Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı nasıl yapılır, Kekik çayının antioksidan özelliği vardır. Kekik çayının yararlarından bir ötekisi de kansere karşın koruma amaçlı özelliğidir. Kekik çayının yararlarından bir diğeri de diyabet problemlerinin çözümlenmesinde etkin olmasıdır. Kekik çayının yararları içinde, kolesterol sorununun çözülebilmesinde kullanılabilmesidir.

Kekik çayının yararları içinde, güçlendirici bir etkisi olduğundan söz etmek gerekiyor. Kekik çayının yararları içinde mikroorganizmaların öldürülmesine katkı sağlamasıdır, balgam söktürücü etkisidir. Kekik çayının yararları içinde irin kurutucu özelliği vardır, Ayrıca ağrı kesici özelliği vardır, immün sistemini güçlendirici özelliktedir. Kekik çayı, hazım sisteminin düzeltilmesinden ve sıhhate kavuşma için sağladığı katkıları da vardır. Kekik çayının yararlarından biri de regl kanamalarının düzenli bir hale gelmesini sağlamasıdır. Ayrıca regl çağındaki sancılı bir dönem yaşanmasının engeller. Öksürük sorununun giderilmesinden üst solunum yolu iltihaplarının giderilmesini sağlamasını da yararları içinde olduğunu söyleyebiliriz.


Kekik Çayı Nasıl Yapılır?


Kekik çayının yapılışı 2 çay kaşığı kekiğin üstüne dökülecek olan bir bardak kaynar su ardından kabın ağzının kapatılarak 5 dk beklemesiyle olur. Bu biçimde demlenen kekik çayı bir günlük zaman içinde birkaç kez içilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Kekiğin demet şeklinde alınması ve yepyeni mahsul olması gelmektedir. Kekik alırken önemli konulardan bir ötekisi kekiğin kokusunun keskin olması gerektiğidir. Kekiğin renginin soluk olmaması zorunluluğudur. Kekik çayı yaparken kekiği şüphesiz kaynatmamalısınız. Kekik çayı yapılırken kekiğin kaynatılması kekik muhtevasında bulunan en etkin maddenin uçup gitmesi manasına gelmektedir.


Kekik çayını kimler içemez?


Kekik çayının kötü sonuçlarına maruz kalabilecek durumda olan bireyler, karaciğer iltihabı problemi ile karşın karşıya olanlar, mide ülseri problemi yaşayanlar, gastrit problemi olanlar ve ayrıca, on iki parmak bağırsağı problemi yaşayanlardır. Antikoagülan ilaç tüketimi gerçekleştirenler kekik çayının kötü sonuçlarına maruz kalabilirler. Kekik, nane ve gibi bitkilere karşın alerji problemi yaşayanlarda kekiğin kötü sonuçlarına maruz kalabilirler. Gebe ve emziren kadınların da kekik çayının kötü sonuçlarına maruz kalabilecekleri belirtilmelidir.

Kekik, kış çağı hastalıklarına birebir iştirak eden şifalı bitkiler arasındadır. Kekiği tahmini 350 çeşidi bulunur. Çok fazla çeşitli tatlımsı kokusu ve leylak veya pembe çiçek açan şifa dolu kekiği birtakım türleri bahçede yetiştirilebilir. Kekik yetiştirmek istiyorsanız, bahçenizi basacak olarak arılara hazırlıklı olmak gereklidir. Kekik nektarından çok fazla lezzetli ballar üreten arılar açısından bahçeniz çekicidir. Kekik, çok fazla yemeğe lezzet katan bir baharat çeşididir. Bilhassa sebze yemeklerinin lezzetine lezzet katması yerine gereksinim duyulan baharatlar içerisindedir. Sebze yemeklerin haricinde et, balık ve çorba çeşitlerinde de bolca tüketilir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Suyu Zayıflatır mı?

Kekik Suyu Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kekik Çayı Adet Söktürürmü?

Kekik Çayı Adet Söktürürmü?

Kekik Üretimi Safhaları

Kekik Üretimi Safhaları

Kekik Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kekik Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kekik Suyu Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Suyu Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Balı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Balı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dağ Kekiği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dağ Kekiği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kekik Faydaları Nelerdir?

Kekik Faydaları Nelerdir?