kekik.gen.tr https://www.kekik.gen.tr Kekik, Kekik Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kekik.gen.tr Fri, 03 Jun 2016 00:00:00 +0000 Fri, 28 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Adet Söktürücü Kekik Suyu https://www.kekik.gen.tr/adet-sokturucu-kekik-suyu.html Sat, 10 Nov 2018 11:47:19 +0000 Adet Söktürücü Kekik Suyu, Kadınların belli aralıklarla yumurtalıklarının yenilenmesiyle beraber regl dönemleri başlar. Düzenli olarak her ay bir kez adet olan kadınların yanı sıra adet düzensizlikleri yaşayanlarda vardır. Adet Söktürücü Kekik Suyu, Kadınların belli aralıklarla yumurtalıklarının yenilenmesiyle beraber regl dönemleri başlar. Düzenli olarak her ay bir kez adet olan kadınların yanı sıra adet düzensizlikleri yaşayanlarda vardır. Adet düzensizlikleri yumurtalıklarda sorun olduğunun da belirtisi olabilir. Adet söktürücü kekik suyu sayesinde bu tür sıkıntılardan kurtulmanız mümkün. Günde iki bardak tüketmeniz yeterli olacaktır. 

Adet Söktürücü Kekik Suyu Nasıl Yapılır

Bir tutam kekiği kaynamış su ile doldurduğumuz bir demliğe ya da cezveye atalım. Bir iki dakika daha kaynadıktan sonra altını kapatalım ve demlemeye bırakım. Yaklaşık 3-4 dakika sonra kekiği içinden çıkartın. Çok uzun süre kalan kekik, acımsı bir tat verir bu nedenle çok bekletmemelisiniz. Kekik suyunu bir şişeye olarak her sabah ve akşam ister soğuk ister ılık olarak tüketin. İçimi biraz zor olduğunda bir dikişte içmenizi tavsiye ederim. Eğer tadı fazla kötü gelirse mide bulandırmaması için biraz bal ya da şeker ekleyebilirsiniz. Özellikle adetten bir hafta önce içmeye başlayabilirsiniz. Fakat hamile olanların ya da hamilelik şüphesi olanların, böbrek hastalığı olanlar ve tansiyonu olanların doktorunuza danışmadan uygulamaması gerekmektedir. 

Adet Söktürücü Kekik SuyuAdet Söktürücü Kekik Suyu Faydaları 
 • Karın ağrısına ve şişkinliğe iyi gelmektedir. 
 • Yumurtalıkların ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. 
 • Spazmı geçirir. 
 • Antioksidan görevi görür. Enfeksiyon varsa temizler. 
 • Kekik suyu aynı zamanda fazla kiloların da atılmasını sağlamaktadır. 
]]>
Gebelikte Kekik https://www.kekik.gen.tr/gebelikte-kekik.html Sun, 11 Nov 2018 03:18:24 +0000 Gebelikte Kekik, Bitkilerin hastalıkları tedavi edici etkisi ve bu amaçla kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Bazı kültürlerde farklı öneme sahip olan bu şifalı bitki günümüzde de bazı hastalıkların tedavi Gebelikte Kekik, Bitkilerin hastalıkları tedavi edici etkisi ve bu amaçla kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Bazı kültürlerde farklı öneme sahip olan bu şifalı bitki günümüzde de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitkilerin bir çoğu kaynatılarak suyu içilir veya yenilerek alınmaktadır. Genelde kekik, çimenlik olan tarla kıyılarında, orman kıyılarında veya çayırlarda bulunan karınca yuvalarının üstünde yer almaktan hoşlanır. Özellikle güneşli ve öğlen sıcaklarında menekşe renkli çiçeklerinden yayılan güzel bir kokusu vardır. Arıları ve böcekleri bu kokusu ile kendine çeker. Bunun da kendisine özgü bir şifası olan kekik, insan vücudunun değerli organlarını temizler. Bu bitkinin en önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağları ile kana karışarak, bronşiyal kasları etkiler ve krampları çözer. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler. Özellikle akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar olmak üzere kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Ayrıca öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çayı ve gargara biçiminde kullanılır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar için bir bardak kekik çayı ile iyileşme sağlar. Boğmaca ve öksürük, sinir sistemi, romatizma ve bağırsak hastalıklarına karşı kekik çayı çok yararlıdır. Kekik çayı içimi ve kekikle karıştırılan bal, organizmayı güçlendirir. Kekik tentürü ile romatizmal ağrılar, sinirsel rahatsızlıklar ve organ titreklikleri tedavi edilebilir. Yanı sıra sıcak kekik yastıkları ile ağrılı bölgenin üstüne konulur ise büyük rahatlama sağlar. Kekik, öksürük ve mide rahatsızlıklarına karşı da başka bitkilerle karıştırılabilir.

Gebelikte KekikGebelikte Kekik Kullanımı; Yüzyıllardır insanlar bitkileri tedavi amaçlı kullanmaktadır. Çok uzun yıllardır Anadolu'da kekik ile hazırlanan çayın doğumu kolaylaştırdığı düşünülür. Gebelik döneminde, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için bol bol meyve ve sebzenin yanında, bitki çayları da içmek çok faydalıdır. Bilhassa bir çay kaşığı kekiğin üzerine dökülecek olan bir bardak kaynamış suyun, ağzını kapatarak beş dakika demlenmesinin gerekliliğidir. Bu amaçla anne adaylarına zindelik verir, rahatlatır, yorgunluk giderir ve C vitamini kaynağıdır. Bu şekilde demlenen kekik çayı ile sıcak olarak gün içerisinde birkaç defa içilmesi gereklidir. Kekik çayı anne adayını rahatlatır ve sakinleştirir. Öksürüğe ve mideye birebirdir. Üstelik böbrekleri yormadan vücutta biriken ödemi atar. Bunun yanı sıra sinirleri yatıştırır, bulantı azaltır ve hazmı düzenler. Bu dönemde anne adayları için bebeğin de sağlığını olumlu yönde etkiler. Gün içerisinde iki fincandan fazla olmamak kaydıyla ıhlamur, kuşburnu ve kekik çayı tüketimi için anne adayının bağışıklık sistemi üzerinde oldukça yarar sağlar. Çünkü anne adayının gebelik döneminde enerjiye ihtiyacı vardır. Gebelik döneminde anne adayları, kekiği kaynatıp demini aldıktan sonra genelde sabahları oluşan bulantıyı hafifletmek için gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

]]>
Kekik Çeşitleri https://www.kekik.gen.tr/kekik-cesitleri.html Fri, 24 May 2019 03:52:01 +0000 Kekik Çeşitleri, Kekik çimenlik, çayırlarda ve kırsal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Güneşi ve ısıyı çok sever bunun için toprağın sıcaklığının fazla olduğu dağlık bölgelerde daha çok görülür. Keki Kekik Çeşitleri, Kekik çimenlik, çayırlarda ve kırsal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Güneşi ve ısıyı çok sever bunun için toprağın sıcaklığının fazla olduğu dağlık bölgelerde daha çok görülür. Kekiğin kendine has çok güzel bir kokusu vardır ve bir çok yerde kullanılır. Yemeklere özellikle tat katması için baharat olarak kullanılır. Ayrıca kekikten uçucu yağlarda elde edilir. Kekik tam bir şifa kaynağıdır. İçindeki bir çok vitaminler sayesinde bazı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.
Kekik özelliği açısından bir çok çeşidi bulunmaktadır. Yaklaşık Dünya'da 350 kadar türü olduğu bilinmektedir. Ben size hepsini anlatamayacağım çünkü hepsini bilmiyorum. Ama bildiğim en çok kullanılan kekik çeşitlerini anlatacağım. Türkiye'de en çok dağ kekiği ve bahçe kekik yetişiyor. Ben size biraz bu iki kekik türünden bahsedeceğim.

Dağ kekiği,

Adından da anlaşıldığı gibi dağlar da ve kayalık bölgeler de doğal olarak yetişen kekik türüdür. Doğal olarak yetiştiği için tam bir şifa kaynağıdır. Şöyle söylemek gerekir ise doğal bir antibiyotiktir. Vücudu mikroplardan arındırır ve mikrobik hastalıklara karşı korur. Çiçekleri mor renkte küçük küçük olur. Ama çok güzel kendine has bir kokusu bulunur. Bu kekiğin çayı yapılarak içilir ve yemekler de baharat olarak kullanılır.

Bahçe kekiği

Dağ kekiği gibi kendiliğinden yetişmez. Tıpkı maydanoz  ve ıspanak gibi ekilerek yetiştirilir. Hatta bu kekik evde saksıların içinde de yetiştirilebilir. Bahçe kekiği de sıcak toprağı sever, ama yinede soğuğa karşıda çok dayanıklıdır. Bahçe kekiği ilkbahar aylarında ekimi yapılır. Yaz aylarına doğu çiçek açar, çiçek açtığı zaman bahçe kekiğinin hasadı yapılır. Bu kekik hasattan sonra bir çok yerde kullanılır.  Kurutularak çiçeklerinden baharat elde edilir, yağı çıkarılarak bir çok alan da kullanılır.
]]>
Kekik Limon Karışımı https://www.kekik.gen.tr/kekik-limon-karisimi.html Sun, 11 Nov 2018 11:03:54 +0000 kekik limon karışımı, Kekik saymakla bitmeyen faydaları vardır. Kekik dağlarda çorak toraklarda ve evdeki saksılarımız da yetişen ve dolayısıyla da güneşli bölgeleri seven bir bitki türüdür. Kekik bitkisel  kekik limon karışımı, Kekik saymakla bitmeyen faydaları vardır. Kekik dağlarda çorak toraklarda ve evdeki saksılarımız da yetişen ve dolayısıyla da güneşli bölgeleri seven bir bitki türüdür. Kekik bitkisel tedavilerde de kullanılan  bir bitki türüdür. En verimli kekik toplama dönemi özellikle haziran ayında ve ekim ayına kadar olan süreçte oluşur. Kekik toplanıp ayıklandıktan sonra güneş ışığında kurutulur. Kekiğin kimyasal olarak içerikleri bazı maddelerde bulunmaktadır. Türkiye kekik üretiminde oldukça önemli bir konuma sahiptir. Kekik mısırlılarında çok kullanılan bir bitkidir. Kekik dünya kültüründe de büyük önem taşımaktadır. Kekik yararı nedeniyle günümüze kadar gelmiş ve önem kazanmış bir bitki türü olarak bilinmektedir. Kekiği genelde mutfağımızda ve her türlü et, balıklı ve tavuklu yemeklerin de sürekli kullandığımız bir bitkidir. Kekiği çayında yaparak kullanabiliriz.

Kekiğin faydaları   

 • Kekik öksürüğe ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında kullanılır.
 • Kekik suyuyla ağız içini çalkalayıp gargara yapmak bakterileri öldürmekte faydalıdır
 • Kekikte antioksidan etkisi bulunan vitaminler açısından çok zengin olan kekik suyu, vücuttaki toksinleri hızla atılmasına yardımcı olur
 • Kekik hemoroit hastalığında ve ağrıları şiddetlendiren ve kabızlığı önlemek için çok önemli bir bitki türüdür
 • Kekik ve kekik suyu ciltteki mantar gibi hastalıklardan korunmaya yardımcıdır 
 • Kekik ayrı zaman da rengi döneminde de ağrıyı azaltmada faydalıdır
 • Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar
 • Çocuklardaki kansızlık sorununu giderir
 • Kekik kandaki şeker oranının azaltmakta faydalıdır
 • Kilo vermede yardımcıdır
 • Cinsel isteği artırma özelliğine sahiptir
 • Kekik bağırsaktaki solucanları düşürülmesinde yardımcı olmaktadır

Limonun faydaları

Limonun ciddiyi faydaları bulunmaktadır. Limon C vitamini ve bağışıklık sistemi açısından çok zengin bir turunçgillerdir. Kalp ve damar hastalıklarında daha çabuk ve etkilidir. Limon soğuk algınlığında çok faydası vardır ve soğuk havalarda vücudumuzu kurur.

 • Limon kolesterol düşürmekte yardımcıdır
 • Grip ve soğuk algınlığında faydası vardır
 • İçindeki asitle enfeksiyonlarla savaşır
 • Tansiyonu düşürür
 • Limon suyu cilde parlaklık verir
 • Sivilcelere uygulandığında akneleri kurutur
 • İdrara yolları oluşan enfeksiyona karşı direnç sağlar

Kekik limon karışımı 

Kekik ve limon karışımı oldukça faydalı ikili bir karışımdır. Kekik ve limon özelikle kış aylarında ve soğuk algınlığında yatığımız bir bitki çayıdır. Bu bitki çayı hem bizi korur hem de vücudumuzdaki mikropları atmamıza da yardımcıdır. Kekiği ve limonu sürekli mutfağımızda ve her yemeklerde hemen hemen kullandığımız bir çeşit bitkilerdir. 

Kekik limon karışımı çay

 • 1 yemek kaşığı kekik
 • 1 adet limon suyu ve kabuğu
 • 2 su bardağı su

Kekik Limon KarışımıKekik limon karışımı çay hazırlanışı,

Suyu kekiği ve limonu bir cezve içerisine koyarak beş dakika kaynatarak dinlenmeye bırakırız, arzuya gra içerisine nanede konularak içile bilir. 

]]>
Adet İçin Kekik Suyu https://www.kekik.gen.tr/adet-icin-kekik-suyu.html Sun, 11 Nov 2018 17:44:37 +0000 Adet için kekik suyu, Kekik baharatgillerden bir bitki olup hem yemeklerimizi de hemde çayını içebileceğimiz bitkidir. Adet dönemlerinde sıkıntılar yaşayan bayanların ilaçlardan önce doğal bitkileri kullanmaları her zaman daha Adet için kekik suyu, Kekik baharatgillerden bir bitki olup hem yemeklerimizi de hemde çayını içebileceğimiz bitkidir. Adet dönemlerinde sıkıntılar yaşayan bayanların ilaçlardan önce doğal bitkileri kullanmaları her zaman daha iyidir. Kekik suyu, gibi birçok adet gecikmelerini düzenleyen bitkiler doğada envai çeşit vardır. 

Adet gecikmelerinin bayanlarda çok sık yaşanmasının nedenleri;
 • Aşırı stres,
 • Yumurtlama döneminde yaşanan bir rahatsızlık,
 • Şok diyetler,
 • Aşırı derecede yapılan egzersizler,
 • Hava değişimi yada yaşa bağlı durumlarda kendisini gösterir. 
Kekik, geciken adet dönemlerinde civan perçemi bitkisi ile karıştırılarak içeceğiniz miktar kadar suyun içerisine konularak kaynatılır. Kaynatılan ve kekik ile civan perçeminin suya kendisini bırakması ile oluşan karışımın içerisine isterseniz balda ekleyerek tatlandırabilirsiniz yada sade olarak içebilirsiniz. Kekik suyu, adet gecikmelerine çok iyi gelir.gün içerisinde iki yada iç defa karışımın alınması gerekir. Kısa sürede kendisini gösteren karışım bayanlarda doğal bir rahatlama yaratarak adetinin düzene binmesini sağlar. 

Bu tür doğal kürlerin adeti düzenleyici etkisi bayanların adet dönemlerine yakın tarihlerde kullanılması gerekir. Böylelikle istenilen tarih geldiğinde adeti oluşur ve tarih sekmesi yaşanmadan bir düzen oluşur. 

Kekiğin kendisi de suyu da tam bir adet söktürücüdür. Kekiğin sadece suda on dakika kaynatılarak elde ettiğiniz suyunu adet dönemine yakın yani bir hafta kala gibi bir zaman içerisinde aç karnına günde en az üç defa kullanmanız durumunda adetinizi düzenler ve size rahat bir dönem geçirmenizi sağlar. Kekiği isterseniz toz halinde de günde bir kaşık olarak kullanabilir ve adet düzenleyici etkisinden yararlanabilirsiniz.

Bütün sebze balık tavuk ve et yemeklerinde lezzeti ve hoş kokusundan dolayı kullanılır. Bunların dışında sağlıkla ilgili pek çok rahatsızlık içinde kullanılan kekik suyu içeriğindeki K vitamini, kalsiyum, demir, besin lifi ve magnezyum vardır. Kekik bitkisi, antioksidan etkisi ile vücudu güçlendirir ve vücudun genel sağlığını denge tutmasına yardımcı olur. 

Adet İçin Kekik SuyuKekik suyunun faydaları;
 • Kekik suyu antiseptik etkisi içerdiğinden öncelikle yarların temizlenmesinde,
 • Ağız içi aflarda gargara yaparak iyileşmesinde,
 • Öksürüğü geçirmesinde,
 • Kabızlığın geçmesinde, 
 • Geciken adet dönemlerini düzene bindirmede kullanılan doğal bitki suyudur. 
Adet için kekik suyu, kullanacak kişilerin özellikle hamileliğin başlangacında yada yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde kullanılmaması gerekir. Çünkü kekik suyu bu ikisini de olumsuz etkileyeceğinden kullanımı sadece hekim kontrolü altında yapılmalıdır. Bu rahatsızlıkları olmayan ve adet dönemi sürecinde sürekli gecikme yaşayan bayanların özellikle bir önceki adet dönemi tarihini belirlemesi ve ona göre bir hafta önceden kekik suyunu günde üç defa tüketmeye başlaması gerekir. Sağlıklı günleriniz olsun.
]]>
Kekik Mideye İyi Gelirmi https://www.kekik.gen.tr/kekik-mideye-iyi-gelirmi.html Mon, 12 Nov 2018 03:22:36 +0000 Kekik Mideye İyi Gelir mi, Kekik ballıbabagiller familyasında kendisine has kokusu olan ve orman kenarlarında, çimenliklerde, tarlalarda, çayırlarda yetişen bitki türlerindendir. Kekik bitkisinin yaprak ve çiçeklerinde yakıc Kekik Mideye İyi Gelir mi, Kekik ballıbabagiller familyasında kendisine has kokusu olan ve orman kenarlarında, çimenliklerde, tarlalarda, çayırlarda yetişen bitki türlerindendir. Kekik bitkisinin yaprak ve çiçeklerinde yakıcı kokusu ve lezzetli aromasından dolayı aromalı, kokulu yap elde edilmektedir.

Kekik bitkisinden elde edilen uçucu yağın içerisinde monoterpen fenollerden karvakrol ve timol bulunmaktadır. Kekik yapraklarında bulunan uçucu yağ nedeniyle kekik yapraklarında yapılan çayda etkinliğini kaybetmektedir.

Kekiğin mideye faydaları: Kekiğin kök kısmında elde edilen kekik suyu mide rahatsızlıklarına çok faydalıdır.

 • Kekik mide için son derece faydalı bir bitkidir. Mide, karın baş ağrısında çok etkilidir.
 • Kekik suyu mide rahatsızlıklarında bal ile karıştırılıp içilmesi sonucu mide rahatsızlıklarını geçirdiği bilinir.
 • Kekik araba, uçak, gemi tutmalarına iyi gelir.
 • Kekik mide bulantısını geçirir mideyi sakinleştirir. İştah açar ve sindirim sistemini uyararak mide ekşimesini, midede oluşan ağrılı krampları geçmesini sağlamaktadır.
 • Radyo terapi veya kemoterapisi alan hastalarda en çok mide bulantısına rastlanılır. Bu mide bulantısını geçirmek için kekik içmekten fayda vardır.
 • Bu mide bulantısı için bir tutam kurutulmuş kekik bir tatlı kaşığı ile ağza alınır ve çiğnenmeden su ile yutulur.
 • Midede oluşan hazımsızlık ve şişkinlik için kekik çayı iyi gelmektedir.
 • Kekik içerisinde bulunan yüksek lif sayesinde midedeki bulantıya geçirir.
 • Mide rahatsızlıkları için kekik tüketimini bitki uzmanları tarafında önerilmektedir.
 • Kekik suyu veya kekik yağının midede oluşan gazı giderir.

Kekik çayının sindirim sistemi içinde faydalı besin kaynağıdır. Mide kramplarına günlük iki bardak kekik çayı içilmeli veya kekik bitkisi ve çiçeklerinin kurutulmuşu ile bitki yastığı hazırlayıp ısıtılarak mide üzerine koymak faydalıdır.

Kekik çayının hazırlanışı: Taze kekik dallarını ve yapraklarını ince kıyıp doğrayın. Bir bardak kaynamış suya bir tutam atarak 5-10 dakika demleyin ve günlük 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Kuru kekik çayı demlenmesi uzun sürebilir 10-15 dakika demleyebilirsiniz.

Kekik Mideye İyi GelirmiKekiğin içindeki vitaminler: Bir yemek kaşığı kuru kekiğin içerisinde (takriben 2 gram kekik) bir insan için gerekli olan günlük K vitamininin %54’nü, C vitamininin %2’sini, A vitamininin % 2’sini, demirin %18’ni kalsiyumun %52'ni manganezin %10'nu kekik bu vitaminleri tek başına karşılayabilmektedir. Ayriyeten vücut için gerekli olan fosfor, bakır, çinko, E, B6 vitamini ve mineralleri içerir.

]]>
Bilye Kekik https://www.kekik.gen.tr/bilye-kekik.html Tue, 13 Nov 2018 02:53:33 +0000 Bilye kekik, güçlü bir kokusu olan ballıbabagiller familyasından olan çok yıllık otsu bitkidir. Thymus vulgaris Latince adı olan bitkinin anavatanı Akdeniz'dir. Güney Batı Anadolu bölgesi ülkemizdeki bilye kekik bitkisinin en yay Bilye kekik, güçlü bir kokusu olan ballıbabagiller familyasından olan çok yıllık otsu bitkidir. Thymus vulgaris Latince adı olan bitkinin anavatanı Akdeniz'dir. Güney Batı Anadolu bölgesi ülkemizdeki bilye kekik bitkisinin en yaygın yetiştiği yerdir. Kekik türleri arasında geniş yaprakları olan, ilk görünüşte naneye benzeyen bitki olsa da, çiçeklerinin bilyeye benzemesi nedeniyle bilye kekik olarak anılır. Bu tür kekiğin oldukça keskin bir kokusu bulunur. Özellikle et yemeklerine ilave edildiğinde, aroması yemeğin lezzetini arttırır. Domatesli yemekler, omletler, çorba ve pizzalarda pek çok kişi tarafından tercih edilen kekik türüdür. Yemek soslarının hazırlanması içinde en uygun kekik türüdür. Ayrıca halk arasında yemeklerin sindirimini de kolaylaştırdığına inanılır. Bu yüzden hazmı zor yemeklerde bilye kekik kullanımı yaygındır.

Halk arasında eskiden beri bilinen bilye kekik, Romalılar döneminde bile depresyonda kekik yağı şeklinde kullanılırdı. Bu bitkinin daha çok mezarlıklarda yetişmesi nedeniyle, ölümle ilişkili bir bitki olduğuna inanılırdı. Cüzam hastalığına iyi geldiği düşünüldüğünden, bu dönem oldukça tanınmış bir bitkiydi. Bilye kekik günümüzde zayıflatıcı etkisiyle bilinmektedir. Bu şifalı kekik türü genel sağlık açısından sayısız fayda sağlamaktadır. Bilinçli şekilde kullanılırsa, bu faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Bilye kekik çay olarak, ekstrakt, tentür, yağ, sabun ve şampuan olarak yaygın olarak kullanılır. İçeriğinde uçucu yağlar olduğundan, ilaç üretiminde de kullanılmaktadır. Bilye kekik çayının sindirimi düzenlemede, mide gazlarını gidermede, öksürüğün tedavisinde, kan dolaşımının düzenlenmesinde, ruhsal sorunlarda oldukça yararlı olduğu bilinir. İçeriğindeki maddeler, bileşimler sayesinde antiseptik özelliği bulunduğundan, ev hijyeninde de kullanımı yaygındır.

Bilye kekik uygun koşullarda kurutularak, kapaklı cam kavanozlarda güneş almayan, serin ve kuru yerde saklanırsa 6 ay kadar tazeliğini koruyabilir. Görünümü top top şekilli olan, içimi oldukça güzel olan bilye kekik, bildiğimiz kekik gibi acı da olmaz. Normal kekik çayı bazı kişilerde tansiyonu yükseltebilir. Ancak bilye kekik daha hafif içimlidir. Zayıflama çaylarında bile rahatlıkla kullanılabilir.

Bilye KekikBilye kekik faydaları
 • Kolesterolü dengeleme ve kanı temizleme özelliği vardır
 • Besinlerin sindirimini kolaylaştırır.
 • Özellikle kan kanseri tedavisinde destekleyici olur.
 • Astım, bronşit, nezle, grip gibi hastalıklarda bilye kekik faydalı olur
 • Mide ve bağırsakların çalışmasını düzenler
 • Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için bilye kekik tüketilmelidir
 • Kronik öksürükte düzenli olarak tüketilirse iyileşmeyi sağlar
 • Böbrek ve prostat hastalıklarında kullanılır
 • Kramp giderici özelliği bulunmaktadır.
 • Gaz giderici, balgam sökücü etkisi oldukça fazladır.
 • Boğazı yumuşatır, nefes açıcı etkisi vardır.
Bilye kekik aynı zamanda kozmetik ve ilaç sanayinde de kullanılır. Bu kekik türü Akdeniz ve Orta Doğu bölgesinde yoğun olarak yetişir. Bu yöredeki insanlar bilye kekik ihracatı yaparak ekonomiye katkı yaparlar. Bitkinin özellikle zayıflamada, kış aylarında vücut direncinin güçlenmesinde kullanımı yaygındır.
]]>
Kekik Ağacı https://www.kekik.gen.tr/kekik-agaci.html Wed, 14 Nov 2018 01:39:30 +0000 Kekik Ağacı, Dağlardan toplanan bir bitkidir. Ancak kekik tohumu bir kere tarlaya ekildikten sonra altı yıl boyunca aynı bitkinin hasadı yapılıyor. Güneşli yerleri seven, genelde çorak topraklarda yetişen çok yıllı Kekik Ağacı, Dağlardan toplanan bir bitkidir. Ancak kekik tohumu bir kere tarlaya ekildikten sonra altı yıl boyunca aynı bitkinin hasadı yapılıyor. Güneşli yerleri seven, genelde çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir ağaç türüdür. Kekik ağacı yol kenarlarında, kurak yerlerde, korularda, ormanlarda sık rastlanan ve sarmaşık gibi tırmanan bir kır ağacıdır. Bilhassa dağlık yerlerde daha çok rastlanır. Kekik ağacı, tabanda odunumsu bir gövdesi ile ince dört köşeli olarak kırmızımsı renkli dalları vardır. Yaprakları bir cm kadar uzunluğa sahiptir ve oval olup sapsız yada kısa saplıdır. Yapraklarında, uçucu yağ depo eden salgı tüyleri bulunur. Çiçekleri küçük olur, iki yada çok çiçekli olup pembe, mor, beyaz veya kırmızı renklerdedir. Dalların uç kısımlarında küresel durumlar meydana gelir. Bu kekik ağacına bazı yörelerde kekiğin tohumlarından önce fideler elde edilir. Bu fideler nisan ve mayıs aylarında tütün dikme makineleriyle tarlalara ekiliyor. Hasadı ise haziran sonu veya temmuz başında yapılıyor.  Böylece elde edilen kekik ağacı, sağlık yönünden temel mineralleri ve vitaminleri oluşturur. İlk olarak kekikte A vitamini, C vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bütün bunların yanında çok güçlü bir antioksidan olma özelliğini de taşır. Gelişim yönünde vücutta bulunan bileşen hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak, organların fonksiyonlarını geliştirir. Yüksek lif içerdiği için sindirime yardımcı olur. Ayrıca inatçı kaşıntılar için de kekik suyu çok iyi gelir. Diğer nedenlere bağlı olan sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kekik AğacıKekik Ağacının Faydaları; Kekik içerdiği bileşenler yardımı ile kanser hücrelerini imha eder. Kandaki şeker miktarını azaltır. Kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda, ağız ve diş temizliği için de ideal bir besindir. idrar ve gaz söktürür. Antiseptik ve mikropları önleyici özelliği bulunan kekik suyu, sivilce ve akne tedavisinde kullanılır. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye ve bağırsak iltihapların iyileşmesine de yardımcı olur. Yanı sıra astım, bronşit, grip, nezle ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına da iyi gelir. Kekik yağı balgam sökücüdür. Ayrıca romatizma ağrılarını hafifletir ve vücuttaki diğer yağların parçalanmasını sağlar. Ayrıca kan dolaşımını düzenler ve kan şekerini düşürür. Kalp çarpıntılarını keser. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Kekik, saç köklerini besler ve güçlendirir. Saçların daha sağlıklı uzamasına ve saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.

