelerdir?