Kekik Suyu Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kekik Suyu Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Suyu Tansiyon, tansiyon kişilerin sağlığı için oldukça önemli olan ve sürekli gözetim altında tutulması gereken şeylerden bir tanesidir. Yaşlılarda özellikle tansiyon rahatsızlıklarına sık rastlanılır. Tansiyon düşüklüğü yüksekliğine göre daha az karşılaşılan bir durumdur. Tansiyon, kan basıncını ifade eder. Tansiyonun genel olarak belirlenmiş normal değerleri bulunur. Tansiyonun bu değerlerin altına düşmesi veya üstüne çıkması sağlık açısından oldukça zararlıdır. Belirlenmiş limitlere göre, büyük 12 küçük 8 değerinde olduğunda tansiyon normal seviyelerdedir. Büyük 13,5 ve küçük 8,5 değerinin üzerinde olduğunda hipertansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon bebeklerde oldukça düşük değerlerdedir. Yaş ilerledikçe tansiyon değerleri de aynı oranda artmaya başlar. Tansiyon sfigmomanometre adı verilen tansiyon cihazıyla ölçülür. Tansiyon ölçümü rahatça bir koltukta oturulurken ya da yatarken dinlendikten sonra ölçümü yapılır. Tansiyon ölçümü esnasında kolun gevşek, hafifçe bükük ve kalp seviyesinde olması gerekir. Dinleme esnasında sesin ilk olarak duyulduğu sayı büyük tansiyon değerini, hafiflediği ya da kaybolduğu sayı ise küçük tansiyonu işaret eder. Dinleme aleti almadan da baş parmağı hariç geri kalan 4 parmak ile sadece büyük tansiyon ölçümü yapılır.

Vücuttaki kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasına yüksek tansiyon adı verilir. Bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi kalp yetmezliği, kalp büyümesi, böbrek yetmezliği ve hatta körlük gibi önemli hastalıkların yaşanmasına sebep olabilir. Baş dönmesi, kulak çınlaması, nefes darlığı ve kalp atışlarının düzensiz olarak atması yüksek tansiyon hastalarında görülen belirtiler arasında yer alır. Yüksek tansiyon tanısının koyulabilmesi için kan basıncının ölçülmesi gerekir. Değerlerden bir tanesinin yüksek çıkması yüksek tansiyon için geçerli bir durumdur. Kişinin yüksek tansiyonunun olup olmadığının anlaşılması için ayda bir kez tansiyonunu ölçtürmesi gerekir. Tansiyonun tedavi edilebilmesi için tansiyona dair tüm bu bilgilerin bilinmesi gerekir.


Kekik tansiyon için nasıl kullanılır?


Tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar damarlarının büzülmesini önleyerek kan basıncını düşürür. Tansiyon tedavisinde ilaçların büyük bir rolü olmasına rağmen birçok yan etkisi de bulunur. Bu yan etkilerden birkaç tanesi eklem ve bel ağrısı, iktidarsızlık, kabızlık, depresyon olarak sayılabilir. O nedenle tansiyon çok ileri sevilere ulaşmış bir aşamada değilse, sadece arada bir tansiyon ölçümlerinde düşük ya da yüksek tansiyona rastlanıyorsa ilaç yerine bitkisel ve doğal ürünlerden destek alınabilir. Örneğin kekik tansiyon açısından oldukça etkili bir bitkidir.

Kekik bitkisi çalı formunda, ince ve odunsu köklere sahiptir. İçeriğindeki A, C, E ve K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri ve diğer bileşenler sayesinde kekik tansiyon hastaları için oldukça yararlı bir bitkidir. Kekik, yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından kan basıncının dengelenmesi için sıkça kullanılır. Ayrıca hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar kekik kullanımından önce doktora danışmalıdır. Taze kekik ve kekik suyu çoğu aktardan kolaylıkla bulunup temin edilebilir. Ama kekik suyu satın almak yerine evde taze kekikten elde edilmesi daha çok önerilir. Kekik suyu denilen şey aslında kekiğin çay gibi demlenerek elde edilmesidir. Birkaç dal taze kekik odunsu gövdesinden temizlendikten sonra yaprakları ve çiçekleri 1 bardak kaynamış suda yaklaşık 10-15 dakika demlenir. Süzüldükten sonra tercihe göre içine limon sıkılarak tüketilebilir.

Kekik Suyu Tansiyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kekik Ekimi Nasıl Yapılır?

Kekik Ekimi Nasıl Yapılır?

Gebelikte Kekik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kekik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kekik Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kekik Çeşitleri Nelerdir?

Kekik Çeşitleri Nelerdir?

Dağ Kekiği Tohumu Türleri ve Özellikleri

Dağ Kekiği Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kekik Üretimi Safhaları

Kekik Üretimi Safhaları

Kekik Faydaları Nelerdir?

Kekik Faydaları Nelerdir?

Kekik Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağı Diş Eti Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağı Diş Eti Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dağ Kekiği Zayıflatır mı?

Dağ Kekiği Zayıflatır mı?

Kekik Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kekik Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6