Kullanım Reçetesi; Kekik, eski Mısır medeniyetinde mumyalama yaparken kullanılmıştır. Eski Yunan medeniyeti banyolarda ve tapınaklarda tütsü olarak kekiği kullanmışlardır. Roma medeniyeti ise, geceleri yastıklarının içerisine kekik koyup uyuduklarında, kabuslardan ve kötü rüyalardan korunduklarına inanırlardı. Kekik toz halinde yağı çıkarılarak, çayı yapılarak kullanılır. Bu sayede kekik çayı vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kekik çayı gevşeyen bir cilde sürülür ise, yararlı olur. Kekiği kaynatıp buharı ile banyosu yapılırsa derideki gözenekleri açar. Kuru kekik ile dişler fırçalanırsa diş etlerine koruma sağlar. Banyo suyuna kekik katılırsa romatizma ağrılarını hafifletir ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kekik, sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını keser.   


]]>
Kekik Üretimi https://www.kekik.gen.tr/kekik-uretimi.html Wed, 14 Nov 2018 08:52:54 +0000 Kekik Üretimi, Kekik, doğada doğal olarak yetişebilen ve bulunduğu coğrafyaya göre görünümünde farklılık gösterebilen keskin kokulu, solunum yollarını açan, mide ve bağırsak problemlerinde faydalı sindirim sistemine yardı Kekik Üretimi, Kekik, doğada doğal olarak yetişebilen ve bulunduğu coğrafyaya göre görünümünde farklılık gösterebilen keskin kokulu, solunum yollarını açan, mide ve bağırsak problemlerinde faydalı sindirim sistemine yardımcı bir bitkidir. Kekik önceden doğadan toplanan bir bitki iken, artık durum değişti denilebilir. Kekik üretimi, zahmeti az kazancı bol bir bitki olarak görüldüğünden yetiştiriciliğine büyük talep vardır. Kekik yetişme türü olarak tütüne benzetilmektedir. Kekik tohumlarından önce fide elde edilip, Nisan Mayıs aylarında tütün dikme makinesi ile tarlaya ekilmektedir. Haziran ve Temmuz ayları başlarında hasadı yapılır. Sulama gerekmez bu yüzden tohum maliyeti ve çok az bir işçilik ile ekim yapılır. Ekilen tohumlardan altı yıl boyunca hasat yapılabilir. Yabani otla mücadeleyi ilaç yerine çapa ile yaparak atık sorununu da çözmüş doğal sağlıklı bitkiler üretilmiş olunur. Kekik kurak alanda yetişebildiği için maliyeti daha da az olur.

Kekik ÜretimiKekik Üretimi Safhaları
 • İklim ve toprak isteği
 • Toprak hazırlığı
 • Fide yetiştirilmesi
 • Ekim
 • Tarla hazırlığı ve fide dikimi
 • Gübreleme
 • Yabancı ottan temizleme
 • Sulama
 • Hasat
 • Kurutma
 • Harman
 • Verim
 • Kekik ürünü pazarlanması
Akdeniz bitkisi olduğundan toprak farkı istemez. Soğuk bölgelerde de yetişebilen bir bitkidir. Fide ekim zamanına kadar toprak en az iki defa sürülmelidir. Atılan tohumlar düzenli sulanıp fide oluşumuna kadar kontrol edilmelidirler. Yetişen fideler tütün makinası yardımı ile ekilir. Bundan sonraki süreç hasat zamanına kadar fideyi korumaktır.
]]>
Kekik Çiçeği https://www.kekik.gen.tr/kekik-cicegi.html Wed, 14 Nov 2018 18:02:59 +0000 Kekik Çiçeği, Oldukça güzel ve hoş bir kokuya sahip olan kekik çiçeği, Akdeniz Bölgesine ait bir bitkidir. Doğrudan güneş alan yerleri ve sıcağı oldukça seven bu bitki, aynı zamanda soğuk iklim koşullarına da oldukça day Kekik Çiçeği, Oldukça güzel ve hoş bir kokuya sahip olan kekik çiçeği, Akdeniz Bölgesine ait bir bitkidir. Doğrudan güneş alan yerleri ve sıcağı oldukça seven bu bitki, aynı zamanda soğuk iklim koşullarına da oldukça dayanıklılık gösterir. Toprak bakımından seçici olmayan kekik çiçeği her tür toprakta kolaylıkla yetişebilir. Ancak en sevdiği ve verimli olacağı toprak killi topraklardır.

Kekik çiçeği dikimi, sağlığa oldukça faydası olan kekik çiçeğini faydalarından yararlanmak istiyorsanız evinizde, balkonlarda ya da bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Oldukça kolay yetişebilecek olan kekik çiçeğinin tohumu oldukça küçüktür ve ilkbahar mevsiminde dikilebilir. Kolay bir şekilde çimlenip çiçek veren  bu bitki evde yetiştirilmek isteniyor ise, drenaj deliği olan bir saksının dibine çakıl taşı konulup, saksıya hafif kumlu ve killi toprak yerleştirilerek tohum ekilebilir.

Kekik çiçeği sulama ve gübre, kuraklığa oldukça dayanıklı olan kekik çiçeğini aşırı sulamaya ve gübre vermeye gerek yoktur. Ancak verimi artırmak amacıyla haftada iki defa sulamak daha uygundur.

Kekik çiçeğinin hasadı, her mevsim taze kalabilen kekik çiçeğinin hasadı çiçeklenme döneminde yapılabilir. Kekik çiçeği biçilirken toprak yüzeyinden 8-10 cm olarak yapılmalıdır. Kesimler daha aşağıdan yapılırsa bitki zarar görür ve bu durum da verimin düşmesine neden olur. Kekik çiçeğinin hasadı yılda 4-5 kere haftada yapılabilir ve yapılan her hasattan sonra bitkinin mutlaka sulanması gerekir.

Kekik çiçeği kurutma, kurutma işlemi doğal yolla veya yapay olarak da yapılabilir. Doğal yolla yapılan kurutmalarda toplanan kekik çiçekleri temiz bir örtünün üzerine serilir ve güneş görmeyen gölge bir yerde çiçeklerin renginin kararmasına meydan vermemek için sık sık alt üst edilerek karıştırıp, havalandırarak kurutulabilir. Yapay kurutmalar ise, havalandırılmalı fırınlar ile yapılmaktadır. Sıcaklığı yaklaşık 30-35 derece olan fırınlara kekik çiçeklerinin atılarak kurutulması ile yapılır. Kurutulan kekik çiçekleri serin ve kuru yerde saklanmalıdır.

Kekik ÇiçeğiKekik çiçeği faydaları, saymakla bitmeyecek kadar faydası olan kekik çiçeği, iştahı açarak sindirimi kolaylaştırır, gaz söktürücü özelliğe sahiptir, aynı zamanda idrar söktürücü, sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir, balgam söktürücüdür, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün giderilmesine yardımcı olur, bronşit astım ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde oldukça faydalıdır, yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur, meme kanserine yakalanma riskini azaltır, saç tellerinin canlanmasını ve sağlıklı olmasını sağlar. Kekik çiçeği ayrıca  içerdiği demir sayesinde kemikleri güçlendirir, göz sağlığını korur, vücutta olan iltihapların atılmasını sağlar, cildi güzelleştirerek cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.

Kekik çiçeği kullanımı, kurutulan kekik çiçek çiçekleri, bir  su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tutam atılıp ağzı kapatılarak 10 dakika kadar dinlendirildikten sonra elde edilen çaydan günde en az bir defa içilebilir.
Dinlenmek, yorgunluk ve halsizliği azaltmak ve sakinleşmek amacıyla yaklaşık 300 gram kekik çiçeği, 8 litre suya eklenip 12 saat bekletildikten sonra ısıtılıp süzüldükten sonra banyo suyuna katılarak da kullanılabilir.
]]>
Zeytinyağı Kekik https://www.kekik.gen.tr/zeytinyagi-kekik.html Thu, 15 Nov 2018 01:08:54 +0000 Zeytinyağı Kekik, Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvelerinden çıkartılan yeşil sarı renkli sıvı yağa verilen isimdir. Zeytinyağı tarihin her döneminde besleyici etkisi ile yemekler de, tedavi edici etkisi ile de tıb
Zeytinyağı Kekik, Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvelerinden çıkartılan yeşil sarı renkli sıvı yağa verilen isimdir. Zeytinyağı tarihin her döneminde besleyici etkisi ile yemekler de, tedavi edici etkisi ile de tıbbi rahatsızlıklarda sürekli kullanılmıştır. Bazı tarihi kabartma ve resimlerden anlaşılacağı gibi zeytin bereket, sağlık, güzellik ve barış olarak simgesel bir yüksekliğe ulaşmıştır.

Zeytinyağının faydaları nelerdir

Bitkisel yağların hepsinde olduğu gibi zeytinyağının yapısında da büyük miktar da gliserin çevresine bağlanmış yağ asitleri bulunur. Bileşiğinde ortalama yüzde 70 oranında sıvıyağ asidi, yüzde 12 palmatik asit, yüzde 9 omega 3 yağ asiti ve diğer besleyici muhteviyatları içerir. Zeytinyağı elde ediliş ve bulunduğu bölgeye göre renginde küçük değişiklikler olabilir, kimi sarıya yakın olurken, kimisi de yeşile yakın olabilmektedir. Taze zeytin yağı her zaman en besleyici ve açık yeşile yakın olandır. Üzerinden zaman geçtikçe rengi açılır. İlk başlardaki keskin aroma kokusu azalmaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki zeytinyağı beslenme alışkanlıklarımızın temelini oluşturmalı, yani ayçiçek yağı ve margarinlerden uzak durulmalıdır. Zeytinyağının en önemli faydası kalp damar sağlığını korumasıdır. Bunu yaparken damar iç yüzeyine yapışmaması ile damar tıkanıklığı meydana gelmemektedir. Oysa ayçiçek yağları ve margarin yağlar tüketildiğinde damar iç yüzeyine yapışarak kalp ve damar sorunlarına yol açmaktadır. Bu yapışkanlığı anlamak için dışarıda da deney yapabilirsiniz. Ayrıca beyin fonksiyonlarının etkinliği, sinir sisteminin rahat çalışması, kas iskelet sisteminin rahat çalışması zeytinyağının faydalarındandır.

Zeytinyağı KekikKekik faydaları nelerdir

Zeytinyağı ile beraber kullanılan kekik ise kime bölgeler de zahter olarak isimlendirilen bitkidir. Kendine has aromatik kokusu ile zeytinyağı ile uyum içinde mükemmel bir kahvaltı besinidir. Genel olarak kekik yağı elde etmek için kullanılsa da yağının uçuculuğu nedeni ile çay yapıp içildiğinde daha çok mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kekik sıcak dağı, tarla ve kayalık yamaçlarında doğal olarak çıkan çimensi bir bitki olup, zeytinyağı ile karıştırıldığında aromasını zeytinyağına bırakarak enfes bir lezzetin oluşmasını sağlar. Bu durumda zeytinyağı ve kekik karıştırılarak tüketildiğinde ikisinin de hoş kokusu ve aroması karıştığından beyinde endorfin salgılanarak insanın kendisini iyi ve mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

Ayrıca kekik, tansiyon dengesini sağlar, tansiyonun normal seviyelerde olması ile birlikte diğer hastalıklar ile mücadele de daha kolay olur. Bunun yanı sıra kolon kanserini önlediğine dair yaygın söylenti bulunmaktadır. Kanserin bütün türlerine yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. Bunlardan başka kekik içinde bulunan antioksidanlar bol miktarda demir, manganez ve potasyum içerir. Bu nedenle kalp sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. Kan akışının hızlanması, hücrelerin sağlığını koruması, hücreler de oluşan hasarların onarılması gibi birçok faydası bulunur.

Kekik vücut direncinin artırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en temel mineralleri sağlar, içeriğinde bulunan omega 3 yağ asidi sayesinde dolaşım sisteminin daha etkin olarak çalışmasını, sinir sisteminin etkili çalışmasını, stresin azalmasını, göğüs sıkışıklıklarının giderilmesini sağlar, yorgunluğu yok eder. Ayrıca haricen kekik suyu ile saçlar yıkandığında daha canlı ve gür olduğu görülecektir. 

Zeytinyağı ve kekik kullanımı nasıldır

Kekik kaynatıldıktan sonra bal ile karıştırılarak içildiğinde mide ve sindirim sistemini iyi gelmektedir. Fakat günümüz de daha çok zeytinyağı ile birleştirerek kahvaltılık olarak kullanılmaktadır. Sabah kahvaltıda iki çay bardağı zeytin]]> Kekik Salatası https://www.kekik.gen.tr/kekik-salatasi.html Thu, 15 Nov 2018 02:14:38 +0000 Kekik Salatası, Zamanında toplanan kekikler ile yapılan kekik salatası görüntü itibariyle yeşillikler içerisinde olan güzel ve lezzetli bir besindir. Özellikle ana yemeklerinizin yanında sunmuş olduğunuz bu lezzet iştah açma k Kekik Salatası, Zamanında toplanan kekikler ile yapılan kekik salatası görüntü itibariyle yeşillikler içerisinde olan güzel ve lezzetli bir besindir. Özellikle ana yemeklerinizin yanında sunmuş olduğunuz bu lezzet iştah açma konusunda birebirdir. Hakeza kekiğin mis kokusu sofranızın ambiyansına ayrı bir lezzet katacaktır. Ülkemizde kekiğin çıktığı zamanlarda sofralardan eksik olmayan bu lezzet'in hazırlanışı oldukça pratiktir.  

Taze Kekik Salatası Malzemeleri
 • 1 Demet taze kekik, 
 • 2- 3 dal taze soğan, 
 • 2 orta boy domates,
 • Yarım bağ maydanoz, 
 • Zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 Diş sarımsak, 
 • Yarım limon,
 • 1 çay kaşığı tuz, 
Kekik SalatasıKekik Salatası Hazırlanışı

Taze kekik yapraklarından koparılarak bol su ile iyice yıkanır. Akabinde kekik dallarından kopartılır ve biraz irice doğranır. Akabinde hazır ettiğimiz soğan, domates, maydanoz ve rendelenmiş sarımsak, kekik ile iyice karıştırılır. Akabinde kekik çok çabuk kararmasından dolayı en son olarak tuz ve limon serpilir. Bu arada üzerine zeytin yağı dökülerek 10 dakika kadar dinlendirilir. Ardandan sofranın kurulunca kekik salatasının üzerine tuz ve limon sıkılır. En son olarak bir daha karıştırılarak üzerine bir miktar zeytin yağı dökülünce salatamız hazır olur. Yemeğimiz hazır olunca soframıza indirilerek tüketilir. 

Afiyet olsun. 
]]>
Dağ Kekiği Çayı https://www.kekik.gen.tr/dag-kekigi-cayi.html Thu, 15 Nov 2018 09:04:17 +0000 Dağ Kekiği Çayı, Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde dağ kekiği çayının; Boğaz ağrısı, hazımsızlık, öksürüt, baş ağrısı ve romatizmal rahatsızlıklar başta olmak üzere bir çok hastalığı iyi ge Dağ Kekiği Çayı, Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde dağ kekiği çayının; Boğaz ağrısı, hazımsızlık, öksürüt, baş ağrısı ve romatizmal rahatsızlıklar başta olmak üzere bir çok hastalığı iyi geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca dağ kekiği çayı içinde buldurduğu bileşenleri nedeniyle kişinin mikroplara karşı korunmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte mevsiminde toplanan dağ kekikleri kurutularak hazırlanan dağ kekiği oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Bu lezzeti sabahları tüketmeniz halinde bilinciniz daha kuvvetli olacağı ve hafızanan açılacağı aşikardır. Özellikle kokusunu ve tadını tam anlamıyla suya veren kekik kişinin içini rahatlatır bir özelliğe sahiptir. Akşam misafirlerinize sunacağınız bu lezzet oldukça güzel bir yapıya sahiptir. Bu gün sizlerle dağ kekiği çayının nasıl yapıldığını paylaşacağım

Dağ Kekiği ÇayıDağ Kekiği Çayı Malzemeleri
 • 2 yemek kaşığı dağ kekiği,
 • 2,5 su bardağı su, 
 • 1 adet kesme şeker,
Dağ Kekiği Çayı Hazırlanışı

Öncelikle taze halde toplanan dağ kekiği sapından ayrılarak ince ince doğranır. Şayet taze kekik bulunmamakta ise 2 kaşık kuru dağ kekiği de olur. Ardından bir demliğin üzerine konulur. Akabinde iki bardaktan biraz fazla sıcak su eklenerek kekiğin 10 15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Bu arada kısık ateş de kaynatılmaya devam edilir. Kaynayan dağ kekiği bardağa doldurulduktan sonra isteğe bağlı olarak içerisine şeker atılarak içilir. 

Afiyet olsun. 
]]>
Kekik https://www.kekik.gen.tr/kekik.html Fri, 16 Nov 2018 04:14:41 +0000 Kekik, ballıbabagiller familyasından oldukça şifalı özellikleri bulunan çok yıllık bir bitkidir. Kekik çorak topraklarda bile yetişen, güneşli yerleri seven, gövdesinin alt tarafı odunsu tipte olan, üstü de sık çatallı yap Kekik, ballıbabagiller familyasından oldukça şifalı özellikleri bulunan çok yıllık bir bitkidir. Kekik çorak topraklarda bile yetişen, güneşli yerleri seven, gövdesinin alt tarafı odunsu tipte olan, üstü de sık çatallı yapıya sahip, kökleri saçak kök olan şifalı bir bitkidir. Yetiştiğinde boyu ortalama 15-40 cm arası olur. Kekik bitkisinin karşılıklı şekilde sıralanmış olan yaprakları, ardından gelenle ters şekilde, yumurta, eliptik, oval şekillerde olur. Yaprakları koyu yeşil renkli, sapsız, bazen oldukça kısa saplı olur. Çiçekleri de geriye doğru çana benzer şekilde, leylak, pembe, pembemsi kırmızı, pembemsi beyaz gibi renklerde olabilir.

Kekik içeriğindeki timol maddesinin etkisiyle antiseptik, uyarıcı ve güçlendirici özelliklere sahip bir bitkidir. Vücudu etkisi altına alan bakteri ve virüslerin etkisizleştirilmesinde önemli bir etkisi vardır. Banyo suyuna kekik suyu koyularak, vücudunuzun rahatlamasına, dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Saplarındaki çiçeklerle çay şeklinde hazırlanan karışım idrar sökücü etki yaptığı gibi, vücutta yağ eritici etkide gösterir. Bu sayede kilo verebilir, kan dolaşımının hızlanmasına yardım olur ve kalp sağlığına olumlu etkiler yapabilirsiniz. Kekik bitkisel şifa kaynağı olarak uzmanlar tarafından her zaman tavsiye edilen bitkiler arasındadır.

KekikKekik faydaları nelerdir
 • Vücudun güçlü ve zinde olmasında yararlı etkileri vardır.
 • Bağırsaklarda, böbreklerde bulunan mikropları yok etme etkisi vardır.
 • Kekik iştah açan etkisinin yanında, sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahip bir bitkidir
 • Haricen böcek ısırıklarına, cilt yaralarına karşı kullanıldığında, kekik hızlı bir iyileşme sağlar
 • Bağırsaklardaki iltihapları iyileştirir, bağırsak kurtlarını düşürür.
 • Balgam sökmede oldukça faydalı bir bitkidir.
 • Astım ve bronşit hastalarında, grip, nezle, öksürük gibi üst solunum yolu hastalıkları olanların kekik tüketmesi tavsiye edilir.
 • Romatizmal ağrıları olanlarda rahatlatıcı etkiye neden olur.
 • Şeker hastalarında kan şekerinin düşürülmesinde, sağlıklı insanlarda kan şekerinin dengelenmesinde faydalıdır.
 • Fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerde kekik suyu ve kekik tüketebilir
 • Kalp çarpıntısı olanlarda kalbin daha düzenli atmasını sağlar
 • Kan dolaşımının düzenli olmasına neden olur
 • Uykusuzluk ve stres sorunları olanlar içinde kekik tavsiye edilen bir bitkidir.
 • Gerek böbrek taşı, gerekse böbrek kumu olan kişilerde kullanıldığında, taş ve kum düşürücü etkisinden yararlanılabilir.
 • Vücudunuzda spazm gideren etkisi vardır.
 • Damar sertliği içinde kekik tüketilmelidir.
 • Kadınlarda adet düzensizliğinin giderilmesinde, adet sancılarının hafifletilmesinde faydalı olur.
Kekik nasıl kullanılmalı

Kekik mevsiminde taze olarak tüketilebilir. Bunun yanında kekik yağı olarak, kurutulmuş ve öğütülmüş şekilde, aynı zamanda çay şeklinde demlenerek kekik kullanılabilir. Özellikle kekik çay olarak düzenli tüketilirse, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında faydalı olur. Cilde haricen sürüldüğünde, gevşemiş cilt dokusunu toparlar. Kekik suyu ile banyo yapılırsa, cilt gözeneklerinin açılmasında yararlı etkiler yapar. Aynı zamanda romatizmal ağrıların hafiflemesine de yardımcı olur. Kurutulmuş, toz haline gelmiş kekikle dişler fırçalanırsa diş etlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olursunuz. Toz kekik ile kimyon ve sirke karıştırılarak, ağrıyan dişe tatbik edilirse ağrının hafiflemesine neden olur. Kekik son derece yararlı bir bitkidir. Ancak diğer bitkiler gibi bilinçli bir şekilde tüketilmeli, mutlaka uzmana danışılarak kullanılmalıdır. Özellikle gebe ve emziren kadınlar, çocuklar buna daha fazla dikkat etmelidir.
]]>
Dağ Kekiği https://www.kekik.gen.tr/dag-kekigi.html Fri, 16 Nov 2018 06:43:02 +0000 Dağ Kekiği, Aromatik ve doğal bir kokusu olan aynı zamanda tadı ile her zaman insanlar tarafından ilgi odağı olmuş oldukça şifalı bir bitki türüdür. Dağ kekiği bitkisi genelde yemeklerde baharat olarak kullanılm Dağ Kekiği, Aromatik ve doğal bir kokusu olan aynı zamanda tadı ile her zaman insanlar tarafından ilgi odağı olmuş oldukça şifalı bir bitki türüdür. Dağ kekiği bitkisi genelde yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Bu bitki baharat olarak kullanılmasının dışında dağ kekiği çayı demlenerek tüketilebilir. Aynı zamanda yağı da direk olarak cilde sürülebilir. Dağ kekiği doğanın insanlara sunmuş olduğu bir doğa mucizesidir. Kurutularak saklanır ve çeşitli hastalıklarda kullanılan bir çeşit bitkidir.

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir

 • Bağırsak sorunları ve bağırsak iltihabı için oldukça faydalı bir bitkidir.
 • Dağ kekiği tüketimi kişilerde bulunan bağırsak kurtlarının düşürülmesinde faydalıdır.
 • İdrar söktürücü özelliği ile dağ kekiği kullanımı ile kişinin idrar yapabilmesini kolaylaştırıcı özelliği bulunur.
 • Dağ kekiği yorgunluğu alarak insan vücuduna kuvvet ve güç kazandırır.
 • İştahsızlık problemleri yaşanılan durumlarda iştah açıyı özelliği bulunur. 
 • Dağ kekiği sinir sistemi güçlendirme özelliği ile sinir hastalıkları ve özellikle strese bağlı rahatsızlıklarda faydalı olduğu bilinir.
 • Kalp hastalığı bulunan hastaların kalp ritimlerini düzenler ve kalp de oluşan çarpıntıları engelleyici özelliği bulunur.
 • Özellikle çocuk gruplarında görülen iştahsızlık ve kansızlık hastalıklarında çok faydalıdır. 
 • Soğuk etkisi ile oluşan gribal enfeksiyon, bronşit rahatsızlıkları ve astım gibi kronik hastalıklarda dağ kekiği çok faydalıdır.
 • Kadınların özellikle regl problemlerinde dağ kekiği kullanılması faydalıdır.
 • Dağ kekiğinden elde edilen dağ kekiği suyunun romatizma rahatsızlığı yaşana hastaların romatizmalı bölgelerine dağ kekiği suyu ile masaj yapılması ile rahatlatıcı faydaları bulunmaktadır.

Dağ Kekiği Nerelerde Kullanılır

Dağ kekiği özellikle günlük kullanılarak dişlerde ve ağızda bulunan bakterilerin temizlenmesinde çok etkin koruma özelliği sayesinde diş ve dişe bağlı rahatsızlıklarda çok sık kullanılır. Ayrıca dağ kekiği kaynar su ile demlenerek içilmesi sonucunda mide hastalıklarında kullanılır dağ kekiğinin içilmesinde çok sıcak kullanılmaması gerekir ve günde bir iki bardaktan fazla kullanılmaması da çok önemlidir. Çünkü dağ kekiği içilmesinde fazla tüketimi insan vücuduna faydasından çok zararlı olacağı bilinir.

Dağ Kekiğinin Zararları Nelerdir

Dağ kekiği insan vücudu için çok faydalı olmasının yanı sırada diğer bitkilere nazaran çokta zararları bulunmaktadır. Özellikle dağ kekiğin de bulunan yağ asla içilmemeli haricen kullanılmalıdır. Çok fazla derecede damıtılmış dağ kekiğinin suyu ise içilmemelidir. Çünkü dağ kekiğinin suyu direk olarak midenin delinmesine neden olmaktadır.

Dağ Kekiği Üretimi Ve Çeşidi

Dağ kekiği özellikle çok güneş alan bölgelerde yetişir ve bu bitkinin dünya üzerinde 100 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde dağ kekiği yağı üretimi yıllık on ton kadardır ve ülkemizde yaklaşık 33 çeşit dağ kekiği çeşidi bulunur. Dağ kekiğinin dünya  genelindeki, üretimi ise yaklaşık yetmiş ton civarındadır.  

Dağ KekiğiDağ Kekiği Nasıl Kullanılır

 • Dağ kekiği Mikrobik enfeksiyon hastalıklarında içilmek sureti ile kullanılır.
 • Dağ kekiği romatizmal rahatsızlıklarda ağrılı olan bölgeye sürülerek kullanılır.
 • Dağ kekiği lezzet ve hoş kokusu sayesinde yemeklerde baharat olarak kullanılır.
 • Dağ kekiği son olarak demlenerek çay gibi içilerek kullanılır. Fakat çok sıcak içilmemesi gerekir.

]]>
Rüyada Kekik Görmek https://www.kekik.gen.tr/ruyada-kekik-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 09:07:06 +0000 Rüyada Kekik Görmek, birçok alim tarafından  eğitim hayatı olarak yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin eğitim hayatına önem vereceğini, ilme ve tahsile önem vereceğine işaret eder. Rüya sahibinin okuyarak iyi bir mevkiye geleceğ Rüyada Kekik Görmek, birçok alim tarafından  eğitim hayatı olarak yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin eğitim hayatına önem vereceğini, ilme ve tahsile önem vereceğine işaret eder. Rüya sahibinin okuyarak iyi bir mevkiye geleceğine, tahsiline önem vereceğine, bilgili olmaya önem vereceğine, cehaletin karşısında duracağına, cahillikten kurtulmak için elinden geleni yapacağına ve ilim için elinden geleni yapacağına işarettir. Rüya sahibinin sürekli araştıran, okuyan bir kişi olacağına işaret eder.

Rüyada Kekik Topladığını Görmek, kişi alimlere göre bu kişi her hatasın da ya da yetersiz olduğu bütün konularda bilen bir kişiye danışan ve karar alırken sürekli birilerine danıştığını ve bu hareketinden dolayı rüya sahibinin kendini geliştirmiş olduğunu göstermektedir. Kişinin
 bu alçak gönüllüğü sayesinde çok başarılı olacağına ve çevresindeki kişilerin takdirini kazanacağına, ileride kültürlü ve başarılı bir kişi olacağına işarettir. 

Rüyada Kekik GörmekRüyada Kekik Yediğini Görmek, kişinin yakın bir zamanda çok başarılı işlere imza atacağına, tahsil sahibi olacağına, ileri de sözü dinlenen ve herkes hayran olacağı bilgili kişi olacağına işaret eder. Rüya sahibinin ilim konusunda örnek alınacak bir kişi olacağına işaret eder. 

Rüyada Kekik Kokladığını Görmek, kişinin dertlerinden kurtulacağına, içinin ferahlayacağını, sıkıntılarından kurtulacağına, mutlu günler yaşayacağına, yüzünün güleceği müjdeli haberler alacağına ve mutlu günler yaşayacağına rivayet eder.
]]>
Kekik Otu https://www.kekik.gen.tr/kekik-otu.html Fri, 16 Nov 2018 22:55:22 +0000 Kekik otu, baklagiller familyasındandır. Kekiğin 33 türü olduğu düşünülmektedir. Bunlardan bir tanesi de dağ kekiğidir. Dağ kekiği ülkemizde de yetişmektedir. Dağ kekiğinin de sağlık açısından bir çok faydası vard Kekik otu, baklagiller familyasındandır. Kekiğin 33 türü olduğu düşünülmektedir. Bunlardan bir tanesi de dağ kekiğidir. Dağ kekiği ülkemizde de yetişmektedir. Dağ kekiğinin de sağlık açısından bir çok faydası vardır. Güneşli yerleri sever. Genellikle çorak topraklarda yetişen bir bitkidir. Boyları 15 - 40 cm arasındadır. Çiçekleri geriye doğru çan şeklindedir. Rengi pembemsi, eflatun veya pembemsi beyaz renktedir. Kökleri saçak şeklindedir. Gövdenin alt kısmı odunsu vevüst kısmı oldukça sık çatallıdır. 

Kekik otunun toplanması ve kurutulması :

Kekik otu Haziran' dan Ekim' e kadar topraktan 4-5 cm yukarıdan veya sürgünler kesilerek güneşli ve havadar yerlerde kurutulur. Isının 35 dereceyi geçmemesine dikkat edilir. 

Kekik otunun faydaları :
 • İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. 
 • Sabah içilen çayı gün boyu zindelik verir.
 • Gaz söktürücüdür ve idrar söktürücüdür.
 • Yatıştırıcıdır ve spazm çözücüdür.
 • Solucan düşürücü etkisi vardır. Terletici ve balgam söktürücüdür.
 • Soğuk algınlığına, nezleye, boğaz ağrılarına ve kuru öksürüğün atlatılmasında yararlı olur.
 • İştah açıcıdır. Kötü kokulu ve yumuşak dışkıyı normalle çevirir.
 • Akciğeri, bronşları ve mideyi rahatlatır ve bağırsaklar için kekik otu başlıca kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyel kasları etkileyerek, krampları çözer. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu engeller. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çayı çok etkilidir.
 • Kekik çayına tatlandırıcı olarak karıştırılmış bal ile içilmesiyle organizma güçlenir ve dengeye kavuşur.
 • Vücudumuzda kapalı damarları açar.
 • Kekik çayı ile adet kanamaları dengelenir ve düzene girer. Adet zamanlarındaki kramplı ağrılar geçiştirilir. Sindirimi kolaylaştırır.
 • Her ameliyattan sonra ve doğumdan sonra devamlı çay gibi içilmesi, hastanın çabuk iyileşmesine ve vücuda verilen ilaçların yan etkisini dışarı atmasına yardımcı olur. İlaçların yan etkisinden dolayı böbrek hastası olmayı önler.
 • Ders çalışanların zekasını açmasında oldukça faydalıdır. Rahatlatır, dinlendirir, sakinleştirir, stresi azaltır ve iyi hissettirir. Çalışanlar için de aynıdır.
 • Günde 2 su bardağı sıcak kekik çayı içilirse yaşlılığı geciktirir, tümör oluşumunu engeller ve oldukça faydalıdır. 
Kekik otunun  iyi geldiği hastalıklar,

Enfeksiyonlu hastalıklara ( grip, nezle, faranşit, boğaz ağrıları, boğmaca, ateşli hastalıklar, karın ağrısı ) oldukça iyi gelir ve çok faydalıdır. Kramplı ağrılar, kas ağrılarına da çok iyi geliyor. Cüzam, felç, sara ve sinir hastalıklarına faydalıdır. Kekik çayı alkolikler ve sigara içenler için de çok faydalı bir koruyucudur.

Kekik OtuKekik otu çayının yapılışı,

Kekik çayı hazırlamak için demliğe içeceğiniz bardak sayısı kadar su koyun ve kaynatın. Suyu ocağın üzerinden aldıktan sonra 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş kekik atın ve demliğin kapağı kapalı halde 5-10 dk kadar demlenmesi için bekleyin. Kekik yapraklarının suyun dibine inmesi için metal çay poşeti tellerinden kullanabilirsiniz. Otun besin değerini kaybetmemesi için su kaynarken atmayın. Sıcak içmeye çalışın.

Kekik otunun zararları,

Kekik sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Ama fazla ve yanlış kullanımı bazı sorunlara neden olabilir. Bu sorunları şu şekilde sıralamak mümkündür;
 • Aşırı ve yanlış kullanımı mukus zarına zarar verebilir.
 • Kekik hassas bünyesi olanlarda alerjiye neden olabilir. Bu gibi durumlarda kekik otunun tüketimi durdurulmalıdır.
 • Kan basıncı ile alakalı rahatsızlığı olanlar kekik otundan uzak durmaları gerekir. Hipertansiyona neden olabilir.
 • Troid bezi ile alaka]]> Kekik Balı https://www.kekik.gen.tr/kekik-bali.html Fri, 16 Nov 2018 23:17:59 +0000 Kekik balı, oldukça özellikli ve şifalı çiçek balı türlerinden biridir. Arıların saf kekik otu çiçeklerinin özünü toplamasıyla ürettikleri, kekik kokulu, şeffaf, tadı buruk tatlı olan bir baldır. Kekik otu nektarlı bir b Kekik balı, oldukça özellikli ve şifalı çiçek balı türlerinden biridir. Arıların saf kekik otu çiçeklerinin özünü toplamasıyla ürettikleri, kekik kokulu, şeffaf, tadı buruk tatlı olan bir baldır. Kekik otu nektarlı bir bitkidir. Bileşiminde Timol bulunan uçucu bir yağa sahiptir. Bunun aroması, kokusu ve lezzeti oldukça güzeldir. Genellikle kırsal bölgelerde, yüksek rakımlı yaylalarda doğal olarak yetişir. Ülkemizde en fazla yetiştiği yerler Çankırı, Ankara, Kastamonu, Trabzon, Amasya, Bolu, Kütahya şehirleridir. Kekik bitkisinin çiçeklenmesi Mayıs ayından Ağustosun sonuna kadar sürer. Kekik balının enzim içeriği oldukça zengindir. Balın rengi ise, açık altın sarısı tonundadır. Ayrıca anti paraziter etkisi de bulunmaktadır. Bu içeriğindeki Timol maddesinden kaynaklanır. Soğuk algınlığını gidermesi, yaraları iyileştirmesi kekik balının bilinen özellikleri arasındadır. Doğadan elde edilen bal türleri arasında kekik balı en özellikli olanlardan biridir. Karaciğer, mide, astım ve egzama hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Üreticiler kekik nektarı içeren bu balı özenle satışa sunarlar.

  Kekik BalıKekik balı faydaları nelerdir

  İçeriğindeki enzimler nedeniyle kekik balının faydaları hala daha araştırılmaktadır. Ancak bilinen faydaları da pek çoktur. Nefes açıcı olması, göğsü yumuşatması, özellikle sigara tiryakilerinde akciğerleri temizlemesi gibi faydaları vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, zatürre, astım, egzama, mide hastalığı olanlara özellikle tavsiye edilen bir baldır.
  • Grip ve öksürüğün kısa sürede iyileşmesini sağlar.
  • Mide şişkinliğini giderir
  • Cildin nemlenmesini sağlar, cilt hastalıklarının iyileşmesini hızlandırır.
  • Ciltteki kaşıntıları önler, egzamanın tedavisinde destekleyici olur.
  • İştah açıcı olduğundan, kekik balı kilo almak isteyenlerin tüketebileceği sağlıklı bir besindir.
  • Bağırsak kurtlarını düzenli olarak kekik balı tüketilmesiyle düşürebilirsiniz.
  • Romatizmal ağrıların dinmesini, aynı zamanda romatizmal hastalıların iyileşmesini sağlar.
  • Akciğer, mide, göğüs üşütmesi sorunu olanlar kekik balı tüketerek bundan kurtulabilir.
  • Kalp ağrısını gideren etkisi vardır.
  • Mide ağrısını ve mide şişkinliğini giderir.
  • İç hastalıklar sonucu oluşan vücut terlemesini giderir.
  • Baş ağrısı içinde kekik balı tüketmek faydalı olur.
  Kekik balı görüldüğü gibi oldukça şifalı, faydalı bir baldır. Ancak bu balı almak istediğinizde güvenilir yerlerden, güvendiğiniz bal markalarından almayı tercih etmelisiniz. Kekik balının üretildiği yere, üretim tarihine, ambalajına dikkat etmelisiniz.
  ]]>
  Yaban Kekiği https://www.kekik.gen.tr/yaban-kekigi.html Sat, 17 Nov 2018 15:31:41 +0000 Yaban Kekiği: Bir diğer adı da dağ kekiği olan yaban kekiği, kendine has kokusu ve hoş kokulu bir lezzete sahip olması ile daima ilgi odağı olan bir bitki çeşididir. Yaban kekiği çoğunlukla yemek çeşitlerinde bir baharat Yaban Kekiği: Bir diğer adı da dağ kekiği olan yaban kekiği, kendine has kokusu ve hoş kokulu bir lezzete sahip olması ile daima ilgi odağı olan bir bitki çeşididir. Yaban kekiği çoğunlukla yemek çeşitlerinde bir baharat olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, bu kekik çeşidi çay olarak demlenip, bu şekilde de tüketilmekte ya da yağı çıkartılıp cilde sürülerek tüketilebilmektedir.

  Yaban/Dağ Kekiğinin Sağlığa Faydaları Nelerdir

  Yaban kekiğinin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Yaban kekiğinin bedene güç ve kuvvet verme ve yorgun olma halinde yorgunluğu geçirme özelliği bulunmaktadır.
  • Yaban kekiği, sinir sistemini güçlendirmekte ve stres ile sinirden kaynaklanan rahatsızlıkları önlemektedir.
  • Yaban kekiğinin iştah açma özelliğinden dolayı iştah sorunu yaşayan kişiler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Kalp ritim bozukluğu ve benzeri rahatsızlıkları önleme özelliğine sahiptir ve çarpıntı rahatsızlığı olan kişiler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Bağırsak iltihabı ve benzeri bağırsak rahatsızlıkları üzerinde oldukça etkili bir bitki çeşididir.
  • Yaban kekiğinin idrar yapmada zorlanan kişiler üzerinde oldukça etkili idrar söktürücü özelliği vardır.
  • Yaban kekiğinin bağırsaklarında bağırsak solucanı olan kişiler üzerinde bu solucanı düşürücü etkisi mevcuttur.
  • Çocuklarda anemi rahatsızlığı ile iştah problemlerinin olması halinde yaban kekiği çok etkili bir bitkidir.
  • Yaban kekiğinden elde edilen su romatizma ile ilgili rahatsızlıklar üzerinde fayda sağlamaktadır. Bunun için romatizma rahatsızlığı bulun kişinin sorunlu bölgelere bu su ile masaj yapması gerekmektedir.
  • Bu bitki soğuk algınlığı ile astım gibi rahatsızlıklar üzerinde oldukça etkili bir ilaçtır.
  • Yaban kekiği bitkisinin adet dönemi sıkıntılı geçen kadınlar üzerinde de adet düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

  Yaban Kekiği

  Yaban Kekiğinin Kullanımı Nasıl Olmalıdır

  Yaban kekiğinin birden fazla kullanım şekli mevcuttur.  

  • Yaban kekiğinin demleme şeklinde kullanılacak olması halinde, gün içinde en fazla iki bardak tüketilmesi gerekmektedir. Yaban kekiği çayını şeker yerine daha fazla sağlıklı ve tatlandırıcı özelliğinin de olması sebebi ile bal kullanarak tüketmek gerekmektedir. Şeker kullanılmamasının sebebi çayın daha az fayda sağlamasına ve başka zararlara sebep olmasından kaynaklanmaktadır.  
  • Bu bitkinin saf hali ile damıtılmış olması ve bu şekilde tüketilecek olması halinde ise günden en fazla 5 bardak tüketilmesi gerekmektedir. Saf olarak damıtılan kekik suyu oldukça faydalıdır. Mikrop sebebi ile oluşan enfeksiyonların tedavisi için bu suyun kullanılması gerekmektedir.
  • Yaban kekiğinin yağ olarak kullanılması halinde, bu yağın gün içinde 3 kere sürülmesi gerekmektedir. Yaban kekiği yağ hali ile aktarlarda ya da farklı satış noktalarında bulunabilmektedir. Bu yağı romatizma rahatsızlığı bulunan kişiler sancı olan bölgelerine sürerek tüketebilmektedir.
  • Bu kekik türü yemeklerde ise, baharat haline getirilip bu şekilde kullanılmaktadır. Bu baharat yemeklere çok hoş bir koku vermekte ve yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.

  Yaban Kekiğinin Çayı Nasıl Hazırlanır

  Bu kekik türünün çayını hazırlamak için ilk olarak, 4 su bardağı su ocağa alınarak iyice kaynayana kadar beklenir. Daha sonra kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı yaban kekiği ilave edilir ve ocağın altı kısılarak 5 dakika demlendikten sonra ocaktan alınır.

  Yaban Kekiği Hangi Alanlarda Kullanılır

  Yaban kekiğinin kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bu kekik türü diş ile ilgili olan rahatsızlıklar ile diş eti rahatsız]]> Kekik Suyu Neye İyi Gelir https://www.kekik.gen.tr/kekik-suyu-neye-iyi-gelir.html Sun, 18 Nov 2018 15:30:50 +0000 Kekik suyu neye iyi gelir, kekik lezzeti ve hoş kokusuyla yemeklerin, salataların sevilen bir baharatı olduğu kadar, sağlık içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Pek çok hastalığın tedavi sürecinde kullanılan doğal bir yardımc Kekik suyu neye iyi gelir, kekik lezzeti ve hoş kokusuyla yemeklerin, salataların sevilen bir baharatı olduğu kadar, sağlık içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Pek çok hastalığın tedavi sürecinde kullanılan doğal bir yardımcıdır. İçeriğindeki besin lifi, demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller, K vitamini ile vücudun destekleyicisi konumundadır. Kekik taze olarak kullanıldığı gibi, kurutulmuş olarak, kekik yağı şeklinde ve kekik suyu şeklinde de kullanılır. Kekik suyu haricen kullanıldığında antiseptik etki göstererek cilt yaralarının temizliğinde, ağız hijyeninin sağlanması açısından gargara şeklinde kullanılabilir. Öksürüğün tedavi edilmesinde de kekik suyu oldukça yararlıdır.

   Kekik suyu neye iyi gelir

   Kekik suyu kekik kullanılan her türlü sorun ve rahatsızlık için kullanılabilir. Ancak öncelikle bunların başka hastalıkların belirtisi olma olasılığına karşın, mutlaka doktor muayenesine gidilmesi gerekir.

   Öksürük tedavisinde: Akut bronşit ve öksürük tedavisinde kekik suyu kullanılabilir. Kekik suyu sabahları suyun içine karıştırılarak içilirse, nefes açıcı özelliğe sahiptir. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı kekik suyu ilave edilerek bu etkiden faydalanabilirsiniz. Bu aynı zamanda kuru öksürük içinde faydalı olur. Kekik suyunu suyla inceltmeden içmemelisiniz.

   Mikropları temizlemede: Cildinizdeki mantar gibi hastalıklarda kekik suyunu harici olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ağızdaki bakterilerden kurtulmak içinde kekik suyunu suyla incelterek gargara gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede diş ve diş eti hastalıklarından korunmuş olursunuz.

   Kekik Suyu Neye İyi GelirAntioksidan etki: Kekik suyu sahip olduğu antioksidan etkili vitaminlerle, vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bu etkisiyle hastalıklardan korunmanızı sağlar. Kekik suyundaki Timol denilen içerikte anti aging etkisi gösterir. Bu etkiyle hücre yenilemesi gerçekleşeceğinden, vücuttaki organların fonksiyonları düzene girer.

   Sindirimin düzenlenmesinde: Kekik suyu sindirimin düzenlenmesinde de faydalı etkilere sahiptir. Basur sorunu olanların yakınmalarını arttıran kabızlığa kekik suyu iyi gelir. İçeriğindeki yüksek besin lifi sayesinde mide şişkinliği ve gaz sorunlarını giderir.

   Saç bakımında: Kekik suyu saç köklerinin güçlenmesinde, saç tellerinin canlılık kazanmasında kullanılır. Bunun için saç diplerine kekik suyuyla masaj yapabilirsiniz. Kekik suyuna zeytinyağı, badem yağı, jojoba yağı gibi yağlar karıştırarak ta masaj yapabilirsiniz. Bunu saçlarınızda 10-15 dakika bekleterek, şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

   Adet sancılarının giderilmesinde: Adet döneminde oluşan krampların giderilmesinde, kasılmaların azaltılmasında kekik suyu kullanılabilir. Bu adet dönemi ağrılarının azaltılması için faydalı olur.

   Romatizmal ağrıların giderilmesinde: Romatizmadan kaynaklanan ağrılarda haricen kekik suyu kullanılabilir. Masajla sürülecek kekik suyu ağrılara iyi gelir. Bu kekik yağı kullanılarak ta yapılabilir.

   Kaşıntılar için: Ciltte egzama, böcek ısırığı gibi nedenlerle oluşan kaşıntıların giderilmesi için kekik suyu kullanılabilir. Cilde kekik suyunu pamukla sürerek kurumasını bekleyin. Kaşıntı kısa sürede geçecektir. Kekik suyu aynı zamanda sivilce ve akneler içinde çok faydalıdır.
   ]]>
   Dağ Kekiği Zayıflatırmı https://www.kekik.gen.tr/dag-kekigi-zayiflatirmi.html Sun, 18 Nov 2018 18:04:01 +0000 Dağ kekiği zayıflatırmı, vücudun bir çok yerinde bulunan yağlanmanın giderilmesi için bir çok yöntem kullanılır. Özellikle kış aylarında hareketsizlik sebebiyle alınan aşırı kiloların verilmesi için bahar aylarında yap Dağ kekiği zayıflatırmı, vücudun bir çok yerinde bulunan yağlanmanın giderilmesi için bir çok yöntem kullanılır. Özellikle kış aylarında hareketsizlik sebebiyle alınan aşırı kiloların verilmesi için bahar aylarında yapılacak bazı uygulamalar vardır. Vücudun farklı bölgelerinde bulunan yağlardan kurtulmak mümkündür. Yapılacak yöntemlerin ilk başında egzersiz ve spor gelirken; bunun yanında yapılan doğal yöntemler sayesinde vücutta biriken kiloların giderilmesi sağlanır. Bu uygulamalar içinde dağ kekiği mükemmel yöntemlerden biridir. Türkiye'de çeşitli bölgelerde yetiştirilen dağ kekiklerinin birçok çeşidi bulunurken; bunları kullanarak vücutta bulunan yağ oluşumlarının giderilmesi sağlanır. Kekiğin içerisinde bulunan bitkisel özler sayesinde vücutta bulunan birçok hastalığa etkisi bulunurken; yağ yakma özelliği sayesinde aşırı kiloların giderilmesi sağlanır. Dağ keçisi içerdiği özellikler sayesinde tedavi amaçlı tüketilmektedir. En büyük faydaları arasında zayıflatma özelliği yer alır. Dağ kekiğinin geçmiş tarihten günümüze kadar birçok hastalıkta kullanıldığı belirtilmektedir. Şifa kaynağı olan dağ kekiğini mutfaklardan eksik etmemek gerekir. 

   Dağ Kekiği ZayıflatırmıDağ kekiği ile zayıflama,

   Dağlarda bulunan kekiklerin olgunlaşma döneminden sonra toplanarak, sıcak günlerde ayıklanıp kurutulması ile dağ kekiği muhafaza edilir. Kurutulmuş olan dağ kekiğini cam kavanozlarda saklayarak, günlük tüketebiliriz. Zayıflamak için kullanılacak olan dağ kekiğini kaynatmadan demleyerek tüketmek oldukça sağlıklıdır. Kaynatılarak tüketilen dağ kekiğinin içerisinde bulunan vitaminlerin gideceği belirtilmektedir. Bir tutamdan dağ kekiği kaynar suyun içerisine koyarak beş dakika kadar demlenmesini beklemek en sağlıklı olan yöntemdir. Demlendikten sonra suyunun içerisine isteğe bağlı olarak bal ilave ederek tüketilmesi tavsiye edilir. Her gün iki bardak dağ kekik suyunun içilmesi ile vücutta bulunan aşırı yağlanmaların giderildiği belirtilmektedir. Yapılan dağ kekiği suyunun taze yapılması tavsiye edilirken; fazla içilmemesi gerekir. Fazla içilmesi halinde vücuda yan etkileri de olabilir. Bu sebepten dolayı günlük 2 su bardağı dağ kekiği suyunun yemeklerden önce tüketilmesi halinde vücutta bulunan kiloların giderilmesine katkı sağladığı belirtilir. Ayrıca tüketilen dağ kekiğinin yanında kişinin yediği yiyeceklere dikkat etmesi ve spor ile desteklemesi zayıflama sürecinde daha güzel sonuçlar alınmasını sağlar.
   ]]>
   Kekik Alerjisi https://www.kekik.gen.tr/kekik-alerjisi.html Mon, 19 Nov 2018 06:52:47 +0000 Kekik alerjisi, Alerji kişiden kişiye farklılık gösteren ama genelde deride kızarıklık, yanma, tahriş olma, kaşıntı veya kuru öksürük olarak kendini gösteren bazende sindirim sistemi rahatsızlığı ile ortaya çıkan veya so Kekik alerjisi, Alerji kişiden kişiye farklılık gösteren ama genelde deride kızarıklık, yanma, tahriş olma, kaşıntı veya kuru öksürük olarak kendini gösteren bazende sindirim sistemi rahatsızlığı ile ortaya çıkan veya solunum yollarında yanma öksürük hapşırık gibi belirtiler ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Alerji denilen rahatsızlık çoğunlukla gıdalardan oluşsada, çiçek polenleri kağıt tozları, sürekli nemli havalar olan özelliklede sıcak hava ile beraber deniz nemininde etkisiyle kendini gösteren bir rahatsızlıktır. 

   Gıda alerjilerinde kalp, solunum, sindirim, damar ve sinir sistemi, deri ve hareket sisteminde ve gözde ciddi rahatsızlıklara yol açar ve alerjinin vücut üzerindeki belirtileri keskinleşir. Kekik de bu gıdalardan baharatgiller grubundan olan bir bitkidir. Çok sık görülmeyen kekik alerji her ne kadar seyrekte olsa oda diğer gıdalar gibi alerjiye sebep olduğunda dikkat edilmez ise daha büyük rahatsızlıklara gebe bırakabilir sizi, o yüzden alerji belirtilerin hafife almayınız.

   Kekik AlerjisiKekik alerjisinin belirtileri;
   • Kızarıklık,
   • Şişlik, 
   • Yanma
   • Kaşıntı,
   Kekik alerjisinin olduğu bölgeler;
   • Gözlerde,
   • Deri ve ciltte,
   • Vajinal bölgede,
   • Üst solunum yolunda kuru öksürük boğazda kaşıntı ve tahriş olma yada enfeksiyona çevirme riski vardır.
   Buna bağlı kalp ve damar rahatsızlıkları oluşabilir sindirim sisteminin çalışmasında sıkıntılar çıkarak kişiyi olumsuz etkiler. Ayrıca demir gibi metal alaşımlara da alerji oluşabilecek durumlar vardır ve ciddiye alınmadığında önemli deri hastalıklarına ve yaralanmalarına neden olabilir.

   Kekik ve kekik suyu genel anlamda çok güzel ve sağlıklı bir baharat çeşidimiz olsa da alerjisi bulunan hastaların tüketmesi durumunda ilk yapacağı olumsuz belirti sindirim sistemi üzerindedir. Sürekli ilaç kullanan insanların kekik kullanımı ile ilgili hekimlerine danışmaları ve bu doğrultu da kekik ve kekik ürünlerini tüketmesi gerekir. Çünkü alerjisi durumların yokken bile oluşturma riski vardır. 

   Kekik alerjisi, normal ciltlerde pek de görülen bir alerji değildir. Daha çok hassas bir cilde sahip kişilerde kendini gösteren bu alerji özellikle kızarıklık ve kaşıntıya neden olur. Besin ögelerinin alerjiye sebep olmasın en büyük nedeni içerisindeki protein değerleridir. 
   Kekik alerjisinden en az şekilde zarar görmeden yaşamak için özellikle hassas bir cilde sahip iseniz. Daha başka gıda türlerine alerjiniz var ise, materyallere karşı alerjiniz var ise bunlara dikkat edilmesi ve bir genel alerji testinden geçilmesi gerekir. Hafif bir rahatsızlık gibi gözüken alerji rahatsızlığı önlemi alınmaz ise ölümle bile sonuçlanabilir. Yada ağır yaralar meydana getirilebilir. 

   Unutmayın tek bir şeye alerji olma riskiniz kadar bir çok şeye alerjik reaksiyon duyma riskiniz de vardır. Özellikle de Akdeniz Bölgesi yada Ege bölgesi gibi hem sıcak hava nemi hemde deniz nemi olan yerlerde alerjik rahatsızlıklar daha yüksek seviyededir. Hiç bir alerjik rahatsızlığı olmayan kişilerde bile hangi yaşta olursa olsun alerji olma riski her zaman vardır. Yaşadığınız yerin hava koşulları genetikten sonra ikinci sırada gelir sağlıkla kalınız. 
   ]]>
   Gebelikte Kekik Çayı https://www.kekik.gen.tr/gebelikte-kekik-cayi.html Mon, 19 Nov 2018 12:44:03 +0000 Gebelikte Kekik Çayı, Sağlığa oldukça faydası bulunan ancak oldukça keskin bir aromaya sahip olmasından dolayı bazı kişiler tarafından tercih edilmeyen kekik, sağlığa olan faydaları açısından oldukça önemli etkilere sahi Gebelikte Kekik Çayı, Sağlığa oldukça faydası bulunan ancak oldukça keskin bir aromaya sahip olmasından dolayı bazı kişiler tarafından tercih edilmeyen kekik, sağlığa olan faydaları açısından oldukça önemli etkilere sahip bir bitkidir. Kuru topraklarda yetişen ve geçmiş yıllardan günümüze kadar önemini korumuş olan kekik bitkisi güneşli bölgeleri sever ve bitkisel tedavilerde de kullanılabilir. Kekiğin içerisinde sağlık açısından bazı önemli maddeler bulunur ve bu maddeler kekik bitkisinin kendine ait olan o muhteşem kokusunu veren karvakrol ve thymol dur. Aynı zamanda kekik de borneol, simol ve linalol maddeleri içeren az bir miktarda da olsa uçucu yağ, acı esans, tanen, tripenoid ve flavonit bulunur.
   Tarihte en çok da Mısırlıların kullanmış olduğu bir bitki olan kekik, çoğunlukla güneşte kurutulup kullanılır.
   Geçmiş yıllardan birçok uygarlık tarafından tedavi amacıyla kullanılmış olan vücudumuza sağladığı yararlar ile mutfaklarımızda vazgeçilmez bir bitki olmayı hak eden kekik, baharat olarak kullanılmasının yanında kekik çayı olarak da tüketilebilmektedir.
   Kekik çayı bir fincan kaynatılmış suyun içerisine yarım ya da 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik atılarak ağzı kapatılıp, yaklaşık 5 dakika demlendirilip süzüldükten sonra tüketilebilir.
   İnsan sağlığı bakımından oldukça yararlı olduğunu bildiğimiz bitki çayları yanlış bir şekilde kullanıldığında sağlığımızı oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebileceği bilinmelidir. Özellikle de hamilelik döneminde bitki çayları tüketilirken oldukça dikkatli olunmalıdır ve nasıl kullanılması gerektiği öğrenilmelidir.

   Gebelikte Kekik ÇayıGebelikte kekik çayı tüketimi,

   Kekik çayı aşırı olmamak kaydıyla gebelik döneminde de kafein, nikotin ve alkol gibi zararlı olan maddeler ve ilaç kullanılması yerine aşırı olmamak şartıyla birçok bitki çayı gibi tercih edilebilir. 
   Gebelik, kişinin bağışıklık sisteminin yanında solunum ve dolaşım sisteminde de birtakım değişikliklere sebep olarak birtakım komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle gebelik  döneminde grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarından korunmak amacıyla ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde 1 fincan kadar kekik çayı tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak gebelik döneminde 1 fincandan fazla içilmemesi gereken kekik çayı, günde  2 tatlı kaşığından fazla tüketildiği takdirde tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Gebelik döneminde olabilecek bronşit ve öksürük gibi solunum yolları hastalıklarında kekik çayı tüketmek, ilaç kullanmak yerine oldukça fayda sağlamaktadır.
   Gebelikte bazı faydaları olan kekik çayının, rahim hareketlerini artırması nedeniyle düşük tehlikesi olan gebelerde fazla tüketilmemesi gerektiği kesinlikle bilinmesi gerekir.
   ]]>
   Hamilelikte Kekik Çayı https://www.kekik.gen.tr/hamilelikte-kekik-cayi.html Tue, 20 Nov 2018 12:15:15 +0000 Hamilelikte Kekik Çayı, İki canlı olan annenin yaşamının en hassas dönemi yapılan araştırmalar ile hamilelik dönemi olduğu ortaya çıkmıştır. Anne iki canlı olmakla birlikte bu dönemde yiyecek ve içecek ihtiyacını yerine Hamilelikte Kekik Çayı, İki canlı olan annenin yaşamının en hassas dönemi yapılan araştırmalar ile hamilelik dönemi olduğu ortaya çıkmıştır. Anne iki canlı olmakla birlikte bu dönemde yiyecek ve içecek ihtiyacını yerine getirmeye oldukça dikkat etmelidir. Çünkü bu dönem de anne kendiyle birlikte göbek bağı aracılığıyla bebeğin besinin birlikte vermektedir. Anne bu dönemde bol bol vitamin içerici meyveler tüketmek zorundadır. Bu dönemde yiyeceklerin yanında ara ara kekik tüketimi sağlık açısından önem arz etmektedir. Anne hamilelik döneminde sağlık açısında sıkıntılı günler yaşar ve bağışıklık sistemi zayıf düşer. Böylesi durumlarda uzman hekimler kesinlikle bebeğin sağlığını düşünmesinden dolayı anneye ağrı kesici dahi kullandırmaz. Ancak anne beklenmeyen bir grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkla karşılanması halinde kekik çayı gibi bitkisel ürünleri tüketerek bebeğin sağlığına zarar vermeden sağlıklı olarak tedavi edilmiş olunur. 

   Hamilelikte Kekik ÇayıHamilelikte Kekik Çayının Faydaları,

   Kekik yapı itibariyle sağlık açısından bir çok faydalı besinleri bulundurmaktadır. Kekiğin yapısında bulunan bir çok bileşen kişinin sağlık açısından korunmasını sağlamaktadır. Kekiğin içerisinde bulunan yararlı besinler insan sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Kekik yapı itibariyle sindirim sistemini güçlendirir, mide bulantısı ve baş ağrısını giderir, grip ve soğuk algınlığına karşı panzehir niteliğindedir. Bu nedenle oldukça faydalı olan bu besin hamile hanımların düzenli olarak tüketilmesini uzman hekimler sıklıkla dile getirmektedir. Şayet bir anne hamilelik döneminde soğuk algınlığı veya unutkanlık gibi rahatsızlıklar yaşaması halinde bir demlik içerisine iki kaşık doğranmış kekik atılarak üzerine iki su bardağı su eklenerek kaynatılması halinde bardağa doldurularak tüketilmelidir. Böylelikle annenin kekik çayı sayesinde gerek kendi sağlığını, gerekse bebeğin sağlığını korumaktadır. Bu nedenlerle hamilelikte kekik çayı oldukça önemlidir. Ancak belirli ölçüde ve uzmanların önereceği doğrultuda kullanılması halinde faydalıdır. Şayet bir anne bilinçsiz olarak fazla kekik çayı tüketmesi bir kısım rahatsızlıklar oluşturarak kan değerlerinin olumsuz olarak etkileye bilir. Bu nedenlerden dolayı kişi uzman hekimin bildirdiği doz ve ölçülerde kekik çayı tüketilmesi hamile anneler açısından faydalıdır. 

   ]]>
   Zahter Kekik https://www.kekik.gen.tr/zahter-kekik.html Wed, 21 Nov 2018 04:56:13 +0000 Zahter kekik, dağ kekiği olarak da bilinen zahter kekik, genellikle yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Ayrıca zahter kekik çay şeklinde hazırlandığı gibi yağı cilt bakımı için kullanılabilir. Zahter kekik, dağ kekiği olarak da bilinen zahter kekik, genellikle yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Ayrıca zahter kekik çay şeklinde hazırlandığı gibi yağı cilt bakımı için kullanılabilir.

   Zahter kekik faydaları

   • Zahter kekiği vücudun kuvvetlenmesini sağlar. Yaşanan yorgunlukları hafifletmek için faydalıdır.
   • Sinir sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Sinir hastalıkları ve strese karşı iyi gelir.
   • İştah açıcı etkisi bulunmaktadır. İştah sorunu yaşayan kişiler zahter kekiği kullanabilir.
   • Zahter kekiği kalp ritim bozukluğuna karşı iyi gelir. Kalp hastalıklarını önler ve kalp çarpıntısını geçirir.
   • Bağırsak iltihabına karşı kullanılabilir. Bağırsak problemi yaşayanlar için ideal bir çözümdür.
   • İdrar yapma sıkıntısı yaşayanlar için mükemmel bir idrar söktürücüdür.
   • Bağırsaklarda oluşan solucan zahter kekiği sayesinde düşürülebilir.
   • Çocukların yaşadığı kansızlık ve iştah problemlerine karşı çözüm olabilir.
   • Zahter kekiği suyu haricen romatizma ağrıları için kullanılabilir. Ağrıyan bölgeye zahter kekiği suyu ile masaj yapıldığında ağrıların hafiflemesini sağlar.
   • Adet döneminde yaşanan kramp, sancı ve ağrılara karşı iyi gelir. Adetin düzenlenmesini sağlar.

   Zahter KekikZahter kekiği nasıl kullanılır

   Zahter kekiği demlenerek çay şeklinde kullanılabilir. Çay şeklinde demlenerek kullanıldığında günde en fazla 2 bardak tüketilmelidir. Zahter kekiği çayı bal ve limonla tatlandırılarak kullanılabilir. Çaya kesinlikle şeker ilave edilmemelidir.

   Zahter kekiği saf damıtılmış olarak kullanılabilir. Bu şekilde kullanılacaksa günlük en fazla 5 fincan kullanılmalıdır. Saf damıtılmış zahter kekiği suyu, sağlık için oldukça faydalıdır. Mikrop ve enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Enfeksiyonlar için doğal zahter kekiği kaynatılarak suyu kullanılmalıdır.

   Zahter kekiği yağ şeklinde sağlık için kullanılabilir. Ağrıyan bölgeye, cilt problemlerine karşı masaj yapılarak günde üç defa kullanılabilir.

   Zahter kekiği yemeklere tat katmak için baharat olarak kullanılabilir. Zahter kekiği yemeklere hoş bir tat ve aroma katacaktır. Bu sayede yapılan yemeğin lezzetini arttıracaktır.

   Zahter kekiğinin kullanım alanları nelerdir

   Zahter kekiği diş ve diş hastalıklarının tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Suyu kaynatılarak gün içinde birkaç defa gargara  suyu olarak kullanıldığında ağız içinde ve dişlerde oluşan bakterileri yok eder.

   Mide hastalıkları için çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Çayın aşırı sıcak tüketiminden kaçınılmalıdır ve yudum yudum içilmelidir. Günlük en fazla 2 bardak içilmelidir.

   Zahter kekiği nerelerde bulunur

   Zahter kekiği doğada kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Bazı üreticiler zahter kekiğini ekim yoluyla yetiştirerek satışa sunmaktadır. Şayet dağlardan toplama gibi bir olanak yoksa bilindik ve güvenilir aktarlardan temin edilebilir.

   Zahter kekiği zararları

   Çoğu bitkinin tam tersi dağ kekiğinin fazla tüketimi sağlık için ciddi riskler oluşturabilir. Damıtılmış saf zahter kekiği suyunun fazla tüketilmesi midenin delinmesine yol açabilir. Yağ şeklinde kesinlikle içilmemelidir. Yağı haricen cilt üzerinden kullanılmalıdır.

   ]]>
   Kekik Yağı Diş Eti https://www.kekik.gen.tr/kekik-yagi-dis-eti.html Wed, 21 Nov 2018 10:22:54 +0000 Kekik yağı diş eti, hastalıkları konusunda faydalı doğal bir üründür. Özellikle diş eti iltihabında, diş eti kanamalarında uzmanların tavsiye ettiği kekik yağı, bakterilerle savaşan bitkisel bir üründür. Keskin, acımtı Kekik yağı diş eti, hastalıkları konusunda faydalı doğal bir üründür. Özellikle diş eti iltihabında, diş eti kanamalarında uzmanların tavsiye ettiği kekik yağı, bakterilerle savaşan bitkisel bir üründür. Keskin, acımtırak ve kurutucu etkisiyle diş eti hastalıklarına iyi geldiği tespit edilen kekik yağının önerilen miktarda kullanılması gerekir.

   Kekik vücuttaki faydalı etkileri yüzünden eski dönemlerden itibaren kullanılan bir bitkidir. Zahter, anzer çayı, beyaz kekik, girit kekiği gibi isimlerle de bilinir. Dünyada ortalama 10 kekik türü yetişirken, ülkemizde 33 kekik türü yetişir. Ülkemiz kekik üretiminde önemli bir konumdadır. Kekik kullanımı ilk defa Antik Yunan dönemine kadar iner. İlk kullanımları kokusundan dolayı tapınaklarda tütsü olarak yapılan kekiğin sağlık alanında kullanımı 16. yüzyıldan itibaren olmuştur. Bu dönemde kekik yağının ağız hijyenini sağlamak amacıyla gargara şeklinde kullanıldığı biliniyor. Yaralar içinde antiseptik olarak faydalanılmıştır.

   Kekik Yağı Diş EtiKekik yağı diş eti için nasıl kullanılır

   Kekik yağı hazırlamak için, öğlen güneşli zamanda toplanan ve ince kıyılan çiçekli kekik dalları gevşek şekilde şişenin içine konur. Bunun üzerine sızma zeytinyağı ilave edilerek, kekiğin üzerine kadar çıkılır. Bu şişe 10 gün kadar güneşte tutulur. Daha sonra kullanılacak miktar şişeden süzülür. Kekik yağı diş eti için zeytinyağıyla birlikte kullanılır. Aksi halde diş etini yakıcı etki gösterebilir. Diş etindeki sızlamanın, ağrının geçmesi için kekik yağı hafif masaj yapılarak diş etine sürülür. Hem ağrıyı dindirici etki yapar, hem de ağrının etrafa yayılımını engeller. Diş etinde olan iltihabın kurumasını sağlar, diş eti kanamasını dindirir. Ağız hijyenini sağlayarak, sağlıklı diş eti ve dişlere sahip olmaya yardımcı olur. Eğer kekik yağı hazır olarak alınacaksa, yine zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

   Kekik yağını hamileler, emziren kadınlar kullanmamalıdır. Ayrıca kan pıhtılaşma sorunu olan kişiler, kalp sorunları olanlar, 18 yaşın altında olanlar, hastalıkları nedeniyle ilaç kullananlarda kullanmamalıdır. Alerjik yapısı olanlar, hassas cildi olanlarda kekik yağını kullanmamalıdır. Hiper tansiyon sorunu olanlarda kekik yağını kullanmamalıdır. Çünkü tansiyonun yükselmesine neden olabilir. En doğrusu doktora danışılarak bu tür bitkisel ürünlerin kullanılmasıdır. Kekik yağı diş eti için faydalı olsa da, diğer etkenlerinde uygun olması gerekir. Bilinçsizce kullanımından kaçınılması gerekir.
   ]]>
   Kekik Türleri https://www.kekik.gen.tr/kekik-turleri.html Thu, 22 Nov 2018 08:14:42 +0000 Kekik Türleri, Kekik bir tabiat harikasıdır. Vücudu adeta bir kalkan gibi koruyan ve aynı zamanda iyileştiren kekik maddi ve manevi olarak doğal bir ilaçtır. Doğal antibiyotik olarak bilinen kekiğin bir çok türleri bu Kekik Türleri, Kekik bir tabiat harikasıdır. Vücudu adeta bir kalkan gibi koruyan ve aynı zamanda iyileştiren kekik maddi ve manevi olarak doğal bir ilaçtır. Doğal antibiyotik olarak bilinen kekiğin bir çok türleri bulunur. Kekikle ilgili pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda bu bitkinin yaklaşık 100 tür kekik olduğu tespit edilmiş. Bilinen kekik türleri içerisinde Anzer çayı, Zahter, Akdeniz kekiği, Beyaz kekik, Girit kekiği, Güveyotu, Thymusvulgaris, Thymus, olarak adlandırılmıştır. En çok kekik türleri Ülkemizde yetişiyor. Dünyada yıllık 60 ila 70 ton kekik yağı üretiliyor. Dünya kekik yağı ihtiyacını yüzde 10'u kadar olanı ülkemizden çıkıyor. Tıbbi kekiğin thymol antiseptik ve karvakrol da kullanılan bu madde, solunum yolu ile mikropları atar. Özelliği ise, yağ lambası üzerine damlatılan kekik yağı evin mikroplu havasını temizler. Bu sebeple mikrop öldürücü özellikte olduğunu yoğun bir şekilde fenolik maddeler olduğu saptanmıştır. 5000 yıl öncesinde Sümerler de tedavi amacıyla basur, nasır ve egzama gibi hastalıklarda kekiği kullanmışlardır. Bazı hastalıklar için de tedaviye ek olarak kullanılmıştır. Kekik, içeriğindeki bu maddelerle vücutta bulunan hücre koruma sistemlerini güçlendirmesi ile antioksidan, kanser oluşumunu engellemesiyle birlikte antikanserojen, diyabet hastalığını engelleyerek antidiyabetik ve vücuttaki kolesterol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşımaktadır. Bu özellikleri ile kekik, yaşlılığı geciktirir, tümör oluşumunu önler, guatra karşı etkilidir, şeker hastalığına ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engeller.

   Kekik TürleriKekik Türleri ve Kullanımı; Kekik thymus serpyllum, thymus vulgaris türleri, çimenlik tarla kıyılarında, orman kıyılarında ve çayırlarda bulunan karınca yuvalarının üstünde yer alırlar. Güneşi ve sıcağı sevdiği için, toprak sıcaklığının çok olduğu kayalık ve dağlık alanlarda bulunur. Güneşli öğle sıcağında menekşe renkli çiçeklerinden yayılan güzel kokusu ile arıları ve böcekleri kendisine çeker. Bu bitkinin başlıca kullanım alanları; Tarihte Mısırlıların da kullandığı bir bitkidir. Mısır denilince ilk akla gelen mumyalama işleminde kullandıkları bilinmektedir. Hipokrat sağlık açısından oldukça çeşitli konularda kekiği hayatında kullanmıştır. Örnek olarak astım, nefes darlığı ve zehirlenmeye karşı kullanmıştır. Ayrıca düşük yapan ve ölü doğum yapan kadınlar için de tedavilerinde kullanmıştır. Özellikle boğaz ağrılarında hardalla karıştırılarak boğazın dış yüzeyine sürülerek tedavi edilebileceğini ve kan pıhtısını önleyici olarak ta balla karıştırılarak yapılmasının üzerinde durmuştur. Şifalı bitki olarak kekik; Kekik suyunun yararları kekikle aynıdır. Çünkü kekik suyu bazı rahatsızlıklar için daha kısa sürede destekleyici yardım sunar. Kekik suyu, kekiğin su buharına tutulması sonucunda kekik esansının altında kalan suyudur. Kekik suyu bitkinin buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilmektedir. Bunun kan şekeri ve kolesterolü düşürücü, mikrop öldürücü, sindirim kolaylaştırıcı, tansiyon dengeleyici, safra arttırıcı, ağrı giderici ve asıl önemlisi antioksidan etkisi vardır. En önemli etken maddesi ile uçucu yağlar kana karışıp, bronşit kaslarını etkiler ve krampları çözer.

   ]]>
   Kekik Bitkisi https://www.kekik.gen.tr/kekik-bitkisi.html Fri, 23 Nov 2018 07:54:40 +0000 Kekik Bitkisi, Ülkemizde Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde oldukça fazla üretilen bu bitki sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan bu bitki sıcak olarak içecek Kekik Bitkisi, Ülkemizde Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde oldukça fazla üretilen bu bitki sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan bu bitki sıcak olarak içecek tarzında kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitkinin içerisinde bulunan bileşenler bir çok sağlık açısından önem arz eden ilaç yapımından kullanılmaktadır. Tür itibariyle Ballıbabagiller familyasından olup güneşi oldukça seven bir türdür. Kekik çoğunlukla çorak toprak yapısında yetişen yıllık bir bitki türüdür. Yapılan araştırmalarda kekik'in boyunun 15-40 cm kadar olduğu tespit edilmiştir. Kekik bitkisinin bir çok türü bulunmaktadır ancak görüntü itibariyle yaprakları karşılıklı olup koyu yeşil renkli, saplı veya sapsız olan türleri bulunmaktadır. Görüntü itibariyle çiçekleri geriye doğru olup çan şeklindedir. Kendi türleri içerisinde pembe, eflatun, pembemsi ve pembemsi beyaz renkleri bulunmaktadır. Kekiğin kökleri saçak şeklinde, gövdesinin alt kısmı odunsu olup üst kısmı oldukça sık çatallıdır. Ülkemizde kekik bitkisinin bir çok türü olmakla birlikte bölgeden bölgeye farklı isimlerle anılmaktadır. Kimi bölgelerde Anzer çayı, Adi kekik, Girit kekiği, Beyaz Kekik, Thymus ve Güveyotu olarak ifade edilmiştir. 

   Kekik BitkisiKekik Bitkisinin Yetiştirilmesi
   Dağlarda doğal olarak yetişen bu bitki çorap topraklarda kendiliğinden yetişmektedir. Kimi üreticiler doğal yolların yanı sıra kendisi tarafından üretilmiş ise de getirisinin fazla olmaması hasebi ile yetiştiriciliğiyle fazla uğraşmamaktadır. Kekik otu ülkemizde genellikle Haziran ve Ekim Aylarında toplanmaktadır. Odunsu bölgenin üst tarafından yani çiceğinden 4-5 cm aşağı kısmı kesilerek yaklaşık olarak 35 derece olan güneşli günlerde kurutulur ve uzun yıllar boyunca korunması halinde tüketilmektedir. Kekik yetiştiricileri sağlıklı bir bünyeye sahiptir. Bunun temel nedeni kekiğin içerisinde bulunan bileşimlerden kaynaklıdır. Yapılan araştırmalarda kekiğin doğal bir kokusu bulunmaktadır. Sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kekik iştahı açarak, sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca sabahları tüketilmesi halinde zihni açmaktadır. Ayrıca apandisit rahatsızlığı çeken kişilerde idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Kek bitkisinin içinde bulunan bileşimler kimya ve yemek sanayinde fazlaca kullanılmaktadır. Bir kısım bölgelerde kekik çayı sabah akşam sürekli olarak tüketilmektedir. Birçok türü olan kekik bitkisi özellikle ülkemizde fazlaca üretilmektedir. Bir çok yatırımcı kekik bitkisi ihracatı yaparak bu bitki vesilesi ile ülkeye ticari kazanç sağlamaktadır. Ayrıca köylerde yaz aylarında bu bitki toplanarak kişilerin geçimine ciddi kazançlar sağladığı bilinmektedir.
   ]]>
   Dağ Kekiği Faydaları https://www.kekik.gen.tr/dag-kekigi-faydalari.html Fri, 23 Nov 2018 22:03:04 +0000 Dağ Kekiği Faydaları, Sağlık açısından oldukça faydalı olan dağ kekiğinin faydaları saymakla bitmemektedir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde doğal bir antibiyotik özelliğine sahip olan dağ kekiği vücu Dağ Kekiği Faydaları, Sağlık açısından oldukça faydalı olan dağ kekiğinin faydaları saymakla bitmemektedir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde doğal bir antibiyotik özelliğine sahip olan dağ kekiği vücudun mikroplardan arınmasını sağlamaktadır. Hakeza mikrobik rahatsızlıklara ve hastalıklara karşı oldukça faydalı olan dağ kekiği ülkemizde oldukça fazla üretilmektedir. Türkiye de yaklaşık olarak 33 türü tespit edilen dağ kekiğinin dünya üzerinde yaklaşık olarak 100 tür kekik türü bulunmaktadır. Ülkemizde ciddi bir ihracat kaynağı olan ekonomik açıdan yetiştiricilere oldukça faydası bulunmaktadır.  

   Dağ Kekiğinin Sağlık Açısından Faydaları

   Doğal bir antibiyotik olan dağ kekiği içinde bulunan bileşenler sayesinde idrar söktürücü, tansiyon yükseltici ve zararlı bakterilerin üremesini engelleyen bir özelliğe sahiptir. Hakeza saman nezlesi, düşük tansiyon, boğmaca, yorgunluk, nefis darlığı, enfeksiyon hastalıklar, kan dolaşımı bozukluğu, bağırsak parazitleri ve romatizmal hastalıklara faydalı olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır.

   Dağ Kekiği FaydalarıMikroplara Karşı Dağ Kekiğinin Faydaları

   Tıp literatüründe tıbbi kekik olarak adlandırılan thymol (antiseptik) ve Karvakrol  ciddi anlamda mikroplara karşı direnç gösterdiği tespit edilmiştir. Thymol türü kekiğin ciddi anlamda solunuma katkı sağladığı ve vücuttaki mikropları attığı tespit edilmiştir. Hakeza ev içerisinde kekik yağı olarak bilinen yapının eve serpilmesi halinde, ev içerisinde bulunan zararlı mikrop ve bakterilerin yok olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca vücutta bulunan zararlı mikropların atılmasını sağlayan dağ kekiği, salatalar, soslara ve et yemeklerine lezzet kattığı bilinmektedir. 

   Dağ Kekiğinin Ekonomik Açından Faydaları

   İlaç ve imalat sanayisinde oldukça fazla kullanılan dağ kekiği üreticilere ciddi anlamda gelirler sağlamaktadır. Dünya üzerinde yıllık ortalama 65-70 ton dağ kekiği yetiştirildiği tespit edilmiştir. Ülkemiz kekik yönünden oldukça zengindir ve dünya kekiğinin yüzde onluk gibi büyük bir kısmı ülkemizde üretilmektedir. Dünya üretimi bakımından kekik yetiştiriciliğinde ülkemiz ilk sırada bulunmaktadır.
   ]]>
   Kekik Turşusu https://www.kekik.gen.tr/kekik-tursusu.html Sat, 24 Nov 2018 17:50:29 +0000 Kekik Turşusu, Kış aylarında ana yemeğin yanında sunacağınız bu lezzet oldukça güzel olup ağızlarda farklı bir tat oluşturmaktadır. Yapılışı oldukça kolay olan bu lezzet kış aylarında dağ kekiği tadını ağzınızda Kekik Turşusu, Kış aylarında ana yemeğin yanında sunacağınız bu lezzet oldukça güzel olup ağızlarda farklı bir tat oluşturmaktadır. Yapılışı oldukça kolay olan bu lezzet kış aylarında dağ kekiği tadını ağzınızda oluşturacaktır. Sağlık açısında oldukça faydalı olan kekik turşusunun yapılışı oldukça basittir. Mevsiminde toplanan kekiklerin sarımsak, zeytinyağı ve sirkenin birleşmesiyle yapılan hoş bir lezzettir. Bugün sizlerle kekik turşusu yapılışın paylaşacağım. 

   Kekik Turşusu Malzemeleri
   • 1 demet dağ kekiği,
   • 1 adet limon,
   • 1 çay bardağı zeytinyağı,
   • 2 diş sarımsak
   • Yarım çay bardağı sirke,
   • Pul biber,
   • Tuz,
   Kekik TurşusuKek Turşusu Hazırlanışı
   Öncelikle kekik turşusu iyice suyla durulanır. Akabinde yıkanan dağ kekikleri köklerinden koparılır ve üzerine bir adet limon, yukarıda belirtilen ölçülerde zeytinyağı, sirke ve bir çay kaşığı pul biber ile harmanlanır. Bu harmanlamanın ardından dağ kekiği 10 dakika kadar dinlendirilir. Akabinde yarım çay bardağı sirke ve tuzla harmanlandıktan sonra bir kavanoz içerisine konularak üzerine kavanozu dolduracak düzeyde sirke ve limon karışımı su eklenir. Kapak kapatılmadan önce üzerine 2 diş bütün soyulmuş sarımsak konularak. Kapağı sıkıca kapatılır ve yaklaşık olarak 1-2 ay kadar kavanoz içerisinde buzdolabının alt gözünde bekletilir. Kekik turşusu olunca bu defa ayrı bir kap içerisine azar azar konularak tüketilir. Afiyet olsun.
   ]]>
   Kekik Çayının Faydaları https://www.kekik.gen.tr/kekik-cayinin-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 13:45:24 +0000 Kekik Çayının Faydaları, Kekik uzun yıllardan beri hem sağlık hem de kokusu için kullanılan bir bitkidir. Kaynaklara göre ilk olarak güzel kokusu için Antik Yunan da kullanılmıştır. Özellikle güzel kokusu için tapınaklar d Kekik Çayının Faydaları, Kekik uzun yıllardan beri hem sağlık hem de kokusu için kullanılan bir bitkidir. Kaynaklara göre ilk olarak güzel kokusu için Antik Yunan da kullanılmıştır. Özellikle güzel kokusu için tapınaklar da tütsü olarak kullanılmıştır. Kekik eski dönemlerde cesaret ve hayranlıkla ilişkilendirilmiştir. Cesaretler ilişkilendirildiği için şövalye kostümlerine motif olarak işlenmiştir. Kekik ilerleyen zamanlarda özellikle 16 yüzyılda sağlık alanında kullanılmaya başlanmıştır. Kekik sağlık alanın da ilk olarak ağız hijyeni ve yaralar için kullanılmıştır. Bunların  yanı sıra kekik alkollü içeceklerin ve peynirin tatlandırılması içinde kullanılmıştır.  

   Kekik, Türk mutfağında da  baharat çeşitleri arasında da çok sık tercih edilmektedir. Özellikle sebze yemeklerini tatlandırma da çorba çeşitlerinde, et ve balık yemeklerinde  kullanılmaktadır. Yemeklere ayrı bir lezzet katan kekik çok sık tercih edilir. İçerisinde barındırdığı vitaminleri sayesinde kekik çayı çok sık tercih edilmektedir. Boğaz ağrısı, bronşit, gaz, öksürük ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi gelen kekik çayını taze kekikten yapabileceğiniz gibi kurutulmuş kekikten de yapabilirsiniz. Kuru ya da taze olması vitamin açısından bir eksikliğe neden olmamaktadır.   

   Kekik Çayının FaydalarıKekik çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
   • Özellikle kış aylarında yaşanan öksürüğe iyi gelmektedir. 
   • Antioksidan etkisi bulunmaktadır. 
   • Vücuttaki şişkinliğe iyi gelir. Hazımsızlığı giderir.
   • Vücut dengesini korumak ve vücut için gerekli olan mineralleri sağlama da yardımcı olur. İçinde bulundurduğu değerler vücut için gerekli olan mineralleri sağlar.
   • Boğaz şişkinliğine ve boğaz ağrısına iyi gelir.
   • Ağız içi ve ağız kenarındaki yaralara iyi  gelir.
   • Diş eti kızarıklıklarına ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.
   • Gaz problemi yaşayanlar için fayda sağlar.
   • Migren gibi şiddetli baş ağrılarına iyi gelir.
   • Soğuk algınlığına iyi gelir ve vücut direncini artırır.
   • Romatizmadan kaynaklanan bacak ağrılarına kol ağrılarına iyi gelir. 
   • Stresi azaltır ve kişiyi sakinleştirir. 
   • Günlük gargara suyu olarak da kullanılabilir.
   • Adet kanamasında düzensizlik yaşayan bayanlara iyi gelir adet düzenini sağlar.
   • Alkol bağımlısı olan kişilerin tedavisinde kullanılabilir. 
   • Mide ağrısına mide üşümelerine iyi gelir. 
   ]]>
   Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır https://www.kekik.gen.tr/nane-kekik-cayi-nasil-yapilir.html Sun, 25 Nov 2018 20:27:39 +0000 Nane kekik çayı nasıl yapılır, öncelikle kekik ve nanenin oldukça hijyenik ortamda doğal yollarla kurutulmuş olması gerekir. Nane temmuz ve ağustos aylarında açmaya ve daha çok verimli olmaya başlar. Bu aylarda alınan ve kurutu Nane kekik çayı nasıl yapılır, öncelikle kekik ve nanenin oldukça hijyenik ortamda doğal yollarla kurutulmuş olması gerekir. Nane temmuz ve ağustos aylarında açmaya ve daha çok verimli olmaya başlar. Bu aylarda alınan ve kurutulmuş olan nane herzaman için daha sağlıklı ve daha iyi sonuçlar vermektedir. Kokusu ile büyülemekte olan kekik ise, oldukça dağ yamaçlarında ve oldukça sıcak ortamlarda yetişir. Yemeklere ayrı bir lezzet katan bu nane ve kekik ikilisi çay olarak da oldukça sağlık için faydası olduğu gibi özellikle kış aylarında içimizi ısıtan rahatlatıcı bir yapıya sahiptir. 

   Nane ve kekik çayı, soğuk algınlığı sebebiyle  boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrıları, hastalığa bağlı olarak bronşit, özellikle akşam yemeklerinden sonra oluşan hazımsızlık, midede oluşabilecek ve rahatsız edici gaz,  kış aylarının en çok karşılaşılan hali olan öksürük ve romatizma ağrıları gibi en ön sırada yer almak üzere birçok farklı rahatsızlığa da  iyi geldiği oldukça bilinmektedir. İçerisinde oldukça bol miktarda mineral ve vitamin bulunduran kekik ve nane çayını hem taze olarak hemde kurutulmuş olarak hazırlayıp içebilirsiniz.  Bu çay hem yararlı hemde sağlıklı olması sebebiyle herkes tarafından oldukça fazla tercih edilmesini sağlıyor. Şimdi gelin bu çok faydalı olan bitki çayının hem tazesini hemde kurutulmuş olanının çayını birlikte hazırlayıp afiyetle içelim.

   Nane Kekik Çayı Nasıl YapılırTaze nane kekik çayı için gerekli malzemeler
   • 1 tutam taze kekik
   • 1 tutam taze nane
   • Yarım dilimlenmiş limon
   • 1 su bardağı su
   • Küçük boy bir cezve veya demlik üstü
   Taze nane kekik hazırlanışı
   Öncelikle kekik dallarından koparılıp güzelce temizlemek koşuluyla iyice yıkanır. Ardından aynı şekilde nane dallarından koparılarak temiz bir şekilde su ile yıkanır ve nane ile kekik ince ince tahta üzerinde doğranır. Daha sonra önceden kaynatılmış olan 1 bardak su cezveye alınarak içerisine doğranmış olan kekik ve nane ilave edilir. Daha sonra ise hemen beklemeden dilimlenmiş olan limonlar atılır ve yaklaşık enaz on veya onbeş dk kadar dinlendirilir. Ne kadar dinlendirilir ise çay bir okadar lezzetli ve daha verimli sonuç vermeye yardımcı olacağından dolayı çayı  dinlendirmeye bırakıp bekletmek daha doğru bir seçim olabilir.

   Kuru nane kekik çayı için gerekli malzemeler
   • Mevsiminde kurutulmuş 1 tatlı kaşığı kekik
   • Mevsiminde kurutulmuş 1 çay kaşığı nane
   • Yarım dilimlenmiş limon
   • 1 su bardağı su
   • Küçük bir cezve
   Kuru nane kekik çayı hazırlanışı
   Öncelikle kuru nane ve kekik bir tabağa katılarak içerisinde çöp gibi çubuklar varsa seçilir. Daha sonra önceden kaynamış olan bir bardak su cezveye alınır ve içerisine limon eklemiş halde ocakta birkaç dakika daha kaynatılır. Altı kapatılır ve onbeş dakika kadar bekletilir. Daha sonra tekrar ısıtılmış olarak servis edilebilir.

   Nane ve kekik çayı genel olarak bu iki farklı şekilde doğru hazırlandığı taktirde oldukça faydalı olur. Çocukların ve özellikle yaşlıların oldukça çok sevecekleri tariftir. Kokusu ile hem ağızda hemde bulunan ortamda oldukça güzel ve ferahlatıcı bir yapıya sahip olması da vazgeçilmezler arasında tutuyor. Afiyet olsun..

   Not
   Kuru olan nane ve kekik tazeye göre içerisindeki mineral ve vitaminleri rengiyle birlikte hemen su içerisine verebilmesi için birkaç dakika kaynatılması daha doğru olur.

   ]]>
   Kekik Sabunu Faydaları https://www.kekik.gen.tr/kekik-sabunu-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 02:47:31 +0000 Kekik Sabunu Faydaları, Kekik bitkisi ballıbabagiller familyasından gelmektedir. Kekik bitkisi genellikle güneşli yerler de yetişmektedir. Kekik bitkisinin boyu ortalama 15-40 cm civarındadır. Kekik bitkisinin birçok faydası bu Kekik Sabunu Faydaları, Kekik bitkisi ballıbabagiller familyasından gelmektedir. Kekik bitkisi genellikle güneşli yerler de yetişmektedir. Kekik bitkisinin boyu ortalama 15-40 cm civarındadır. Kekik bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır. İçinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler sayesinde hem sağlık alanın da hem de güzellik gibi birçok alanda kekik bitkisi bulunmaktadır. Kekik bitkisinden kekik çayı, kekik kürü yapıldığı gibi kekik sabunu da yapılmaktadır. Kekik aynı zamanda mutfakta baharat çeşidi olarak da kullanılmaktadır. 

Uzun yıllardır kullanılan kekik sabununun ham maddesi yağ ve kostiktir. Diğer sabunların aksine petro-kimya içermemektedir. Oldukça güvenli ve saf bir sabundur. Sağlık açısından da zararlı kimyasallar içermemesi nedeniyle uzun yıllardır tercih edilen kekik sabunu günümüzde de çok sık tercih edilmektedir. Sağlımız açısında faydalı olan kekik sabunu doğaya da zarar vermemektedir. Doğada kolayca parçalanır. Kekik sabununu her türlü temizlikte güvenle kullanabilirsiniz. 

Kekik sabununu saçlarınızı yıkama da kullanabilirsiniz. Saç temizliğin de istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Saç temizliğini  sağlarken saçlarınızı besler ve saçınız da bulunan kepeklerden kurtulmanızı sağlarken kepek oluşumuna da engel olur.  Kekik sabunu saç temizliğinin yanı sıra vücut temizliği için de kullanılabilir.  Aynı zamanda kekik sabunu ile el ve yüzünüzü de yıkayabilirsiniz. Kekik sabunu akne ve sivilce tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kekik Sabunu FaydalarıKekik sabunu faydalarını şu şekilde sayabiliriz;
 • Kekik sabunu egzama ve mantar rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Vücutta oluşan sedef hastalığına fayda sağlar.
 • Bacak da oluşan ve kişinin günlük yaşamını zorlaştıran varis rahatsızlığına iyi gelmekte ve varisleri rahatlatmaktadır.
 • Ergenlik dönemin de çıkan ve uzun süre geçmeyen sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir.
 • Saç diplerin de oluşan yara, kaşıntı ve tahrişlere karşı faydalıdır.
 • Saç da oluşan kepeklenmeye iyi gelir ve kepek oluşumunu engeller.
 • Saçları besler ve saçların güçlendirerek saç dökülmelerini engeller.
 • Deri üzerinde ki gözenekleri açar ve derinin hava almasını sağlar.
 • Genel olarak oluşan deri hastalıklarına iyi gelir.
 • Yüzde ya da vücudun herhangi bir yerinde oluşan siyah noktaları temizler.
 • Ciltte oluşan sarmalara ve çatlaklara iyi gelir.
 • Cilt temizliğini sağlar ve tıkanmış gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.
]]>
Kekik Ekimi https://www.kekik.gen.tr/kekik-ekimi.html Mon, 26 Nov 2018 18:20:23 +0000 Kekik ekimi, ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Ballıbabagiller familyasından bir bitkidir. Dünyada yetişen kekiğin %75'i Türkiye'den ihraç edilir. Kekik Akdeniz'e özgü bir bitki olduğu için daha çok Akdeniz ik Kekik ekimi, ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Ballıbabagiller familyasından bir bitkidir. Dünyada yetişen kekiğin %75'i Türkiye'den ihraç edilir. Kekik Akdeniz'e özgü bir bitki olduğu için daha çok Akdeniz iklimi olan yerlerde yetiştirilir. Sıcağı seven dayanıklı bir bitkidir. Kekiğin uçucu yağı karvakrol ve timol'dur.

Kekik nasıl yetiştirilir
Kekik killi toprak olan arazilerde daha iyi yetişmektedir. Kekik tohumlarının çimlenmeleri çok yavaş olduğundan direk tarlaya ekilmezler. Tohumlar özel hazırlanmış fideliklerde yetiştirilip tarlaya ekilir. Kekik fidesi ekilmeden bahçenin mutlaka işlenmiş olması gerekmektedir. İşleme sırasında tüm yabancı otlardan arındırmak fidenin sağlık ürün vermesi için önemlidir. Kekik ekimi yapılacak dönemde toprağın ısısı uygun duruma gelmiş olmalı ve toprağın mineral oranını yükseltmek için gübreleme yada torf kullanılmalıdır. Dikilecek yer dikim kazığı ile açılır. Fide çukura yerleştirildikten sonra tekrar dikim kazığı ile toprak koyulur. Kekiğin güneş ısısını en iyi alacağı noktalara dikilmesi gerekir. Kekik ekimini soğuk ve rüzgarlı havada yapmak uygun değildir.

Kekik fidelerinin aralarındaki mesafe dışarıda 30-40 cm, saksıda ise 8 cm olması uygundur. Kekik  fidesine dikimden hemen sonra can suyu verilmelidir. Sulama sıklığı ilk dönemde 3-4 arayla daha sonra haftada bir kez yapılmalıdır. Sulama şekli karık, damlama yada yağmurlama şeklinde yapılabilir. Kekik ekimini evde yapacaksanız ortalama 10cm derinliğinde saksı kullanınız. Saksıya %20 toprak geri kalanını ise kırmızı toprak olarak kullanınız. Kekik fidesinin kökleri çürümemesi için saksının altına çakıl taşları konulup, tabana su tahliye delikleri açmanız gerekir.Isıyı seven bir bitki olduğu için mutlaka güneş gören bir yere koymalısınız.  Kaliteli ürün almak için çiçekleme zamanında hasat yapılmalıdır. Hasattan hemen sonra kekik kurutulmalıdır. Kurutma derecesi 30-35 derece olmalıdır. Yüksek kurutma ısısı kekiğin içindeki uçucu yağlara zarar verebilmektedir. Kekik ekiminin verimli olması mevsim gidişatına, ekilen toprağa yada bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Kekik ekimi Türkiye'de Manisa, Muğla, Isparta ve Uşak'ta yapılsa da, en büyük üretim payı %60'lık bir oranla Denizli'dedir.

Kekik EkimiKekiğin faydaları
Kekik genelde baharat olarak kullanılmaktadır. Özellikle et yemeklerinde ideal bir baharattır. Salatalar için kekikten yapılan soslar kullanılabilir. Kekik kaynatılıp suyu içildiğinde mide ve sindirim için faydalı olacaktır.
]]>
Kekik Yaprağı https://www.kekik.gen.tr/kekik-yapragi.html Tue, 27 Nov 2018 09:17:04 +0000 Kekik yaprağı, kekik bitkisinin, tüm şifalı özelliklerini barındıran bölümüdür. Özellikle yaprağının suyu birçok alanda alternatif tıp yöntemi olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır.Ballıbabagiller familyasına ai Kekik yaprağı, kekik bitkisinin, tüm şifalı özelliklerini barındıran bölümüdür. Özellikle yaprağının suyu birçok alanda alternatif tıp yöntemi olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır.Ballıbabagiller familyasına ait olup, boyları 3-5 cm arasında değişen bir bitki türüdür. Uzunluğu 15-30 olabilmektedir. Elliden fazla kekik türü olmasına rağmen bunlardan sadece 21 tanesi ülkemizde yetişmektedir. Ülkemizde yetiştiği bölgeye göre İzmir kekik, beyaz kekik, kara kekik, sivri kekik ve dağ kekik olarak çeşitleri bulunmaktadır. Kekik bitkisi dağlar, çimenlik kırlarda, orman kıyılarında ve tarlalarda yetişmektedir. Kekik yaprağı, kendine özgü kokusu ile bilinir. Tıbbi yararları için kullanılmasının yanı sıra bu bitkiyi yemeklerinize tat ve koku vermesi için yada tütsü olarak kullanılmaktadır.

Kekik yaprağı güneşi ve sıcağı istediği için toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Kekik yaprakları açık yeşil, aromatik ve kavisli bir yapıya sahiptir.

Kekik çayı ve kekik yağı gibi kekik yapraklarından yapılmış ürünlerde vardır. Kekik yapraklarında uçucu yağ bulunmasından dolayı bitkiden kaynatılarak çay yapılması durumunda etkinliğini kaybeder.

Kekik yaprakları dünya mutfaklarında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Aynı şekilde sağlık açısından da sayısız fayda sağlamaktadır. Çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmektedir. Kekik yaprakları içerdiği bitkisel besinler, mineraller, bileşen ve vitaminler yardımıyla vücudumuza oldukça faydalıdır.
Kekik yaprakları sağlığımız için gerekli olan temel mineraller ile doludur. Potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum açısından zengin bir kaynaktır.

Cilt sağlığından, yüksek tansiyona, kolesterolden saç sağlığına kalp sağlığından akciğer sağlığına kadar bir çok alanda sağlığımızı korumamızda yardımcı olmaktadır.

Kekik YaprağıKekik yaprağının faydaları;
 • Bedeni kuvvetlendirir, iştahı açar, sindirimi kolaylaştırır,
 • Karaciğer ve pankreasta bulunan salgı bezlerinin de çalışmasını düzenlemeye yardımcıdır,
 • Libidoyu arttırır,
 • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Sinirleri kuvvetlendirir,
 • Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde başarıyla kullanılmaktadır.
 • Terletici ve balgam söktürücüdür.
 • Soğuk algınlığı, nezle ve boğaz ağrılarında ve kuru öksürüğün atlatılmasında oldukça yararlıdır.
 • Gaz söktürücüdür, idrar söktürücüdür.
]]>
Kekik Yağı https://www.kekik.gen.tr/kekik-yagi.html Tue, 27 Nov 2018 16:26:25 +0000 Kekik yağı, birçok şikayet üzerinde faydalı olan bitkisel bir yağdır. Bakteri yok edici, antiseptik, gaz giderici, balgam söktürücü, böcek kovar, sakinleştirici sadece kullanıldığı alanların bazılarıdır. Say Kekik yağı, birçok şikayet üzerinde faydalı olan bitkisel bir yağdır. Bakteri yok edici, antiseptik, gaz giderici, balgam söktürücü, böcek kovar, sakinleştirici sadece kullanıldığı alanların bazılarıdır. Sayıca birçok özelliği bir arada barındıran kekik yağı, eski insanların neredeyse her derde deva olarak kullandığı bir yağdır. Kekik yağı distilasyon yöntemiyle kekik bitkisinden elde edilen bir yağdır.

Kekik yağı nasıl kullanılır

Kekik yağının faydalarından yararlanabilmek için kullanıldığı alanlara bağlı olarak ağız yoluyla ya da haricen kullanılmalıdır. Ağız yoluyla kullanılacaksa şeker kaşığının üzerine 3 damla damlatılarak kullanılmalıdır. Dışarıdan uygulanacaksa kekik yağı, zeytinyağı ya da badem yağıyla karıştırılarak kullanılabilir. 1 çorba kaşığı zeytinyağının içine 5 damla kekik yağı eklenerek karıştırıldıktan sonra kullanılabilir.

Kekik YağıKekik yağı faydaları

Kekik yağı spazm giderici olarak kullanılabilir. Kramp, öksürük veya kramplara bağlı gelişen ağrılar çoğu kişinin şikayetçi olduğu bir durumdur. Spazm istem dışı yoğun  kasılmalar olarak tarif edilebilir. Yaşanan kasılmalar, solunum yolları, kaslar, bağırsaklar, mide, sinirler gibi pek çok organda gelişebilir. Kekik yağının antispazmodik etkisiyle sinirleri yatıştırmak, karın ağrısını gidermek, öksürüğü geçirmek mümkündür.

Antiromatizmal etkisi olan kekik yağı, kireçlenme, gut, romatizma gibi hastalıklarda rahatlama amacıyla kullanılabilir. Bu tür hastalıklar kan dolaşımının yetersiz olması, ürük asit gibi, toksinlerin kanda fazla miktarda olması gibi nedenlerden kaynaklanır. Kekik yağı bu hastalıklara yol açan her iki neden içinde kullanılabilir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrara çıkma sayısını arttırır. Bu sayede vücuttan toksinlerin atılır. Kekik yağının uyarıcı etkisi kan dolaşımını düzenler.

Kekik yağının antiseptik etkisi vardır. Açık yaraların mikrop kapmasını önler ve bölgede enfeksiyon oluşumuna engel olur. Bu özelliği içerisinde yer alan kamfen ve karyofilen adlı etkin bileşenlerden kaynaklanmaktadır.

Ödem şikayeti olan ve vücudu su tutan kişilerin kullanabileceği ve fayda göreceği bir yağdır. İdrar söktürücü etkisiyle vücutta toplanan fazla suyun ve tuzun dışarı atılmasını sağlar.

Kekik yağı bölgesel zayıflamak için kullanılan birçok bitkisel kürün içine etken madde olarak eklenebilir. Zayıflamak amacıyla kullanılabilecek bitkilerin başında gelir. Kekik yağıyla zayıflama çoğu kişinin tercih ettiği ve denediği yöntemlerden biridir.

Kekik yağının adet söktürücü özelliği vardır. Adet döneminde maruz kalınan kramp, karın ağrısı, halsizlik ve stres gibi şikayetlere karşı iyi gelir. Şayet herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve bu şikayetler başka hastalıklardan kaynaklanmıyorsa kadınların bu özel döneminde kekik yağı faydalı olacaktır.

İyileştirici özelliğiyle ciltte oluşan yara, ameliyat izi, akne gibi izlerde tedavi edici özelliğinden yararlanılabilir.

Kekik yağı soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı kullanılabilir. Boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı ya da enfeksiyonla mücadele etmek için faydalanmak mümkündür. Su ile karıştırılarak kaynatılan kekik yağının buharı solunduğunda bu hastalıklara karşı faydalı olur.

Kekik yağının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Kolesterolü dengelemek, şeker hastalığına karşı korunmak, hafızayı kuvvetlendirmek, saç dökülmesini engellemek, depresyonla mücadele etmek içinde kullanılabilir.

Kekik yağının zararları

Kekik yağı güçlü bir yapıya sahip olduğu için gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Bazı cilt tiplerinde tahrişe yol açabilir. Özellikle hassas ciltlerde kullanılacaksa mutlaka ufak bir alanda test edilmelidir. Eğer test yapılan bölgede herhangi bir olumsuzluk oluşmamışsa kullanılmalıdır. Faydalarından yararlanabilmek için organik olanı yani içeriğinde kimyasallar bulunmayan kekik yağı kullanılmalıdır. Kan pıh]]> Kekik Suyu Adet Söktürürmü https://www.kekik.gen.tr/kekik-suyu-adet-soktururmu.html Wed, 28 Nov 2018 03:41:21 +0000 Kekik Suyu Adet Söktürür mü, Bayanların sıklıkla karşı karşıya kalmış olduğu adet problemi bir çok bayanın yaşamını alt üst eden bir problemdir. Kimi bayanlarda fizyolojik olarak adet dönemlerinin erken olduğu veya Kekik Suyu Adet Söktürür mü, Bayanların sıklıkla karşı karşıya kalmış olduğu adet problemi bir çok bayanın yaşamını alt üst eden bir problemdir. Kimi bayanlarda fizyolojik olarak adet dönemlerinin erken olduğu veya adet dönemlerinin geç olduğu durumlar gözlemlenmiştir. Böylesi durumda bayan kişisel aktivite ve işlerinin aksamına sebep olmaktadır. Bu hususla kekik suyunun içerisinde bulunan östrojen hormonlarını harekete geçiren bileşikler bayanın adet döngüsünü düzene koymayı sağlamıştır. Bunun için bir kısım bitkisel tedaviler adet söktürmek için işe yaramaktadır. Öncelikle bir demlik içerisine konula kekik sıcak su yardımı ile iyice kaynatılır. Akabinde kaynayan kekik suyu süzülerek bayanın adet dönemine bir hafta kala günde 3 kez kullanılması halinde bayandaki rahatsızlığın son bulacağı ve adet döngüsünün düzene girdiği görülecektir. Ayrıca bir diğer kekik suyu ile yapılan karışım ise şöyledir: Öncelikle bir cezve içerisine 20 gram kekik ve 20 gram civan perçemi konulur. Güzelce kaynayan karışım süzüldükten sonra bal ile karıştırılarak tüketilmesi halinde adet söktürdüğü gözlemlenmiştir. 


Kekik Suyu Adet SöktürürmüKekik Suyunun Adet Düzenleyici Özelliği

Yapılan araştırmalarda kekiğin doğal bir antibiyotik olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte bu araştırmalarda kekiğin iltihap sökücü özelliği olduğu tanımlanmıştır. Bu hususla kekik şifalı bir bitkidir. Bir bayanda adet düzensizliği veya adetlerinde gecikme durumu söz konusu olması halinde kaynayan su içerisine kekik atılarak tüketilmesi halinde bayanın adet döngüsünün düzene girmiş olduğu anlaşılmıştır. 
]]>
Kekik Yetiştiriciliği https://www.kekik.gen.tr/kekik-yetistiriciligi.html Wed, 28 Nov 2018 17:54:29 +0000 Kekik Yetiştiriciliği, Kekik; Ballıbabagiller familyasından Thymbra, Thymus, Coridothymus, Origanum, Satureja, cinslerinin genel adıdır. Kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, orman, tarla kenarlarında ve çayırlarda görü Kekik Yetiştiriciliği, Kekik; Ballıbabagiller familyasından Thymbra, Thymus, Coridothymus, Origanum, Satureja, cinslerinin genel adıdır. Kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, orman, tarla kenarlarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adıdır. 

Kekiğin yapraklarında uçucu yağ bulunmaktadır. Bundan dolayı, çayı yapılması halinde uçucu yağ etkinliğini kaybeder. Kekik bitkisinin yaprak ve çiçeklerinden su buharı damıtma yöntemi ile %2-8 oranında yakıcı, lezzetli ve hoş kokulu uçucu yağ da elde edilmektedir. Bu uçucu yağdan monoterpen fenollerden timol ve karvakrol bulunmaktadır.  

Her ne kadar Thymbra, Thymus cinsi kekik türlerinden ticari olarak uçucu yağ üretimi yapılsa da daha yüksek verim alındığı için, Origanum majorana diğer adıyla Alanya Kekiği tercih edilmektedir.

Kekik YetiştiriciliğiKekik Yetiştiriciliği, Toprak ve İklim Yapısı; Toprak yönünden fazla seçici değildir. Eğimli arazilerde tarımı yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Akdeniz bölgesine ait bir bitki olmasına rağmen soğuklara dayanıklı bir bitkidir.

Toprak Hazırlığı; Sonbaharda toprak 15-20cm ilkbaharda ise fide döneminden önce 10-15cm yüzeysel sürülür. Ardından rotavatör ve diskaro gibi toprak işleme aletleri ile toprak hazırlanır.

Fide; Kekik tohumları çok küçük olduğundan, doğrudan tarlaya ekilerek üretilme imkânı yok gibidir. Bu nedenle tohumları önceden hazırlanmış olan tavalara ekip, fide olarak yetiştirilmelidir. Tava boyutları bakım ve sulama gibi işlerinin kolay yapılabilmesi için 10x1 m. boyutlarında olmalıdır. Tava boyu 10-15 m gereksinimine göre eni 1-2 m civarında yerden yüksekliği de 15-20 cm olacak şekilde hazırlanmalıdır. Tavanın içeriği 1 ölçek yanmış ahır gübresi homojen bir dağılım için tohum ekiminden önce kil, kum vb ile karıştırılarak hazırlanır devamında ekim yapılır. Eylül ayında ekilen tohumlardan yaklaşık 20 gün sonra fideler toprak yüzeyine çıkmaya başlar. Soğuklar başlayana kadar belli bir büyüklüğe erişerek soğuklardan etkilenmezler. 

Ekim; Tavalara tohum ekimi genelde Ekim - Aralık ayları arasında yapılmaktadır. Ekimde m2 ye 1,5 gr. tohum atmak yeterlidir. Fidelikler 40-50 cm. yükseklikte plastik örtü ile örtülmelidir. Fidelerde sürekli yapılması gerekli işlerden biriside sulamadır. Tava toprağının özelliğini bozmayacak şekilde 2-3 günde bir sulanmalıdır. Fidelerin toprak yüzeyine çıkışı başladıktan sonra sulama miktarı azaltılmalı aksi takdirde sıcak havalarda oluşacak aşırı nemden dolayı bitkiler çökerten hastalığına yakalanabilir. 

Tarla Hazırlanışı ve Fide Dikimi;  Fideleri dikmeden önce sonbaharda tarla derince sürülmeli. Dikim zamanı tarla ya yüzeysel bir sürüm daha yapılmalı. Rotovatör ve diskaro gibi aletlerle toprak ufalanmalıdır. Erken İlkbaharda Mart sonu, Nisan başında fideler, 8-10 cm. olunca tavadan sökülmeli, tarlaya 45x15 cm. aralıkla bekletilmeden dikilmelidir. Fidelerin tarlaya dikimi esnasında yağışlardan yararlanılacak (şubat-mart aylarında) şekilde ekilmelidir. Dekarda 14-15 bin fide alacak şekilde sıra arası ve mesafe ayarlanmalıdır. Dikimden hemen sonra can suyu verilmelidir. Büyük tarımsal işletmelerde İyi bir kekik elde edebilmek için, özellikle ilk yıl çapalama ve yabancı otla  mücadele gibi bakım işlemlerinin aksatılmadan yapılması gerekir. İzmir kekiğinde Sonbahar dikimi de yapılabilir. Bu durumda yaz boyunca fide tavalarındaki fidelerin bakımına devam edilmeli. Ekim, Kasım aylarında tarlaya dikilmelidir.

Gübreleme;  Dikimden önce dekara 6 Kg. K2O, 6 Kg. P2O5, saf olarak verilebilir. Azotlu gübrenin verime katkısını araştıran çalışmada, gübrenin ikinci yıldan itibaren ham madde miktarına etkili olduğu, verimi önemli derecede arttırdığı saptanmıştır. Azotlu gübre 2-3]]> Kekik Kürü https://www.kekik.gen.tr/kekik-kuru.html Wed, 28 Nov 2018 19:11:32 +0000 Kekik kürü, hoş kokusu ve lezzetiyle mutfaklardan eksik edilmeyen kekik, kür şeklinde kullanıldığında birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Mucizevi bir bitki olan kekik, uzun yıllardır birçok hastalığın tedav Kekik kürü, hoş kokusu ve lezzetiyle mutfaklardan eksik edilmeyen kekik, kür şeklinde kullanıldığında birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Mucizevi bir bitki olan kekik, uzun yıllardır birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Bitki uzmanlarının sıklıkla tavsiye ettiği kekik yemeklerde baharat, çay, çiğ, kaynatılarak suyu ve kür şeklinde hazırlanarak kullanılabilir. K vitamini başta olmak üzere demir, kalsiyum, besin lifi, magnezyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Antioksidan etkisi olan kekik vücudu kuvvetlendirerek beden sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. Kekik kürü haricen kullanıldığında antiseptik özelliğiyle açık yaraların mikrop ve enfeksiyon kapmasını engeller. Kür gargara suyu olarak kullanılabilir. Ağız içi hijyeni için düzenli kullanılabilir. Ayrıca gargara olarak kullanıldığında öksürük ve boğaz ağrısına da faydalı olur.

Kekik kürü nasıl hazırlanır

Kekik kürü için yalnızca kekik kullanıldığında elde edilen kürün tadı oldukça acı olabilir ve bu nedenden dolayı kullanımı zorlaşabilir. Bu acılığı almak için farklı bitkilerle karıştırılarak hazırlanabilir.

 • 2 tutam taze kekik
 • 3 tane domates
 • 1 tane limon suyu

Hazırlanışı: Domates ve kekik mutfak robotuna atılarak ezilir. Ezilen malzemeler bir bardağın içine alınarak üzerine limon suyu eklenerek karıştırılır. Domates kürün tadını hafifletmek için kullanılır. Domates haricinde tercih edilen başka sebzeler de kullanılabilir. Kekik kürü artık kullanım için hazır. Diğer bir tarif ise 1 tatlı kaşığı kekik, 1 su bardağı kaynar suyun içine eklenir. 4-5 dakika dinlendikten sonra kullanılmaya başlanabilir. İçileceği zaman üzerine bal ve limon eklenebilir.   

Kekik KürüKekik kürü kullanım alanları nelerdir

Kekik kürü bazı hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Kekik kürünün kullanılabileceği rahatsızlıklar bazı hastalıkların belirtisi olabileceğinden önce bir doktora danışmakta fayda vardır.

Öksürük: Öksürük, nezle, bronşit gibi üst solunum yoluyla alakalı olarak gelişen hastalıklar için yaygın bir şekilde kullanılan kekik hakkında yapılan bir araştırma sonucuna göre, kekik kürünün akut bronşit üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. İnatçı öksürük için kekik kürü ya da çayı tüketilebilir.

Mikrop kırma: Kekik kürü harici olarak kullanıldığında mantar gibi cilt hastalıklarına karşı iyi gelir. Cilt yüzeyinden uygulanarak etkilerinden yararlanmak mümkün olur. Hazırlanan kekik kürü ağız gargarası olarak kullanıldığında ağız içinde hijyen sağlayarak bakteri ve mikropların gelişmesini engeller. Hücreleri yenileyerek organların daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

Sindirim: Kekik kürü sindirim sistemiyle alakalı gelişen sorunlara karşı kullanılabilir. Basur hastalarının korkulu rüyası olan kabızlığa karşı etkilidir. İçeriğinde bulunan lif sayesinde gaz ve şişkinlik gibi problemlere karşı iyi gelir.

Saç bakımı: Kekik kürü ve yağı yıllardır saç bakımı için kullanılmaktadır. Kekik yağı badem yağıyla karıştırılarak saçlar için uygulanabilir. Hazırlanan kürle saçlar yıkanabilir. Kekik kürüyle saçlar yıkandıktan sonra 10 dakika beklenerek durulanır.

Adet sancıları: Kekik kürü adet dönemi zorlu geçen kadınlar için alternatif bir seçenek olabilir. Adet döneminde yaşanan sancı kramp ve ağrıları hafifletici etkisi vardır.

Kaşıntı: Egzama, böcek sokması gibi nedenlerden dolayı oluşan ve ciltte ciddi anlamda kaşıntıya yol açan problemlere karşı bölge kekik kürüyle silinebilir. Bir parça pamuk hazırlanan kekik kürüne batırılarak bölgeye uygulanır.

Sivilce: Kekik kürü, sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilir. Akne ve sivilceler için kekik kürüne bir parça pamuk batırılır ve sorunlu bölgeler pamukla silinerek kuruması beklenir. Sivilce ve aknelerden kurtulmak]]> Kekik Nasıl Kurutulur https://www.kekik.gen.tr/kekik-nasil-kurutulur.html Thu, 29 Nov 2018 13:36:11 +0000 Kekik nasıl kurutulur, öncelikle kekik taze alınması gerekir ve kurutulmak için uygun olup olmadığına bakılması şarttır. Kekik, içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulundurması ile oldukça besin kaynağı zengin bitkiler Kekik nasıl kurutulur, öncelikle kekik taze alınması gerekir ve kurutulmak için uygun olup olmadığına bakılması şarttır. Kekik, içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulundurması ile oldukça besin kaynağı zengin bitkiler arasında yer almaktadır. Bu bitki genellikle yemeklerde veya çay olarak kullanılmaktadır. Eşsiz bir kokuya sahip olan bu bitki açık yeşil renkte olup aynı zamanda boyu ortalama 25 cm uzunluğundadır. Ayrıca kekik içerisinde bol miktarda demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve selenyum açısından bir çok zengin besin kaynaklarını içermektedir. Bununla birlikte B,C,A,K,E  vitaminleri ve folik asit gibi vitaminleri de içerisinde oldukça fazla bulunmaktadır. Bu besin deposu bitkiyi kurutma işlemi yapılırken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Çünkü yanlış işlem yapıldığı taktirde içerisindeki çoğu besin değeri kaybolur. Kekik kurutma işleminde ilk olarak alınan kekik dalları ile birlikte alınması şarttır. Genel olarak kekik de nane ile kurutma işlemi aynıdır. Çünkü maydanozgiller familyasından olan bu tip yeşillikler renginin hemen solmaması için güneş gibi yüksek sıcaklık olan yerde kurutulmaması gerekir. Kekik kurutma işlemi yapılırken evin hava alan bölgelerinde kurutulması oldukça daha etkili ve faydalı olacaktır. Kullanılmayan oda olursa kurutma işlemi oldukça hızlı geçer. Özellikle mutfakta asla kurutulmaması gerekir. Çünkü mutfakta yemek buharlaşması olacağından kekik yüksek ısıdan dolayı asla kurumaz ve zarar görür. Kekik çeşit ve yörelere göre farklılık gösterir. Hangi kekik çeşidini alırsanız alın burada önemli olan kekik dallarında çiçek açmış olması gerekir. Çoğunlukla hepsi yaprak olanları da asla tercih edilmemelidir.Kekik Nasıl Kurutulur


Kekik kurutma işleminde kekiklerin içindeki zararlı olan tozdan çöpten arınması için temizce  yıkanır ve süzgeç yardımı ile suyu süzülmeye bırakılır. Daha sonra kağıt havlu veya temiz bir havlu üzerine alınarak iyice suyunu bırakması için bekletilir. Daha sonra güneş görmeyen temiz bir yere geniş bir bez açılarak üzerine keklikler birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde yan yana aralıklı olarak dizilir. Güneş görmeyen yerde kurutulma işlemi yapıldığından dolayı yaklaşık en fazla 14 gün içerisinde kurutma işlemi tamamlanmış olacaktır. Bu 14 gün süre içerisinde keklikler ters çevrilerek yani el yordamıyla karıştırılarak daha iyi sonuç alınması sağlanabilir. Tamamen kuruduğundan emin okunduğu taktirde güneş gören bir yere alınarak iki saat kadar güneşlendirilip el yordamıyla ufalanır. Sap olan kısmından tamamen ayrılmış olması durumuyla saplardan arındırılmalıdır. Daha sonra cam kavanozlarda veya temiz bir bez torbasına katılarak uzun süre saklanabilir. Sıcak aylarda dolapta saklanması oldukça önemlidir. Çünkü bu tarz bitkiler sıcak ortamda çok çabuk böceklenerek kötü bir hal alabilmektedirler. Havalar tamamen soğuduğu zamanlarda dışarıda kullanmak için çıkarabilir rahatlıkla tüketilir hale getirebilirsiniz.
]]>
Diş Eti Kekik https://www.kekik.gen.tr/dis-eti-kekik.html Fri, 30 Nov 2018 02:11:59 +0000 Diş eti kekik, tedavisi diş etlerinin çekilmesi ya da diş eti iltihaplanması açısından etkin bir kür olarak bilinen kekik kürü, uygulanmaya başlanmasından bir süre sonra sorunun ortadan kalkmasını ve diş sıhhatinin geriy Diş eti kekik, tedavisi diş etlerinin çekilmesi ya da diş eti iltihaplanması açısından etkin bir kür olarak bilinen kekik kürü, uygulanmaya başlanmasından bir süre sonra sorunun ortadan kalkmasını ve diş sıhhatinin geriye kazanılmasını sağlamaktadır. 
 
Diş eti çekilmesi epeyce sık karşılaşılan bir rahatsızlık ağızda görüntüyü çok fazla bozduğundan sinirleri bozucu bir görünüm meydana çıkıyor o nedenle tedavisini her birey sabırsızlıkla öğrenmek ister fakat tıpta başka bir deyişle çağdaş tıpta bunun rehabilitasyonu yok. Başka bir deyişle bir diş hekimine gittiğinizde sizlere bir tedavi uygulayamaz zira rehabilitasyonu artık tıpta yoktur yalnızca diş eti çekilmesini önleyici önlemler alır diş eti çekilmesine neden olarak oluşturan sebepleri ortadan kaldırarak diş eti çekilmesinin ilerlemesini durdurur bunun dışında bir şey yapmazlar. Fakat bitkisel tedavi yöntemi ile bu rahatsızlığı mucizevi bir biçimde iyileştirmek olasıdır. Bu konuda İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bitkisel tedavi yolunu deneyen pek çok hasta pozitif netice aldı. Sizin de denemenizi şiddetle öneririz ifade edilecek kür çok fazla kolay. Kekik kürü diş irini ya da diş çekilmesine benzersiz etki yapacak sizi hayrete düşürecek netice verecektir. Diş eti  rahatsızlıklarına neden olabilen iltihaplı  hastalıklar,  dişi  çevreleyen kemik yapısında meydana gelmesine neden  olur. Bu  sebepler kemik  yapısının  çekilmesine, bunun sonucu olarak ise diş  etinin de, diş minesinin hepten altına doğru çekilmesine yol açar. Diş eti çekilmesi estetik olarak güzel görünmediği  benzeri  sıhhatli  dişlerin dahi  kaybına  neden  olabilmektedir. Geç kalınmadan rehabilitasyona başlandığı taktirde diş eti çekilmesi daha kolay tedavi edilir ve diş kaybı yaşanmadan sorun çözülür. 

Diş Eti KekikDiş eti  Çekilmesi  Rehabilitasyonu 
Diş eti  çekilmesi 3 formülle  tedavi  edilir. Bunlar; dişte meydana iştirak eden hasarın tedavi edilmesi, diş hassasiyetinin giderilmesi, cerrahi işlemle diş etinin çekilmesidir. 

Diş eti  Çekilmesi İçin  Bitkisel  Tedavi 

Diş eti çekilmesinde  doktorunuzun  uyguladığı  rehabilitasyonun  yanı  sıra  şifalı  nebatlardan de  faydalanarak  iyileşme  sürecini destekleyebilirsiniz. Diş eti çekilmesi bir diş eti hastalığıdır ve çoğunlukla diş taşına ilişkili olarak oluşur ve sonucu olarak diş eti aşağıya ya da yukarıya gerçek çekilir. Diş eti kanaması olarak da sonuçlanan bu rahatsızlık epeyce mühimdir. Diş eti çekilmesi rehabilitasyonunda pek çok yöntem kullanılmaktadır fakat biz sizlere Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun mucizevi kekik kürü tedavisini anlatacağız. Saraçoğlu diş eti çekilmesini sıhhatsiz beslenmeye ve yeteri civarı sebze meyve desteği alınmamasıyla yorumluyor. Fakat bu rahatsızlığa yakalananlar amaçlı ise mucizevi bir iksirden bahsetmekte, kekik kürü. Antibakteriyel bir tesiri var olan kekik kürü yabancı diş hastalıklarında da pozitif neticeler almaya yardımcı olmaktadır. Diş eti irini amaçlı kekik kürü ile mükemmel neticeler alabilmek amaçlı gerekli olan gerekli malzemeler ve kürün uygulanışı şu şekilde: 

Kekik kürü'nün hazırlanışı: 
 • Bir su bardağının 1/3'ü civarı suyun içerisine 3 çay kaşığı kekik (bilhassa bulabilirseniz dağ kekiği) atıp 5-6 dk kaynatın. 
 • Kaynattıktan daha sonra ılımaya bırakın 
 • Artık kürünüz hazırdır.
Kekik kürü'nün kullanımı: 
Her zaman yaptığınız gibi dişlerinizi diş macunu ile fırçaladıktan daha sonra ağzınıza bir parça hazırlamış olduğunuz kekik kürünü alın ve diş fırçası yardımıyla 4-5 defa fırçalayın. 2 ay zamanla günde 3 defa bu uygulamayı yapmanız Saraçoğlu aracılığıyla önemle vurgulanmaktadır. Son olarak diğer bir önemli kısım ise hazırladığınız kekik kürünü her gün olarak kullanmanızdır. Her gün yeni bir kekik kürü hazırlamaya önem vermelisiniz. 
]]> Kekik Tohumu https://www.kekik.gen.tr/kekik-tohumu.html Fri, 30 Nov 2018 10:56:11 +0000 Kekik Tohumu, Binlerce yıllık geçmişi olan kekiğin ilk kullanımı Antik Yunan'a kadar uzanıyor. Tarihte Mısırlıların da en fazla kullandığı bir bitkidir ve tapınaklarda tütsü olarak kullanılmıştır. Bu yüzyı Kekik Tohumu, Binlerce yıllık geçmişi olan kekiğin ilk kullanımı Antik Yunan'a kadar uzanıyor. Tarihte Mısırlıların da en fazla kullandığı bir bitkidir ve tapınaklarda tütsü olarak kullanılmıştır. Bu yüzyılda kekik, cesaretle ve hayranlıkla ilişkilendirilmiş ve o döneme ait şövalye kostümlerine motif olarak işlenmiştir. Sağlık alanında ise 16. yüzyıldan itibaren başlayan kekik tohumu, ağız hijyeni ve yaralar için antiseptik olarak kullanılmıştır. Yine eski Yunan ve Roma da peynirin tatlandırılması için kullanıldığı biliniyor. Kekik genellikle baharatlarda kullanılır. Güzel kokusuyla bilinen kekik, et yemeklerinin vazgeçilmezi olan bitkidir. Kekiğin bir diğer önemli özelliği ise antioksidan içeriği ile vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin bir bitkidir. Kekik tohumun da demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve manganez vitaminleri bulunmaktadır. Bu amaçla kekik suyu kekiğin kaynatılması ve 2-3 tatlı kaşığı kekik tohumu ile elde edilir. Bunu yaralara ve akneli yerlere dıştan uygulanarak kullanılır. Ayrıca çay olarak tüketildiği gibi suyu da bazı hastalıklar için daha kısa sürede sonuç verir. Bu şifalı kekik tohumu, öncelikle sindirimi kolaylaştırır, kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam sökücü olarak kullanılır. Özellikle zatürre ve akciğer iltihaplanmasında kekik banyosu çok faydalıdır. Kekiğin en önemli etken maddesi olarak uçucu yağlar kana karışarak, bronşlar üzerinde kasları etkiler ve krampları çözer. Aynı zamanda vücutta meydana gelen bakteri oluşumunu önler. Kekik geleneksel olarak antiseptik, iltihap önleyici, kas kasılmasını önleyen, konsantrasyonu artıran ve sindirimi düzenleyen bir bitki oluşumudur. Sağlık açısından her hastalığa çare olan doğal ve bitkisel ilaçların kaynağıdır.

Kekik TohumuToprak İsteği; Akdeniz bölgesine ait olan bu bitki tohumu, sıcak iklimi sever. Ancak soğuk hava koşullarına da oldukça dayanıklılık gösterir. Bu nedenle fide dikim zamanı soğuk olmamalıdır. Toprak yönünden yapısı gereği seçici değildir. En fazla sevdiği toprak yapısı, killi taban arazileridir. Ama kumlu topraklar bu bitki için pek uygun değildir. Toprağı sonbaharda hazırlanmalıdır.

Fidelik Zamanı; Kekik tohumları çok ufaktır. Bu sebeple tarlaya ekilmesi açısından zordur. Fide zamanı gelince fideliğin içine birebir ölçülerde toprak, kum ve yanmış ahır gübresi karıştırılmalıdır. Tohumların da eşit bir şekilde serpilmesi gereklidir. Bu yüzden dikim sırasında tohumlar kum veya kül ile hazırlanmalıdır. Tohumlar ekildikten sonra bir miktar toprakla üzerleri kapatılarak düzeltilmesi sağlanır. Sulamanın eşit şekilde yapılması da önemlidir. Tohum çimlendikten sonra fidelik sulanır ve üzeri örtülerek arada bir hava aldırılır. Sonbahara doğru üstleri açılır ve fideler hava şartlarına alıştırılır. Fideler 8-11 cm boyuna geldiğinde ekime hazırdır.

Fidelerin Dikimi; Fide dikimi için en uygun zaman Mart ve Nisan aylarıdır. Dikim esnasında çok uzayan kökleri bir miktar kesilebilir. Aynı sıradaki fidelerin arasında 15 cm, sıraların arasında ise 40-45 cm kadar bırakılmalıdır. Dikimden sonra da sulama yapılır.

Sulama; Kurak iklime dayanıklıdır. Ancak verimi artırmak için sulanması önemlidir. Çiçeklenme zamanında yapılan budamalardan sonra sulamak gereklidir. Kekik çok yıllık bir bitki olmasından dolayı toprağı çok fazla zayıflatır. Bu yüzden dikimden önce dekara 6 kg. P2O5, 6 kg. K2O saf halinde verilir. Azot ise 2-3 aşamada verilmesi daha uygun olur. En iyi hasat zamanı çiçeklenme döneminde yapılandır. Her hasattan sonra sulama ve yabancı ot temizliği yapılmalıdır. Kekikler yılda iki veya üç kez kesim yapılabilir.

Kurutma; Doğal veya yapay olarak yapılır. Doğal haliyle yapıldığı zaman, toplanan kekik 15-20 cm kalınlığında serilir. Eşit bir şekilde karıştırılır ve kurutulur. Yapay hali ise havalandırmalı fırınlar ile yapılır. Sıcaklığı 30-35 derece olan fırınlarda bu işlem yapılır. Kur]]> Kekik Çayı Nasıl Yapılır https://www.kekik.gen.tr/kekik-cayi-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 09:43:32 +0000 Kekik çayı nasıl yapılır, Kekik çayının antioksidan özelliği vardır. Kekik çayının yararlarından bir ötekisi de kansere karşın koruma amaçlı özelliğidir. Kekik çayının yararlarından bir diğeri de, diyabet probl Kekik çayı nasıl yapılır, Kekik çayının antioksidan özelliği vardır. Kekik çayının yararlarından bir ötekisi de kansere karşın koruma amaçlı özelliğidir. Kekik çayının yararlarından bir diğeri de, diyabet problemlerinin çözümlenmesinde etkin olmasıdır. Kekik çayının yararları içinde, kolesterol sorununun çözülebilmesinde kullanılabilmesidir.

 
Kekik çayının yararları içinde, güçlendirici bir etkisi olduğundan söz etmek gerekiyor. Kekik çayının yararları içinde mikroorganizmaların öldürülmesine katkı sağlamasıdır, balgam söktürücü etkisidir. Kekik çayının yararları içinde irin kurutucu özelliği vardır, Ayrıca ağrı kesici özelliği vardır, immun sistemini güçlendirici özelliktedir. Kekik çayı, hazım sisteminin düzeltilmesinden ve sıhhate kavuşma için sağladığı katkıları da vardır. Kekik çayının yararlarından biri de regl kanamalarının düzenli bir hale gelmesini sağlamasıdır.Ayrıca regl çağındaki sancılı bir dönem yaşanmasının engeller. Öksürük sorununun giderilmesinden üst solunum yolu iltihaplarının giderilmesini sağlamasını da yararları içinde olduğunu söyleyebiliriz. 

Kekik Çayı Nasıl YapılırKekik Çayının Yapılışı

Kekik çayının yapılışı 2 çay kaşığı kekiğin üstüne dökülecek olan bir bardak kaynar su ardından kabın ağzının kapatılarak 5 dk beklemesiyle olur. Bu biçimde demlenen kekik çayı bir günlük zaman içinde birkaç kez içilmesi gerektiği belirtilmektedir. 

Kekiğin demet şeklinde alınması; ve yepyeni mahsul olması gelmektedir. Kekik alırken önemli konulardan bir ötekisi kekiğin kokusunun keskin olması gerektiğidir. Kekiğin renginin soluk olmaması zorunluluğudur. Kekik çayı yaparken kekiği şüphesiz kaynatmamalısınız. Kekik çayı yapılırken kekiğin kaynatılması kekik muhtevasında bulunan en etkin maddenin uçup gitmesi manasına gelmektedir. 

Kekik çayını kimler içemez

Kekik çayının kötü sonuçlarına maruz kalabilecek durumda olan bireyler, karaciğer iltihabı problemi ile karşın karşıya olanlar, mide ülseri problemi yaşayanlar, gastrit problemi olanlar ve ayrıca, on iki parmak bağırsağı problemi yaşayanlardır. Antikoagülan ilaç tüketimi gerçekleştirenler kekik çayının kötü sonuçlarına maruz kalabilirler. Kekik, nane ve gibi bitkilere karşın alerji problemi yaşayanlarda kekiğin kötü sonuçlarına maruz kalabilirler. Gebe ve emziren kadınların da kekik çayının kötü sonuçlarına maruz kalabilecekleri belirtilmelidir. 
Kekik, kış çağı hastalıklarına birebir iştirak eden şifalı bitkiler arasındadır. Kekiği tahmini 350 çeşidi bulunur. Çok fazla çeşitli tatlımsı kokusu ve leylak veya pembe çiçek açan şifa dolu kekiği birtakım türleri bahçede yetiştirilebilir. Kekik yetiştirmek istiyorsanız, bahçenizi basacak olarak arılara hazırlıklı olmak gereklidir. Kekik nektarından çok fazla lezzetli ballar üreten arılar açısından bahçeniz çekicidir. Kekik, çok fazla yemeğe lezzet katan bir baharat çeşididir. Bilhassa sebze yemeklerinin lezzetine lezzet katması yerine gereksinim duyulan baharatlar içerisindedir. Sebze yemeklerin haricinde et, balık ve çorba çeşitlerinde de bolca tüketilir.
]]>
Kekik Zayıflatırmı https://www.kekik.gen.tr/kekik-zayiflatirmi.html Sat, 01 Dec 2018 11:04:31 +0000 Kekik Zayıflatırmı, Kekik hoş kokulu bir bitkidir. Kekik bir çok hastalığa iyi gelmiş olduğu saptanmış ve  ithalatı yapılmaya başlanmıştır, kekik ülkemizde bol miktarda yetişen bir bitki türüdür. Soğuk algınlığı ve Kekik Zayıflatırmı, Kekik hoş kokulu bir bitkidir. Kekik bir çok hastalığa iyi gelmiş olduğu saptanmış ve  ithalatı yapılmaya başlanmıştır, kekik ülkemizde bol miktarda yetişen bir bitki türüdür. Soğuk algınlığı ve hazımsızlık denildiği zaman ilk akla gelen kekik olur genellikle.

Kekik yeşil, ince uzun yapraklı, hoş kokusu ve aroması ile içimi oldukça güzeldir, taze ve kuru olarak kullanılabilir. Kekik sadece soğuk algınlığı ve hazımsızlık da değil daha başka bir çok hastalıklarda bitkisel tedavi amaçlı kullanılır. Yalnız hamileler ve yüksek tansiyon hastalarının kullanmaları sakıncalıdır, geçici olarak tansiyonu yükseltme özelliği bulunur. Mide ve bağırsak problemlerin, bağırsak enfeksiyonlarına da iyi geldiği uzmanlar tarafından saptanmıştır. Peki kekik nasıl kullanılır diyeceksiniz duyar gibiyim, kekik çay olarak ve yemeklerde kullanılır. Kekiğin çayı dışında kekik suyu ve kekik yağı da bulunur. Ülkemizde bol miktarda yetiştiğinden dolayı kekik bulmamız ülkemizde oldukça kolaydır.

Kekik çayı nasıl yapılır

Kekik çayı yapımı oldukça kolaydır ve basittir. Bir tatlı kaşığı kuru kekiği kaynamakta olan bir bardak suya atarak yedi sekiz dakika kaynatılır, ocaktan aldığımız kekik iki üç dakika demlemeye bırakılarak içilir. Ilık veya sıcak içebilirsiniz.

Kekik ZayıflatırmıKekik zayıflatır mı

Kekik çayı düzenli olarak sabah bir bardak, akşam bir bardak olmak üzere içilirse zayıflatıcı etkiye de sahiptir. Kekik çayı metabolizmayı hızlandırır, kandaki yağı yakarak kilo vermeye yardımcı olur.

Kekiğin zayıflatıcı etkisi uzmanlar tarafından tespit edilmiş olup diyetisyenler tarafından da kullanılmaktadır. Kekik çayından çok  kekik suyu zayıflamada daha etkili olmaktadır. Çünkü kekik kurutulurken kekiğin yapraklarında bulunan yağ yakıcı asitler uçarak kekiğin zayıflatma etkisini önemli ölçüde azaltır. Kekik suyu yapılacak kekiğin taze toplanmış olması lazımdır, kekik suyunu evimizde kendimizde taze ve doğal olarak hazırlayabiliriz.

Kekik suyu hazırlanışı:

Bize lazım olan bir büyük  boy tencere, birde onun içine yerleştirebileceğimiz küçük boy tencere, taze kekiği yaprakları ayrılıp temizlenir ve güzelce yıkanır. Büyük boy tencerenin içerisine küçük boy tencere konulur ve içerisine temizlenen kekikler konur üzerine küçük tencereden taşmayacak kadar su konulur. Büyük tencerenin kapağı ters konular etrafın hamurla hava almayacak  şekilde sarılıp kapatılır. Ocağa konularak kaynamaya bırakılır bu sayede içeride buharlaşan su, ters koyduğumuz kapaktan  diğer tencereye damlayarak akar. Bu işlem yaklaşık olarak bir saat sürer, bu şekilde damıtarak kekik suyunu elde etmiş oluruz.
]]>
Kuru Kekik https://www.kekik.gen.tr/kuru-kekik.html Sun, 02 Dec 2018 07:59:24 +0000 Kuru kekik, Kekik, kurak ve genelde taşı bol olan yerlerde yetişen bir bitkidir. Sap kısmı serttir. Yaprak kısımları küçük olan kekik beyaz, pembe, kırmızı renkte çiçek açar. Çiçekleri baharat olarak kullanılır. Kokulu ol Kuru kekik, Kekik, kurak ve genelde taşı bol olan yerlerde yetişen bir bitkidir. Sap kısmı serttir. Yaprak kısımları küçük olan kekik beyaz, pembe, kırmızı renkte çiçek açar. Çiçekleri baharat olarak kullanılır. Kokulu olan kekik bitkisinin bir çok çeşidi vardır. Sağlık açısından önemli besin değerlerine sahiptir. Kekik bitkisi genelde kurutularak kullanılır. Haziran ve ekim ayı aralıklarında toplanıp kurutularak tüketilir. Kuru kekik genelde mutfaklarda sebze ve tavuk yemeklerinde kullanılır. Çorbalar için vazgeçilmez bir baharattır. Kekikler mevsimi geldiğinde toplanır ve güneşte kurutulur. Güneşte kurutulan kekikler havanlarda ezilerek kuru kekik elde edilir. Kuru kekik hem yemekler için hemde sağlık için oldukça faydalı bir baharattır.

Kuru KekikKuru kekiğin faydaları:
 • Antioksidan etkiye sahiptir.
 • Kış aylarında oluşan öksürüğe iyi gelir.
 • Hazımsızlığı gidermeye yardımcıdır.
 • Vücut için gerekli bütün mineralleri barındırır.
 • Boğazda oluşan ağrılara iyi gelir.
 • Ağız içi yaralarına iyi gelir.
 • Diş etlerinde oluşan hastalıklara iyi gelir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Gargara olarak kullanılır.
 • Gazı ve şişkinliği alır.
 • Stresi azaltmaya yardımcı olur.
 • Romatizmaya iyi gelir.
 • Başta oluşan ağrıları geçirir.
]]>
Taze Kekik Salatası https://www.kekik.gen.tr/taze-kekik-salatasi.html Mon, 03 Dec 2018 07:04:37 +0000 Taze Kekik Salatası, Taze kekik salatasının tam zamanı. Diğer adıyla zahter salatası. Mutlaka evimde bulundurduğum bir sebze. Et yemeklerinde tercih ettiğim bir bitki. Yemeklerin lezzetini artıran bir baharat tü Taze Kekik Salatası, Taze kekik salatasının tam zamanı. Diğer adıyla zahter salatası. Mutlaka evimde bulundurduğum bir sebze. Et yemeklerinde tercih ettiğim bir bitki. Yemeklerin lezzetini artıran bir baharat türü. Sofralarımızın süsü olan salata çeşitlerimize yeni bir salata eklemek ister misiniz Yapımı hem sağlıklı hemde faydalı olan bir salatadır. Yazın rahatça bulabileceğimiz yeşil kekik Mersin civarında çokça yapılan bir salatadır. Yemeklerimizin yanında sindirimi kolaylaştıracak ve bizi zinde tutacak bir salata.

Malzemeler:
 • 300 gram taze kekik
 • yarım demet maydanoz
 • 5-6 altı dal yeşil soğan
 • 2 limon suyu
 • 2 tatlı kaşığı pul biber
 • 2 tatlı kaşığı nar ekşisi
 • 1/2 çay bardağı zeytin yağı
Taze Kekik SalatasıYapılışı: Taze kekikler bol suda yıkandıktan sonra ince ince kıyılır. Kıyılan kekikler tuzla ovularak suya salınır. Önceden yıkayıp temizlediğimiz temiz soğan ve maydanozlar ince ince kıyılır. Tuzlu suda beklettiğimiz kekikler kap içerisine alınarak süzgeç yardımıyla suyu süzülür. Bir yandan da bir kabın içerisinde sıktığımız limonlar, nar ekşisi, pul biber ve zeytinyağı harman edilerek sos hazırlanır. Salata kabına kekik, soğan ve maydanozlar bir araya getirilir. Servis esnasında üzerine döküp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Kekik Suyu Zayıflatırmı https://www.kekik.gen.tr/kekik-suyu-zayiflatirmi.html Mon, 03 Dec 2018 16:02:30 +0000 Kekik Suyu Zayıflatır mı, Birçok kilo sorunu olan insanlar zayıflamak için çeşitli kürler, popüler diyetler ve çeşitli bitki çayları gibi her geçen gün farklı çeşitte bir bitki ve yöntem denemektedirler. Kırmızı biber, Kekik Suyu Zayıflatır mı, Birçok kilo sorunu olan insanlar zayıflamak için çeşitli kürler, popüler diyetler ve çeşitli bitki çayları gibi her geçen gün farklı çeşitte bir bitki ve yöntem denemektedirler. Kırmızı biber, yeşil çay ve yeşil kahve gibi bilinen ve oldukça fazla kullanılan besinlerin dışında faydasını ve adını bilmediğiniz daha bir çok çeşit bitkiler, otlar fazla kilolardan kurtulmak için son günlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu bitkilerden bir tanesi ise ''kekik suyu''dur.

Kekik Suyunun Faydaları
 • Düzenli içtiğinizde zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
 • Antiseptik özelliği sayesinde vücut direncini artırarak mikroplar ile savaşır.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonu dengeler.
 • Diş eti iltihaplarını tedavi edici, boğaz ile ağız yaraları ve diş eti çekilmesi gibi özellikleri vardır.
 • Kekik suyu sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 • Eklem ağrılarının tedavisinde kekik banyosu oldukça iyi gelmektedir.
 • Ağızda oluşan kötü kokuyu önleyerek ağız hijyeni sağlar.
 • Şiddetli baş ağrıları için kekik suyu kullanılabilir.
 • Kaşıntı ile sivilcelerin tedavisinde kullanılır.
 • Spazm çözücüdür.
 • Hazımsızlık sorunu olan kişiler kekik suyunu kullanmalıdırlar.
 • Kekik suyu şeker ve kolesterolü düşürme özelliği vardır.
 • Antikanser özelliği vardır.
Kekik Suyunun Zayıflama Üzerine Etkisi

Zayıflama üzerinde oldukça etkili olan kekik suyunun bir başka özelliği ise kilo verme sürecini hızlandırmasıdır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak vücutta oksijen kullanımını artırarak metabolizmayı hızlandırır. Kekik suyu vücutta bulunan yağları enerjiye dönüştürerek hızlı yakılmasında oldukça etkilidir. Bu olumlu etkileri sayesinde zayıflama sürecini hızlandırarak daha hızlı kilo vermenizi sağlamaktadır. Tabi kide beslenme alışkanlığınızı değiştirmez ve yeterli bir şekilde egzersiz yapmaz iseniz sadece kekik suyu içerek zayıflamayı aklınızdan dahi geçirmeyin. Öncelikle beslenmenize dikkat etmeli düzenli bir şekilde egzersiz yapmalı ve bunlara ek olarak kekik suyu içmelisiniz.

Kekik Suyu ZayıflatırmıKekik Suyu Hazırlanışı

Kekik suyunu elde etmek için benmari usulü büyük bir tencere içindeki kaynar su içine yerleştirdiğiniz cezve yada küçük tencere içine taze kekik yapraklarını koyarak kapağı kapalı bir biçimde yaklaşık bir saat kadar kaynatılır. Elde ettiğiniz kekik suyu doğal olarak acı olacağından içine domates suyu yada limon katılarak tadı yumuşatılabilir. Kekik suyunu günde bir fincan tüketmeniz yeterli olacaktır. Aşırı tüketiminde kaçınmalısınız çünkü her şeyin fazlası zarardır. Gereğinden fazla tüketilen her şey fayda yerine zarar vermektedir.
]]>
Dağ Kekiği Tohumu https://www.kekik.gen.tr/dag-kekigi-tohumu.html Tue, 04 Dec 2018 11:00:48 +0000 Dağ Kekiği Tohumu, ballıbabagiller familyasına mensup bir bitkidir. Genellikle güneşte kurutularak kullanılır. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Ayrıca Toros dağlarında, Isparta’da ve Denizli’de de yeti Dağ Kekiği Tohumu, ballıbabagiller familyasına mensup bir bitkidir. Genellikle güneşte kurutularak kullanılır. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Ayrıca Toros dağlarında, Isparta’da ve Denizli’de de yetiştirilir. Türkiye kekik üretimi konusunda oldukça önemli bir konuma sahiptir. Kekik ticaretinde Dünya ortalamasında önde gelen ülkelerden biri olan Türkiye ihracatta %19 gibi bir orana sahiptir. Dünya’da yaklaşık 100 tür kekik yetişirken Türkiye’de ise 33 tür kekik olduğu tespit edilmiştir. Dağ kekiği de bunlardan bir tanesidir. 

İklim Koşulları, Fidelikler ve Dikim 
Kekik genel olarak Akdeniz bölgesine ait bir bitki olmasına rağmen dağ kekiği fide dönemi ve ilk dikim yılı hariç soğuk iklimlere karşı dayanıklı bir bitkidir. Genelde sıcağı seven bir bitkidir. Toprak yönünden fazla seçici değildir ve pek çok toprak türünde rahatça kök salar. Killi topraklarda daha iyi gelişir. Dağ kekiği tarımı yapılacak tarla sonbaharda 15 ile 20 santimetre derinlikte sürülür. İlkbaharda ise fide dikiminden önce 10-15 santim derinlikte sürüm yapılır. Ardından gerekli toprak işleme aletleri ile toprak hazırlanır. Dağ kekiği tohumları çok küçük ve çimlenmesi çok yavaş olduğu için doğrudan tarlaya imkanı yoktur. Bu nedenle tohumları önce fideliklere ekilmesi gerekir. Fideliklerin eni 1 yada 1,5 metre boyu 10-15 metre kadar ve yerden yüksekliği de 15-20 santim olacak şekilde ayarlanmalıdır. Fideliklerin içerisi bir miktar yanmış ahır gübresi, kum ve ölçek toprak ile hazırlanmış harç ile doldurulur. Üzeri bastırılarak pürüzsüz hale getirilir. Hazırlanan fideliklerin her metrekaresine 4-5 gram hesabı yapılarak dağ kekiği tohumu ekilir. Ekimden sonra tohumların üzeri 1 santim kalınlığında kapak ile kapatılır. Fideliklerin sulamasında çok dikkatli olunması gerekir. Suyun miktarının ayarlanabilmesi ve fideliğin her tarafının aynı eşit oranda su alması için sulama süzgüsü ile su vermelidir. Tohumun bulunduğu topraklı kısmın kurumamasına özen gösterilmeli ve tohum çimlenene kadar fideliklere çok sık su verilmelidir. 

Dikim zamanından 20-30 gün öncesine kadar fideliklerin üzeri naylon gibi bir örtü ile örtülmelidir. Fideliklerin üzerinin açılmasıyla Mart sonu, Nisan başında fideler 10-15 santim boya ulaştığında fidelikten demetler halinde sökülmeye ve tarlaya dikilmeye hazırlanır. Fidelerin tarlaya dikimi ilkbaharda mümkün olduğu kadar erken yapılmalıdır. Çünkü dikime geç kalındığında bitkilerin tutma oranı düşer ve bitkilerin gelişmesi sekteye uğrar. Fidelerin toprağa dikimi elle yapılabilir. Fidenin dikileceği yer fide kökü için dikim kazığı ile açılır. Fidenin kökü bu yere yerleştirildikten sonra dikim kazığı ile fidenin kök kısmına gelecek şekilde toprak hafifçe sıkıştırılır. Dikimde en önemli nokta köklerin kıvrılmadan düz olarak toprağa yerleştirilmesidir. Dikimlerin arası 40-45 santim ve her sıra üzerindeki boşlukların arası ise 15 santim olarak ayarlanmalıdır. Ayrıca dikimden sonra can suyu adı verilen suyun verilmesi kesinlikle unutulmaması gerekir. verilmelidir. 

Dağ Kekiği TohumuSulama, Gübreleme ve Hasat 
Dağ kekiği kurak koşullara dayanıklı olduğu için sulama yapılmadan da kurak aylarda yaşamına devam ettirebilir. Ancak yüksek verim elde edilebilmesi için sulama yapılması şarttır. Sulama sayısı toprak ve iklim koşullarına bağlı olarak değişir. Yaz aylarında haftada bir sulama yapılabilir. Sulama yöntemi için karık ve yağmurlama sulama şekilleri tercih edilebilir. Dağ kekiğindeki verim gübrenin topraktan fazlaca besin maddesi emdiğinin göstergesidir. Azotlu gübre iki ya da üç defada verilmelidir. Azotlu gübrenin yarısı ekimden önce diğer yarısı da birinci hasattan sonra olmak üzere verilir. Üçüncü gübre ise ikinci hasattan sonra verilmelidir. Hasat genel olarak çiçeklenme döneminde yapılmalıdır. 

Dipten yapılacak hasatlar daha sonraki zamanlarda gelişimi geciktirip, verimini düş]]> Kekik Tansiyonu Yükseltirmi https://www.kekik.gen.tr/kekik-tansiyonu-yukseltirmi.html Wed, 05 Dec 2018 07:42:58 +0000 Kekik Tansiyonu Yükseltir mi, kekik özellikle sağlık bakımından en faydalı olan bitkilerden birisidir. Kekiğin içeriğinde vitaminler, diğer bileşenler ve mineraller açısından pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılması Kekik Tansiyonu Yükseltir mi, kekik özellikle sağlık bakımından en faydalı olan bitkilerden birisidir. Kekiğin içeriğinde vitaminler, diğer bileşenler ve mineraller açısından pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca kekik tansiyonu olan kişiler için en faydalı ve yararlı etkileri göstermektedir. Hatta en önemlisi yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basınçlarını dengelediğinden dolayı sıkça kullanılan bitkidir. Bu nedenle kekik yüksek tansiyonu olan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği en faydalı bitkilerden bir tanesidir. Ancak şunu unutmamak gerekir, yüksek tansiyonu olan hastaların yalnızca kekiği kullanması ile bu fayda sağlanabilmektedir. Kısacası yüksek tansiyon sorununu kekik geçici olarak düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu sebeple yüksek tansiyonu olan kişilerin sadece kekik kullanımı dışında tıbbi olarak da tedavisini kesinlikle ihmal etmemesi gerekmektedir. 

Yüksek Tansiyonu Olan Kişiler Kekiği Nasıl Kullanmalıdır, kekik çoğunlukla tansiyon rahatsızlıklarında geçici çözüm olarak kullanılsa da doğal bir yöntem olduğu için yüksek tansiyonu olan kişiler rahatlıkla kullanabilir. Çünkü kekik kullanımı kesinlikle yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu yükseltmez. Aksine vücuttaki kan basıncının dengelenmesine yardımcı olduğu için oldukça faydalı olan doğal bir bitkidir. Yüksek tansiyonu olan hastalara kekiği isterlerse taze olarak tüketebilir veya kekik ile hazırlanmış olan çayı da rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca aktarlarda hazırlanmış olan kekik suyunu alarak da tüketebilirsiniz. Fakat yüksek tansiyonu dengeliyor diye aşırıya kaçarak kekik suyu ya da kekik kesinlikle tüketilmemelidir. Ancak yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için ilaç kullanan kişilerin kekik kullanmadan önce mutlaka doktora danışarak kullanmasında fayda vardır. Çünkü yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar kekik ile etkileşime geçebilir. Ayrıca gebe ve emzirme döneminde olan bayanlar her türdeki itkisel ürünleri kullanmaktadır. Bu nedenle bitkisel ürün kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır ve gerekli olmadıkça bu ürünler kullanılmamalıdır.

Kekik Tansiyonu YükseltirmiKekik İçeriğinde Neler Barındırır, kekiğin içeriğinde insanların sağlığı açısından oldukça faydalı olan B kompleks vitaminlerini barındırmaktadır. Aynı zamanda C, A, K ve E vitaminleri, magnezyum, selenyum, kalsiyum, manganez ve potasyum gibi çok önemli olan besin değerlerine sahip bir bitkidir. Ayrıca kekik sadece yüksek tansiyon rahatsızlığında kullanıldığı gibi kalp sağlığında, kolesterolde ve saç sağlığı gibi birden fazla rahatsızlıkta kekik kullanılmaktadır. Fakat bu rahatsızlığı olan kişilerde  kekik kullanılmadan önce mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması daha faydalı olacaktır. 
]]>
Kekik Suyu Sivilce https://www.kekik.gen.tr/kekik-suyu-sivilce.html Wed, 05 Dec 2018 17:39:10 +0000 Kekik Suyu Sivilce, sivilce tedavisi her cilt tipine göre değişse de neredeyse tüm cilt tipleri için kekik suyunun kullanıldığı yöntemler vardır. Cildin yağ üretiminin fazla olması cilt gözeneklerinde yağ ve bakteri birikimi Kekik Suyu Sivilce, sivilce tedavisi her cilt tipine göre değişse de neredeyse tüm cilt tipleri için kekik suyunun kullanıldığı yöntemler vardır. Cildin yağ üretiminin fazla olması cilt gözeneklerinde yağ ve bakteri birikimine sebep olur. Cildi koruyan ve ona kayganlığını sağlayan sebum adı verilen salgı gözenekler tarafından üretilir. Çeşitli nedenlerle cilt sebum salgısının üretimini artırdığında gözenekler tıkanır. Buda gözenekleri tıkayan bakterilerden sivilceler çıkmasına neden olur. Cildin hemen altında oluşan tıkanıklık sivilce adını alırken daha derinde oluşana ise akne adı verilir. Bu durum bakteriyel bir hastalıktır. Özellikle birçok genç ergenlik dönemine girdikten sonra sivilcelerin büyük sıkıntısını yaşamıştır. En çok da yağlı cilde sahip olan kişilerde sivilce oluşumu sadece ergenlikte değil her yaşta yaşanabilir. Kekik kan dolaşımını düzene sokarak genel damar sağlığımıza katkıda bulunur.  Sivilceler için piyasada birçok krem ve losyon gibi ürünler yer alır. Bu ürünlerin haricinde bitkisel yöntemler de kullanılabilir. Kekik suyu da bu bitkisel yöntemlerde bir tanesidir. Kekik suyunun sivilceler üzerinde mucizevi bir etkisi vardır. Kekiğin mikrop kırıcı etkisinden dolayı sivilce oluşumunu engellerken diğer bir yandan mevcut sivilcelerin giderilmesinde kullanılır. İçeriğinde bulunan K vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi zengin maddeler sebebiyle cilt üzerinde oluşan sivilce harici bakteriyel yara iyileşmesini hızlandırır. Cilt enfeksiyonları için oldukça faydalıdır. 

Kekik Suyu SivilceKekik Suyu Sivilce İçin Nasıl Hazırlanır ve Kullanılır

Kekik suyu hazırlamak için 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik ya da 2 çay kaşığı taze kekik kullanımı yeterli olacaktır. 1 su bardağı kaynamış su içine eklenen kekikler 3-4 dakika demlenmesi için beklenir. Daha sonra tercihe göre uygulanabilir. Hazırlanan kekik suyu bir pamuğa dökerek sivilce üzerine sürülür. Bu uygulama her zaman düzenli bir şekilde sabah ve akşam olmak üzere uygulanabilir. Kekik suyu cilde birebir temas edildiğinde yüzde bir yanma hissedilir. Bu sivilcelerin yanmasından kaynaklanır. Cilde uygulanan kekik çayı sadece sivilce bölgelerine sürülmelidir ve göze temastan kaçınılmalıdır. Bu uygulama sabah ve akşam olmak üzere günde iki kes rahatlıkla uygulanabilir. Ayrıca 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı kekik suyu küçük bir kabın içinde iyice karıştırılır. Temiz bir fırça yardımıyla yada elle yüze sürülür. Uygulama esnasında göz ve dudak çevresine uygulanmasından kaçınılmalıdır. Yaklaşık olarak 30 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su ile cilt iyice durulanır. Son olarak cilt tipine uygun nemlendirici krem sürülerek işlem tamamlanır. Bu işlemin günde bir kere uygulanması sivilce tedavisi için yeterli olacaktır.

]]>
Kekik Faydaları https://www.kekik.gen.tr/kekik-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 18:44:29 +0000 Kekik faydaları, düzgün ve yeterli olarak kullanıldığında çok fazladır. Çünkü her bitkinin kendine özgü besin değerleri vardır. Kullandığınız bitkiyi tanımak, besin değerlerini ve sizin vücudunuzun hangi besinlere i Kekik faydaları, düzgün ve yeterli olarak kullanıldığında çok fazladır. Çünkü her bitkinin kendine özgü besin değerleri vardır. Kullandığınız bitkiyi tanımak, besin değerlerini ve sizin vücudunuzun hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu bilmek önemlidir. Eğer kullandığınız bitkiyi lüzumsuz kullanırsanız yarardan çok zarar görebilirsiniz. 

Kekik FaydalarıKekiğin faydaları
 • Grip, öksürük gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında kekik suyu etkili olmaktadır.
 • Ayrıca kekik suyu cilde tatbik edildiğinde mantar hastalığının tedavisinde yardımcı olmaktadır.
 • Kekik suyu ile ağzı yıkamak ağızda oluşan bakterilere karşı savaşır. Bu şekilde diş ve diş eti rahatsızlıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Özellikle diş eti çekilmesi için kekik suyu ile dişler düzenli fırçalandığında tedaviye yardımcı olabilecektir.
 • Tansiyon ve hipertansiyon rahatsızlıklarında tansiyonun belli bir seviyede kalmasını sağlayarak tedaviye yada tansiyona bağlı bir rahatsızlığın oluşumuna engel olabilmektedir.
 • Kekik yüksek miktarda K vitamini içerir. Sağlıklı ve güçlü kemikler için K vitamini çok önemlidir.
 • Hareketsizliğin ve yanlış beslenmenin neden olduğu kolon kanserine karşı bağırsaklarını dirençli hale getirebilmektedir. 
 • Günümüzde hızla artan meme kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Kekik özlerinden elde edilen ilaçlar yada cilde tatbik edilen kekik suyu deri hastalıklarının tedavisinde yardımcı olmaktadır.
 • Kekik suyu ile düzenli olarak yüzünüzü yıkamanız sivilce ve akne sorununa çözüm sağlayabilir.
 • Kan akışını hızlandırarak kan hücrelerinin yapısını korur. Özellikle kırmızı kan hücrelerinin toksinler yada virüs vb. etkenlerin yaptığı zararları giderir.
 • Broşları rahatlattığı için bronşit ve astım gibi rahatsızlıklardaki sıkıntıları rahatlatmaya yardımcı olur.
 • İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde stresin ve stres kaynaklı olumsuz düşüncelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda uyku probleminiz var ise yatmadan 1 saat önce içeceğiniz bir fincan kekik çayı daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.
 • Kekik içeriğindeki A vitamini sayesinde göz sağlığının korunmasına destek olur.
 • Antioksidan özelliğe sahip kekik suyu vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı koruyabilir.
 • İçerisindeki Thymol maddesi yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olur.
 • Sporla uğraşıyorsanız antrenmandan sonra içeceğiniz bir bardak kekik suyu hem yorgunluğunuzu alacak hemde spor kaynaklı kas ağrılarını gidermede kekiğin faydaları arasındadır.
 • Hemoroide bağlı ağrılar genellikle kabızlığa bağlı olmaktadır. Kekik suyu bağırsakları rahatlatarak hemoroide olan baskıyı azaltacaktır. ve bayanlarda adet sancısı ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olmakla beraber bağırsakta mantar yada enfeksiyon var ise tedavisine yardımcı olabilmektedir.
 • Kekik kaynattığınız suya az miktarda elma sirkesi koyarsanız diş ağrılarının dindirilmesine yardımcı olabilmektedir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Kekik Kürü https://www.kekik.gen.tr/ibrahim-saracoglu-kekik-kuru.html Thu, 06 Dec 2018 11:45:30 +0000 İbrahim Saraçoğlu kekik kürü, kekiğin de diğer bitkiler gibi faydaları oldukça fazla bilinmekle kalmayıp buna değen uzman bir el ise şifa dağıtmaktadır. İnsanların sağlık bakımından oldukça, bilinçli olan bir toplum hali İbrahim Saraçoğlu kekik kürü, kekiğin de diğer bitkiler gibi faydaları oldukça fazla bilinmekle kalmayıp buna değen uzman bir el ise şifa dağıtmaktadır. İnsanların sağlık bakımından oldukça, bilinçli olan bir toplum haline gelmesinin etkeni ise profesör doktorlardır. Bunların yanı sıra bitkilerin her bir dalı ile ilgilenen İbrahim Saraçoğlu bitki bakımından bildiği bilgileri paylaşarak, insanların toplumda daha bilinçli ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Çok çeşitli yapılan kekik kürleri hem çok pratik hemde şifa kaynağıdır. 

Toplumun bitmeyen sağlık sorunları ile mücadele eden İbrahim Saraçoğlu yaptığı kekik kürünün mucize olduğunu belirtmiştir. Yapılan kekik kürü bir çok rahatsızlığa iyi gelirken ayrıca kekik kuru ve yaş olarak kullanılmaktadır. Ayrıca diş eti çekilmesi bir diş eti hastalığı olmakla bilinen bunun yanı sıra diş doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmalısınız. Diş eti çekilmesi tedavisinde bir çok yöntem kullanmasına rağmen bazı tedaviler olumlu iken bazıları da faydasız olarak görülmüştür. Diş eti çelmesinde kekik kürü oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca diş eti çekilmesi yeterince beslenememekten kaynaklanan ve yeterince gıda alınmaması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İbrahim Saraçoğlu yaptığı kekik kürü ile diş eti hastalıklarında bir mucizevi iyileşme görüldüğünü paylaşmıştır.

İbrahim Saraçoğlu kekik kürü hazırlanması:
 • 1 su bardağı yarısı kadar suyun içine 2 çay kaşığı kekik bulunabilirse dağ kekiği taze olmalıdır.
 • 1 çaydanlık içine alınan su ve kekikler 7-8 dakika kaynatılmalıdır. Kaynatılan kekik altı kapatılıp dinlendirilir.
 • Çaydanlık ile ılımaya bırakılan kekik suyu yeterli gelmez ise 1 çay bardağı eklenebilir.
 • Ayrıca kürünüz çok kısa sürede hazır ve şifa dağıtarak keyifle içilmeye hazırdır.
İbrahim Saraçoğlu Kekik Kürüİbrahim Saraçoğlu kekik kürü kullanımı:

Yapılıp hazırlanan kekik kürünün oldukça faydası çoktur. Diş eti çekilmesinin bir rahatsızlık oluşması durumunda günlük ağız içi bakımı olarak yapılan diş fırçalama işini her koşulda ihmal etmeden yapmalısınız. Fırçalanan dişlerinizin ardından hazırlanmış, olan kekik kürünü diş fırçası yardımı ile dişlerinizi 3-4 kez aynı işlemi yaparak fırçalayın. İbrahim Saraçoğlu tarafından özenle hazırlanan kekik kürü yaklaşık en az 3-4 ay düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak yapılan kekik kürünün diş eti hastalığınızı nasıl iyileştiğini göreceksiniz. Önemli olan bir vurgulama ise yapılan kekik kürünün her gün taze olarak demlenmesi gerekir. 

Diş eti çekilmesi tedavisi bitkisel yöntemidir. Diş eti çekilmesi oldukça zor ve ağrılı olan bir hastalıktır. Diş eti hastalığının oluşması ise çene kemiğinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ağrıdır. İbrahim Saraçoğlu yaptığı etkili kekik kürünü kullanan kişilerin olumlu sonuç aldığını ve bu kişilerin diş eti hastalıklarının düzeldiği görülmüştür. Diş eti hastalıklarında bitkisel olarak  tedavi edilmez ise ilerideki  zamanlarda dişlerin döküldüğü görülmüştür. 
]]>
Kekik Yağı Nasıl Yapılır https://www.kekik.gen.tr/kekik-yagi-nasil-yapilir.html Fri, 07 Dec 2018 07:18:22 +0000 Kekik Yağı Nasıl Yapılır, Kekik yağı yapılan araştırmalar neticesinde sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir. Kişilerde görülen ciddi rahatsızlıklardan olan solunum yolu rahatsızlıkları, nezle, bronşit ve diş Kekik Yağı Nasıl Yapılır, Kekik yağı yapılan araştırmalar neticesinde sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir. Kişilerde görülen ciddi rahatsızlıklardan olan solunum yolu rahatsızlıkları, nezle, bronşit ve diş eti iltihabı gibi rahatsızlıkların kekik yağı ile tedavi edildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca kurt düşürücü, kolesterol dengeleyici, safra arttırıcı ve aşırı kilo alma gibi rahatsızlıkların kekik yağı sayesinde tarih olduğu görülmüştür. Bununla birlikte boğmaca, mide krampları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların kekik yağı ile tedavi edildiği görülmüştür. Bir kısım uzman hekimler tarafından yapılan araştırmalarda açık yaraların kekik yağı ile kapatılarak tedavi edildiği gözlemlenmiştir. Doktorlar yüksek tansiyona sahip olan kimselerin kekik yağı tüketmesi halinde tansiyonu dengelediği görülmüştür. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu alyuvarları kekik yağı ile oluşturulduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzman hekim ve doktor tavsiyeleri neticesinde kekik yağının ciddi anlamda faydalı olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle aktarlarda rahatlıkla temin edeceğiniz kekik yağını isterseniz eviniz de kendinizde hazırlayabilirsiniz. Bugün sizlerle birlikte kekik yağının hazırlanışı paylaşacağım.

Kekik Yağı Nasıl YapılırKekik Yağı Malzemeleri
 • 1 Tutam Kekik,
 • 2 su bardağı zeytinyağı,
 • 1 temiz şişe,
Kekik Yağının Hazırlanışı

Mevsiminde toplanan çiçekli kekik dallarından koparılarak ince ince doğranarak şişenin içine yerleştirilir. Akabinde üzerine şişenin dolacağı düzeye kadar zeytin yağı eklenerek şişenin ağzı hava almayacak kadar kapatılır. Ağzı sıkıca kapatılan zeytinyağlı kekik güneşin önünde yaklaşık olarak 15 gün kadar bekletilir. Kekik içerik itibariyle zeytin yağına öz ve yağını verecektir. 15 gün sonunda tam anlamıyla zeytinyağı ile bütünleşen kekik ince beyaz ve temiz bir tülbentten süzülür. Tülbent kekiğin bıraktığı bütün katı cisimleri tutacaktır. Süzülen zeytinyağının içerisinde kekiğin özleri yer alacaktır. Akabinde temiz bir şişe içerisine konulan kekik yağı serin bir yerde muhafaza edilir. Böylelikle hazırlanan kekik yağı ihtiyaca göre azar azar tüketilir. 

]]>
Biberiye Portakal Kekik Yağı https://www.kekik.gen.tr/biberiye-portakal-kekik-yagi.html Sat, 08 Dec 2018 01:33:48 +0000 Biberiye Portakal Kekik Yağı, Mucizevi bir karışım olan Biberiye, Portakal ve Kekik Yağı birleşimi sağlıklı olarak zayıflama ve bölgesel yağlardan kurtulmak amacıyla bulunmaz bir karışım niteliğindedir. Bu karışım sağl Biberiye Portakal Kekik Yağı, Mucizevi bir karışım olan Biberiye, Portakal ve Kekik Yağı birleşimi sağlıklı olarak zayıflama ve bölgesel yağlardan kurtulmak amacıyla bulunmaz bir karışım niteliğindedir. Bu karışım sağlıklı ve bilinçli olarak kullanılması halinde kişinin sağlıklı olarak kilolarından kurtulduğu görülmüştür. Hakeza bu doğal karışımın belirli ölçülerde hazırlanması ve kullanılması halinde kişinin zayıfladığı görülmüştür. Şayet belirli bir ölçüden fazla kullanılması veya sürülmesi halinde vücutta farklı rahatsızların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bugün sizlerle birlikte biberiye portakal ve kekik yağının hazırlanışı paylaşacağım. 

Biberiye Portakal Kekik Yağı Malzemeleri
 • 8-9 adet damla kekik yağı, 
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı, 
 • Yarım çay kaşığı acı biber yağı, 
 • 1 kahve kaşığı portakal yağı, 
 • 8-9 damla biberiye yağı, 
Biberiye Portakal Kekik Yağı Hazırlanışı
Öncelikle küçük bir kap içerisine kekik yağı ve acı biber yağı koyularak karıştırılır. Akabinde susam yağı uçucu bir özelliğe sahip olmasından dolayı karışıma hemen susam yağı eklenerek üzerine portakal yağı eklenir. Şayet elinizde portakal yağı bulunmamakta ise yerine limon yağı kullanabilirsiniz. Akabinde karışımın üzerine son olarak biberiye yağı eklenmesi ile karışımımız hazırlanmış olur. 
Biberiye yağının karışımın içerisinde karışımı hızlandırdığı, acı biber yağının bölgenin ısınıp kızarması neticesinde bölgesel yağ oluşumu sağlanarak selülitin çözülmesi sağlanacaktır. Şayet yanma hissi oluşmamış ise karışıma bir miktar daha acı biber yağı eklenebilir.

Biberiye Portakal Kekik YağıBiberiye Portakal Kekik Yağının Sağlık Açısından Kullanılışı
Yukarıda hazırlamış olduğumuz karışımı selülit veya yağlı bölgenin bulunduğu bacak, karın, kalça ve kollarınıza masaj yapar tarzda hızlıca sürülür. Akabinde derinin karışımı çabuk olarak kabullenmesi amacıyla minik çimcikler atılarak mesaj yapılmalıdır. Bölgesel kızarıklıklar derinin daha hızlı yağ eritmesini sağlayacaktır. Tam anlamıyla karışım vücuda sürüldükten sonra bir streç filim ile bölge güzelce sarılmalıdır. Yaklaşık olarak 45 dakika kadar beklenerek bölgesele tedavi sağlanmalıdır. Bununla birlikte bir kısım ısınma hareketleri faydalı olacaktır. Böylelikle bölgesel olarak vücudun yağı emilerek terleme sağlanacaktır. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra streç bulunduğu bölgeden sökülür ve duşa girilerek bölgesel olarak kese yardımıyla bulunan ve erimesi tamamlanan alan kese yardımıyla temizlendikten sonra bölgeye su tutularak temizlik işlemi gerçekleşir. 

]]>
Kekik Çayı Adet Söktürürmü https://www.kekik.gen.tr/kekik-cayi-adet-soktururmu.html Sat, 08 Dec 2018 01:53:59 +0000 Kekik çayı adet söktürürmü, doğru bir şekilde içildiği taktirde kekik çayı adet söktürür. Adet yani regl oldukça bayanlar için zor geçen süreçler arasında yer almaktadır. Bu süreç içerisinde ve öncesinde tüketilen bi Kekik çayı adet söktürürmü, doğru bir şekilde içildiği taktirde kekik çayı adet söktürür. Adet yani regl oldukça bayanlar için zor geçen süreçler arasında yer almaktadır. Bu süreç içerisinde ve öncesinde tüketilen bitki çayları oldukça fayda sağlamaktadır. Kadınlarda sık görülen adet düzensizlikleri hem genç yaşlardaki dönemlerde hem de ilerleyen zamanlarda ortaya çıkmış olan önemli bir problem haline geldiği bilinmektedir. Regl düzensizliklerinin asıl temelinde yatan olay kadınlık hormonlarının salgılanmasındaki süreçte bir takım düzensizlikler gibi faktörler neden olduğu bilinmektedir. Kimi zaman farklı olaylara bağlı olarak da stres, genetik veya bulaşıcı  hastalık, aşırı egzersiz sonrası yorgunluk, depresyon gibi etki yaratan olaylar bayanlar üzerinde adet düzensizliğine  etki ederek problemin nedenleri arasında yer almaktadır. Adet düzensizliği sebebiyle şiddetli ağrılar olması ve kanama olmaması gibi şikayetlerin farklı olarak ortaya çıkması nedeniyle farklı teknikler izlenerek ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Adet süresinde gecikme, ağrılı ve sancılı bir şekilde adet görme veya adet çizelgesi üzerinde erken veya geç zaman diliminde olma gibi çeşitleri farklı  olan adet düzensizliklerine karşı olarak bitkisel çözüm yolları aranması ve özellikle kekik çayının iyi geldiği ve adeti söktürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Adet söktürmeye iyi gelen bitkiler arasında ilk başka yer alan kekik çayıdır. Kekik çayı, adet söktürmeye oldukça fayda sağlamaktadır. Doğru zamanda içmek ve doğru bir şekilde hazırlamak gerekiyor. İsterseniz gelin birlikte adet söktürücü bu mucizevi çayı birlikte hazırlayalım.

Kekik Çayı Adet SöktürürmüAdet söktürücü kekik çayı için gerekli malzemeler
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik
 • 1 fincan sıcak su
 • 1 çay kaşığı süzme bal
Adet söktürücü kekik çayı hazırlanışı
Öncelikle kurutulmuş kekik eğer ufalanmamış ise el yordamıyla bir güzel ufak hale getirilir. Daha sonra bir yemek kaşığı kadar bir cezveye katılır ve üzerine 1 fincan sıcak su ilave edilerek 3 dk kadar kısık ateşte kaynatılır ve altı kapatılarak 1 çay kaşığı süzme bal ilave edilir. Ardından on dk kadar demlenmeye bırakılır. Bir hafta boyunca günde sadece bir fincan bu kekik çayı içilirse adet söktürmeye oldukça fayda sağladığı görülmüştür.

Kekik çayı adet söktürücü olmasının yanı sıra aynı zamanda adet döneminde oldukça sancılı geçen zamanlarda da yardımcı olur. Çünkü adet zamanı kanama olmaması ya da çok zor gelmesi durumunda oldukça çok sancılı bir dönem geçirilir. Bu bitki çayı sayesinde adet kanaması oldukça normal düzeyde geleceği için rahat bir dönem geçmesine yardımcı olur ve aynı zamanda o aydaki sinir stresin yüksek olduğu zamanda sakinleştirici bir özelliğe de sahip olması oldukça kekik çayını farklı kılıyor.
]]>
Taze Kekik https://www.kekik.gen.tr/taze-kekik.html Sat, 08 Dec 2018 20:29:37 +0000 Taze kekik, genellikle kırsal alanlarda yetişen, geçmişten günümüze kadar şifaları ile ünlü olan, faydalarının yanı sıra yemeklere lezzetli bir aroma veren bir bitki türüdür. Özellikle güneşi çok sevdikleri için çorak t Taze kekik, genellikle kırsal alanlarda yetişen, geçmişten günümüze kadar şifaları ile ünlü olan, faydalarının yanı sıra yemeklere lezzetli bir aroma veren bir bitki türüdür. Özellikle güneşi çok sevdikleri için çorak topraklarda yetişen bu bitkiler, ballıbabagiller adlı familyadan gelirler. Ortama olarak 5-10 cm kadar ancak uzayan taze kekikler, bahar aylarından itibaren toplanabilir. Kekikler, yaz aylarının sonuna doğru çiçek açarlar ve genellikle çiçeksizken toplanması önerilir. İçerisinde kalsiyum, sodyum, potasyum, demir mineralleri, A, C vitaminleri ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Taze ve kuru olarak tüketilen kekiğin yağı da çıkarılır. Bu da oldukça faydalıdır. 

Kullanım şekilleri: Birçok bitkisel tedavi yönteminde kullanılan taze kekikler, toplandıktan sonra yeşil halde tüketilecekse öncelikle yıkanır. Demleme şeklinde kullanılacaksa, kaynamış suyun içine birkaç dal taze kekik atılır ve demlenmeye bırakılır. Ortalama olarak 5-10 dakika sonra içilebilir. Kekik suya atıldıktan sonra asla kaynatılmamalıdır sadece demlenmesi beklenmelidir. 

Kekik yağı, özellikle küçük çocuklarda üşütme ve mide rahatsızlıkları, boğazı yumuşatma ve ağrı dindirme özellikleri ile doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Küçük bir kesme şekerin üzerine sadece bir damla kekik yağı damlatılır ve rahatsız kişi bu şekeri yer. Çok acı ve kötü bir tadı vardır fakat dayanılırsa kısa sürede vücudunuzu ısıtacak ve etki göstermeye başlayacaktır. Kekik yağı krem gibi vücudun ağrılı bölgelerine sürülürse ve yavaş yavaş masaj yapılırsa verdiği ısı ile ağrılar azalmaktadır. 

Kekik banyosu yapılarak da kekiğin sayısız faydalarından yararlanmak mümkündür. Uygulaması da oldukça basittir. Bir tülbent içine taze kekik konulur ve tülbent bağlanarak soğuk suya atılır. Bu suyun altı yakılır, kaynamadan söndürülür. 15 dakika kadar beklenir, tülbent iyice sıkılır ve kekik sudan çıkarılır. Böylece kekik banyosu için suyunuz hazırlanmış olur. Dikkat edilmesi gereken noktalar, banyo suyunun çok sıcakken kullanılmaması ve banyo süresinin çok uzatılmamasıdır. 

Taze KekikÜlkemizde taze kekik, üretimi iyi yapılan, mutfaklarımızda bolca kullanılan, tadı beğenilen, kurutularak baharat olarak kullanılan, birçok derde deva olarak bilinen ve bu yüzden fazlaca tüketilen çok kıymetli bitkiler arasında yer almaktadır. Dünyanın ortalama olarak % 70 oranında kekik ticaretini Türkiye üstlenmiştir. İhracatta ise ülkeler arasında bizim ülkemiz ikinci sırada yer almaktadır. Fransa, Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya, Yunanistan ve İtalya gibi birçok ülkeye kekik ihracatı yapılmaktadır. Kekik tipleri yetiştiği bölge ve iklim yapısına göre şekil ve görünüm değiştibilmektedir. Ülkemizde en az otuz farklı taze kekik çeşidi olmakla birlikte, genellikle İzmir bilye kekiği, Tarsus kekiği ve Çorba kekiği adı verilen türler yer almaktadır. Uzun yıllar önce bile vücut sağlığına olan faydaları farkedilen ve tüketilmeye çalışılan bu bitki adeta bir mucizedir. 

Taze Kekiğin Faydaları Şunlardır:
 • Kekikten elde edilen kekik suyu ve kekik yağı, cilde uygun şekilde ve yeterli miktarda sürülürse, mantar gibi bazı rahatsızlıkları tedavi etmektedir. 
 • Kekik suyunun içinde antioksidan etkili vitaminler bulunduğu için, vücuttaki toksinlerin hızlıca atılmasını sağlar ve hastalıklara karşı da vücut direncini sağlam tutar. 
 • Lifli bir bitki olduğu için, sindirim ve şişkinlik gibi sıkıntılara iyi gelmektedir. Ayrıca hemoroid bulunan kişiler, kabızlıktan kurtulmak için taze kekik yiyebilirler. 
 • Alerjik yada sinek ısırığı gibi bir çok kaşıntı için kekik suyu kullanılmaktadır. 
 • Kekik ve kekik suyu kandaki şeker miktarını azaltmaktadır. 
 • Ağız kokusunu önemli ölçüde azaltmakta ve bununla birlikte ağızda çok ferah bir aroma bırakmaktadır. 
 • Çocuklardaki kansızlık için şifalı bir bitkidir. 
 • Kekik Suyu Tansiyon https://www.kekik.gen.tr/kekik-suyu-tansiyon.html Sun, 09 Dec 2018 03:44:25 +0000 Kekik Suyu Tansiyon, tansiyon kişilerin sağlığı için oldukça önemli olan ve sürekli gözetim altında tutulması gereken şeylerden bir tanesidir. Yaşlılarda özellikle tansiyon rahatsızlıklarına sık rastlanılır. Tansiyon dü Kekik Suyu Tansiyon, tansiyon kişilerin sağlığı için oldukça önemli olan ve sürekli gözetim altında tutulması gereken şeylerden bir tanesidir. Yaşlılarda özellikle tansiyon rahatsızlıklarına sık rastlanılır. Tansiyon düşüklüğü yüksekliğine göre daha az karşılaşılan bir durumdur. Tansiyon, kan basıncını ifade eder. Tansiyonun genel olarak belirlenmiş normal değerleri bulunur. Tansiyonun bu değerlerin altına düşmesi veya üstüne çıkması sağlık açısından oldukça zararlıdır. Belirlenmiş limitlere göre, büyük 12 küçük 8 değerinde olduğunda tansiyon normal seviyelerdedir. Büyük 13,5 ve küçük 8,5 değerinin üzerinde olduğunda hipertansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon bebeklerde oldukça düşük değerlerdedir. Yaş ilerledikçe tansiyon değerleri de aynı oranda artmaya başlar. Tansiyon sfigmomanometre adı verilen tansiyon cihazıyla ölçülür. Tansiyon ölçümü rahatça bir koltukta oturulurken yada yatarken dinlendikten sonra ölçümü yapılır. Tansiyon ölçümü esnasında kolun gevşek, hafifçe bükük ve kalp seviyesinde olması gerekir. Dinleme esnasında sesin ilk olarak duyulduğu sayı büyük tansiyon değerini, hafiflediği yada kaybolduğu sayı ise küçük tansiyonu işaret eder. Dinleme aleti almadan da baş parmağı hariç geri kalan 4 parmak ile sadece büyük tansiyon ölçümü yapılır. 

  Vücuttaki kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasına yüksek tansiyon adı verilir. Bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi kalp yetmezliği, kalp büyümesi, böbrek yetmezliği ve hatta körlük gibi önemli hastalıkların yaşanmasına sebep olabilir. Baş dönmesi, kulak çınlaması, nefes darlığı ve kalp atışlarının düzensiz olarak atması yüksek tansiyon hastalarında görülen belirtiler arasında yer alır. Yüksek tansiyon tanısının koyulabilmesi için kan basıncının ölçülmesi gerekir. Değerlerden bir tanesinin yüksek çıkması yüksek tansiyon için geçerli bir durumdur. Kişinin yüksek tansiyonunun olup olmadığının anlaşılması için ayda bir kez tansiyonunu ölçtürmesi gerekir. Tansiyonun tedavi edilebilmesi için tansiyona dair tüm bu bilgilerin bilinmesi gerekir. 

  Kekik Suyu TansiyonKekik tansiyon için nasıl kullanılır

  Tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar damarlarının büzülmesini önleyerek kan basıncını düşürür. Tansiyon tedavisinde ilaçların büyük bir rolü olmasına rağmen bir çok yan etkisi de bulunur. Bu yan etkilerden bir kaç tanesi eklem ve bel ağrısı, iktidarsızlık, kabızlık, depresyon olarak sayılabilir. O nedenle tansiyon çok ileri sevilere ulaşmış bir aşamada değilse, sadece arada bir tansiyon ölçümlerinde düşük yada yüksek tansiyona rastlanıyorsa ilaç yerine bitkisel ve doğal ürünlerden destek alınabilir. Örneğin kekik  tansiyon açısından oldukça etkili bir bitkidir. 

  Kekik bitkisi çalı formunda, ince ve odunsu köklere sahiptir. İçeriğindeki A, C, E ve K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri ve diğer bileşenler sayesinde kekik tansiyon hastaları için oldukça yararlı bir bitkidir. Kekik, yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından kan basıncının dengelenmesi için sıkça kullanılır. Ayrıca hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar kekik kullanımından önce doktora danışmalıdır. Taze kekik ve kekik suyu çoğu aktardan kolaylıkla bulunup temin edilebilir. Ama kekik suyu satın almak yerine evde taze kekikten elde edilmesi daha çok önerilir. Kekik suyu denilen şey aslında kekiğin çay gibi demlenerek elde edilmesidir. Birkaç dal taze kekik odunsu gövdesinden temizlendikten sonra yaprakları ve çiçekleri 1 bardak kaynamış suda yaklaşık 10-15 dakika demlenir. Süzüldükten sonra tercihe göre içine limon sıkılarak tüketilebilir. 
  ]]>
  Kekik Çayı https://www.kekik.gen.tr/kekik-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 10:41:23 +0000 Kekik Çayı, kekik ballıbabagiller ailesine ait olan bitkidir. Özellikle güneşli havayı ve ılıman iklimi çok sever. Çorak toplarda yetişmeyi seven saçak köklü ve odunsu gövdeli bir yapıda olan kekik insan sağlığı için old Kekik Çayı, kekik ballıbabagiller ailesine ait olan bitkidir. Özellikle güneşli havayı ve ılıman iklimi çok sever. Çorak toplarda yetişmeyi seven saçak köklü ve odunsu gövdeli bir yapıda olan kekik insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. Kekiğin kimyasal olarak içeriğinde kekiğe kendine has kokusunu veren thymol ve karvakrol; simol, linalol ve borneol maddelerini içeren %1 oranında uçucu yağlar, acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Özellikle boğaz, baş, bronşit, hazımsızlık, gaz, öksürük, romatizma gibi ağrılar başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelir. 

  Zengin bir mineral ve vitamin kaynağı olan kekik çayı hem kurutulmuş hem de taze kekikten hazırlanabilir. 1 bardak çay kekik çayı hazırlığı için taze kekik kullanılacaksa 2 çay kaşığı, kurutulmuş kekik kullanılacaksa 1 çay kaşığı kekik yeterli olacaktır. Taze kekik yaprakları canlı yeşil renkte ve taze görünümlüdür. Yaprakların üzerinde koyu renkli noktalar bulunmaz. O nedenle satın alırken dikkat edilmesi gerekir. Taze kekiğin muhafaza edilmesi az nemli bir havluya sarılarak buzdolabında saklanmasıdır. Kurutulmuş kekiğin ise karanlık, serin ve kuru bir ortamda saklanması gerekir.  Taze kekik dallarından ayrıldıktan sonra kesme tahtasında ince ince doğranır. Kuru kekik ise elde ufalanır. Kekikler 1 bardak kaynamış su içerisine eklenir. Kekiklerin demlenme aşamasında bardağın ağzının kapalı olması tercih edilir. Yaklaşık olarak 10-15 dakika demlenmesi yeterlidir. Bitkisel çayları hazırlarken bitkiyi uzun süre kaynatmak sağlığa faydalı esansiyel yağları azaltır. kekik çayı sadece içilerek değil diğer yöntemlerle de tüketilebilir. Örneğin ılınmış kekik çayı paketlerini gözlerin üzerine koymak gözdeki kırmızılığı ve yorgunluğu alacaktır. Kekik ağız içi enfeksiyonlarının tedavisinde etkili bir bitki olduğu için  ağız gargarası olarak kekik suyu da kullanabilir. 2 gram kuru kekik tüketimi günlük alınması gereken K vitamininin %54’ünü, C vitamininin %2’sini, A vitamininin %2’sini, demirin %17’sini, kalsiyumun %5’ini ve manganezin %10’unu tek başına karşılayan özelliğe sahiptir. 

  Kekik ÇayıKekik Çayının Faydaları: Vücudun enerjik olmasını sağlar ve zindelik verir. İyi bir balgam söktürücüdür ve aynı zamanda göğüsün yumuşamasına fayda sağlar. Kan şekerini dengeler. Damar hastalıklarına iyi geldiği gibi damar sertliği sorununa da fayda sağlar. Kan dolaşımını bozulmadan seyrinde ilerlemesinde son derece faydalıdır. Sindirim sistemi için oldukça faydalı bir bitkidir. İştah açıcı özelliği sayesinde yemeklerden sonra tüketilmesi önerilmez. Kekik çayını Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde fayda sağlar ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesini kolaylaştırır. Antiseptik ve mikropları önleyici özelliği bulunan kekik yağı ciltte görülen yaraların, sivilce ve akne gibi cilt sorunlarının giderilmesinde fayda sağlar. Stresle başa etmede oldukça etkilidir. Ağız için enfeksiyonlarının tedavisinde ağız gargarası olarak kekik çayı da kullanılabilir.  Uykusuzluk sorununa iyi gelir. Cinsel isteği arttırıcı özelliği bulunur. Tüm bu faydaların sağlanabilmesi için kekik çayının düzenli bir şekilde kullanılması önerilir. 

  Kekik Çayının Zararları: 

  Kekik kuvvetli yapısı olan bir bitki olduğu için gebelik ve emzirme döneminde kullanılmaması gerekir. Kekik çayı ayrıca adet döngüsünün olduğu dönemlerde kanının fazla gelmesine neden olduğu için dikkat edilmesi gerekir. Kekik çayının fazla ve bilinçsiz tüketilmesi olumsuz sağlık sıkıntılarına neden olabilir.  Özellikle kişilerde cilt sıkıntılarına ve mide hastalıklarına neden olabilir. 
  ]]>
  Saksıda Kekik https://www.kekik.gen.tr/saksida-kekik.html Mon, 10 Dec 2018 00:35:54 +0000 Saksıda kekik, Akdeniz bölgesine ait bir bitkidir. Tohumları küçük ve yetiştirilmesi çok da basit olmayan bir bitki türüdür. Özellikle de çimlendirilmesi dahada zor olabilir. Büyüdüğünü görüp zevk alabileceğiniz bir bitki Saksıda kekik, Akdeniz bölgesine ait bir bitkidir. Tohumları küçük ve yetiştirilmesi çok da basit olmayan bir bitki türüdür. Özellikle de çimlendirilmesi dahada zor olabilir. Büyüdüğünü görüp zevk alabileceğiniz bir bitki daha neden olmasın. Bazen zor olanı başarmak mutluluk getirir ya insana, hadi sıvayalım kolları ve bu çok faydalı olan bitkiyi yetiştirelim.

  Saksıda kekik ekimi
  Öncelikle seçtiğimiz saksının delikli olmasına özen göstermeliyiz. Bu tür bitkiler için su tahliye edebileceği bir kaç delik yeterli olacaktır. En altına biraz çakıl taşları serpilerek üzerine toprağımızı, gübremizi ve kekiği yerleştirebiliriz. Birkaç tane kekik fidesi ekecek olursak aralarında 10cm'lik boşluklar bırakarak dikim işlemimizi tamamlamış oluruz. Bu tip baharatlar fazla gübre istemediği için 3-4 ay sonra gübre verebilirsiniz. Baharatlar için özel tasarlanmış gübreler kullanırsanız daha iyi olacaktır. Çilek saksısı denilen saksılar kullanabilirsiniz. Saksıda kekik ekeceğimiz için ekim zamanı mühim değildir yani bir nevi sera da yetiştirmek gibi düşünülebilir. Yanında başka baharatlarda yetiştirebilirsiniz sıkıntı olmayacaktır. Saksıdaki kekik fideleri büyüdüğünde çok sık duruyorlarsa başka saksılara bölmeniz bitkinin uzun ömürlü olması için önemlidir. Güneşi pek seven bir bitkidir ama kışın soğukta bile kuruyup solmaz özelliği de vardır. Eğer mümkünse her gün zamanınız oldukça güneş gören bir balkon veya cama çıkarmanızı tavsiye ederim.Ekiminde ve sonrasında da fazla sulamamak gerekli çünkü fazla tohumunu çürütecektir. Bütün emekler boşa gidebileceği için bu gibi ip uçları bize fayda sağlar. Artık misafirleriniz kekik var mı diye sorarsa balkonunuz dan hemen taze taze ikram edebilirsiniz.

  Saksıda KekikKekik toplanması: Yılda 4-5 kez toplayabiliriz. Her yıl yetiştirildiği için elimizde sürekli taze kekik olur. Boyları 15 cm'i bulduğunda hasat edilebilir .

  Kurutma: Topladıktan sonra hemen kurutulacak ise  bunu hemen yapmalıyız çünkü kendi halinde kuruduğu zaman içerisindeki  uçucu yağlar bozulabilecektir. Direk güneşte değil de sıcak bir gölgelik bulmalıyız ve orada rahatlıkla kurutmak mümkün olacaktır. 
  ]]>
  Kekik Suyu https://www.kekik.gen.tr/kekik-suyu.html Thu, 23 Jan 2020 04:05:56 +0000 kekik suyu, aromatik kokusu ve tadıyla, et, balık, sebze ve salataların vazgeçilmez baharatı olan kekik, aynı zamanda birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak da kullanılmaktadır. Demir ve K vitamini başta olma kekik suyu, aromatik kokusu ve tadıyla, et, balık, sebze ve salataların vazgeçilmez baharatı olan kekik, aynı zamanda birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak da kullanılmaktadır. Demir ve K vitamini başta olmak üzere içerisinde lif, magnezyum da barındırmaktadır. Kekik suyu harici kullanıldığında antiseptik etkisinden yararlanılabilir. İçeriğinde vücut sağlığı için faydalı olan temel mineral ve vitaminler bulunur. Açık yaraların temizlenmesini sağlar ve mikrop kapmasını önler. Kaynatılan su gargara suyu olarak kullanıldığında ağız içinde hijyen sağlar. Öksürüğü geçirir. İltihap önleyici, kas kasılmalarını azaltıcı ve sindirim düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Kekik, Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalı bitkisi olan kekiğin, ince kare sapları ve odunsu kökü vardır. Yaklaşık olarak 15-30 santim boylanabilen bitkinin rengi yeşildir.

  Kekik SuyuKekik suyunun faydaları

  Kekik suyu yüksek tansiyonu dengelemek için kullanılabilir. Bu özelliğinden dolayı da yüksek tansiyon hastaları tarafından sıkça kullanılmaktadır.

  Kekik suyu kanser oluşumu riskini azaltmak için kullanılabilecek bir bitki suyudur. Kolon kanseri, üzerinde inanılmaz etkilidir. Özellikle obezite hastalığı olan kişilerde sıkça rastlanılan sindirim sistemi problemlerine bağlı olarak kolon kanseri gelişme olasılığı artar. Kekik suyu bu riski azaltır. Meme kanserinde kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır.

  Maya enfeksiyonuna karşı kekik suyu kullanılabilir. Ağız ve vajinal mantar enfeksiyonları üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle ağız içinde gelişen pamukçuk hastalığına karşı çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde pamukçuğa karşı iyi gelir.

  Kekik suyu cilt sağlığını korumak için yararlanılabilecek bir bitki suyudur. İçecek olarak kullanıldığında cilt ve deri hastalıklarına karşı iyi gelir. Özellikle papatya suyuyla karıştırılarak kullanılırsa egzama ve benzeyen hastalıklara karşı faydalı olur. Akne, bakteri gibi sorunlara karşı iyi gelir. Böcek sokmalarına karşı yararlanılabilir.

  Kekik suyu bronşite karşı faydalıdır. Genel anlamda solunum yolu sisteminin sağlığını korur. Soğuk algınlığı, grip, ateş, nezle ve öksürük için kullanılabilir. Bronşları açıcı etkisi bulunmaktadır.

  Kekik suyu saç sağlığı için faydalıdır. Farklı otlarla birleştirildiğinde saç sağlığı için daha faydalı olur. Dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlar, saç dökülmelerini engeller.

  Kalp sağlığı için kekik suyundan yararlanılabilir. Mükemmel bir antioksidan olan kekik suyu, kalp hastalıklarına yol açan etkenleri ortadan kaldırır. Kardiyovasküler hastalıkların gelişmesini engeller.

  Kemiklerin güçlenmesini sağlayan kekik suyu, mükemmel bir kalsiyum deposudur. 3 gram kekik günlük olarak yetişkin birinin demir ihtiyacının %20'sini karşılayabilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve düzenli kullanıldığında bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Kemiklerin güçlenmesi için hayati önem taşıyan K vitamini bakımından zengindir.

  Kekik suyu düzenli kullanıldığında strese karşı iyi gelir. Stresle mücadeleyi kolaylaştırır ve sinir sistemi fonksiyonlarını düzenler. Stres kaynaklı olumsuz etkileri ve düşünceleri önler.

  Kekik suyu göz sağlığını korur. Yağda çözünen A vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu özelliği mukus sağlığının yanı sıra göz sağlığını da önemli ölçüde korur.

  Kekik suyu Alzheimer hastalığına karşı faydalıdır. Alzheimer ileri yaşlara bağlı gelişen bir tür beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının yanı sıra beyin fonksiyonlarıyla alakalı gelişen hastalıklara karşı da iyi gelir. Hafızayı kuvvetlendirir.

  Kekik suyu uykusuzluk problemlerine karşı iyi gelir. Uykusuzluğa yol açabilecek etkenleri ortadan kaldıran etkisi bulunmaktadır. Gece yatmadan önce bir bardak kekik suyu tüketmek gece uykuya rahat dalmayı sağlar.

  Kekik suyu hazımsızlığa karşı iyi gelir. Kabızlık, gaz, şişkinlik ve bağırsak kramplarını ha]]>